12.8 C
Skopje
18/10/2021 | 11:49

Огромен аплауз за Дејан Георгиевски во Ниш (ВИДЕО)

Пред некој ден пишувавме за убавиот пречек на нашиот олимписки вицешампион Дејан Георгиевски на меѓународниот теквондо тренинг-камп во Ниш. Овој камп беше организиран од...

Георгивески на приемот мавна еден удар над главата на претседателот Пендаровски (ВИДЕО)

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Дејан Георгиевски, кој на Олимписките игри во Токио освои сребрен медал во таеквондо. Претседателот Пендаровски честитајќи му го извонредното...

Дејан Георгиевски и тренерот Борче Костовски носители на „спортската пензија“

Селекторот на таеквондо репрезенатцијата и тренер на освојувачот на сребрениот медал на Олмписките игри во Токио, Дејан Георгиевски, Борче Костовски, кој е претседател на...

Овации за Дејан Георгиевски на летниот таеквондо камп во Ниш (ФОТО)

„Добар дел од македонскиот национален тим во олимписко теквондо присуствуваше на седумдневен летен теквондо трениг камп во Ниш, Србија“, информираат од Македонската таеквондо федерација...

Ирски таеквондист кој настапи на Олимпијадата претепан во Даблин

Ирскиот таеквондо борец Џек Вули, кој ја претставуваше својата земја на Олимписките игри во Токио, бил хоспитализиран откако бил претепан во Даблин. Вули бил со...

Георгиевски во МОК: Сребрениот медал од Токио во Париз ќе стане – злато!

Освојувачот на сребрениот медал на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио, Дејан Георгиевски, што е најголем спортски успех за Македонија по осамостојувањето, разбирливо беше...

Георгиевски 6-ти на светската ранг листа

По освојувањето на сребрениот медал на Олимписките игри во Токио, Дејан Георгиевски се најде на шестото место на светската таеквондо листа. Дејан го освои...

Маички со ликот на Дејан Георгиевски се продаваат во големата Русија (ФОТО)

За тоа што направи Дејан Георгиевски на Олмписките игри во Токио и колку е голем во очите таеквондо светот говори фактот дека во една...

Претседателот на Светската самбо федерација: Може да дебитираме на Олимпијадата во 2028 година

Претседателот на Светската самбо федерација - Васили Шестаков рече дека самбо нема да дебитира на Oлимписките игри 2024 година во Париз. Како што е познато...

Мајка до Дејан Георгиевски: Ти и твојот успех сте ми првата вистинска радост откако...

„Ќе споделиме, ова чувство треба да се сподели !“, вели тренерот на олимпискиот вицешампион Дејан Георгиевски, Дарко Костовси во статусот на Фејсбук. „Вчера после неколку...

Попуст -50% на колекцијата пролет-лето 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Фигередо се закани, ќе го обезглави Морено

Поранешниот шампион на УФЦ во лесна категорија, Дејвисон Фигередо, едвај чека да се бори со Брендон Морено. Тие ќе направат трилогија на УФЦ 270...

20 години од првиот медал на Гоце Петров на БП и сегашниот резултат на...

Пред 20 години Гоце Петров го освои првиот медал на балаканските првенства за независна Македонија во ВКФ. Тогаш Петров го совлада актуелниот шампион Пападопулос. Ако...

Кикбоскерите ги добија противниците на Светското првенство

Кикбоксерите ги добија противниците на Светското првенство за сениори во Џесоло Лидо, Италија од 15 до 24 октомври. Распоред на СП: Лоу кик -65 кг Викторија Варадинова...

Судиска лакрдија го елиминра Ардијан Аземи од Европското првенство

Она што се случуваше денеска на Европското првенство за помлади јуниори и јуниори во Будва, Црна Гора, може да се нарече лакрдија. Имено, нашиот...

Бронзи за ката тимовите на Балканското првенство

Женскиот ката тим (Алексовска, Арсовска и Гашева) го освои бронзениот медал на Балканското првенство во Пореч, Хрватска. Во групата беа трети од три ката тима,...

Андреј Арловски го надмудри Карлос Фелипе, Норма Думонт подобра од Аспен (ВИДЕО)ад

Во главната борба на УФЦ Фајт најт 195 што се одржа во Лас Вегас, бразилската воинка Норма Думонт ја победи Американката Аспен Лад со...

Немков продолжува со доминацијата, Андерсон за 51 секунда го совлада Бадер (ВИДЕО)

Вадим Немков ја продолжува доминацијата во Белатор, убедливо стигна до својата седма победа. Рускиот ММА борец со атрактивен потег во полуфиналето на турнирот во полутешка...