12.8 C
Skopje
18/10/2021 | 12:53

Сребрен медал за Александров и бронза за Лазаровска на Балканскиот кендо куп во Ниш

Македонските репрезентативци во кендо освоија сребрен и бронзен медал во индивидуалните борби на 11.Балкански кендо куп во Ниш, Србија. Андреј Александров го освои сребрениот медал...

Шампионот Ларин доби „БМВ“ џип од Путин, се бореше со Георгивски во финалето

Противникот во финалето на Олмписките игри во Токио на нашиот Дејан Георгиевски на таеквондо турнирот во категоријата над 87 килограми, олимпискиот шампион Владислав Ларин,...

Нападна 16-годишник на улица, но не знаеше дека момчето е светски првак (ВИДЕО)

На социјалните мрежи брзо се прошири видео на кое се гледа како постар маж напаѓа 16-годишник кој седел на клупа со пријател. По кратко притискање,...

Олимпискиот вицешампион Георгиевски го испочитува шампионот Трстена: Во Париз сакаме Дејан да го видиме...

Олимпискиот вицешампион од Олмписките игри во Токио, таеквондистот Дејан Георгиевски, покажа максимална почит кон олмпискиот шампион и вицешампион Шабан Трстена и вчера го посети...

Сребро за Додевски и бронза за Георгиевска на силниот „Президент куп“ во Истамбул

Македонските таеквондисти се сензација на еден од најсилните турнири во светот 6. Президент куп 2021 во Истамбул, Турција, со освојувањето на два медала –...

Самбо центарот ќе биде завршен 6 месеци порано

Самбо центарот во Москва се гради со многу брзо темпо. Единствената спортска база во областа Лужники ќе биде завршена шест месеци пред предвиденото. Локалната општина...

Светскиот демо тим во таеквондо им го одзеде здивот на цела Америка (ВИДЕО)

Демонстративниот тим на Светската таеквондо федерација продолжува да ги воодушевува сите во емисијата „Америка има талент“. Таеквондо борците стигнаа до финалето! Дваесет и двајца спортисти настапија...

Добри борби на Мила Рељиќ на ЕП во таеквондо за У-21 година во Естонија

Мила Рељиќ вчера имаше добар настап на Европското таеквондо првенство до 21 година во Талин, Естонија. Во првото коло направи одлична борба против претставничка на...

Маја Бобан доби интернационални сертификати од ФИАС

Светската организација за самбо (ФИАС) на секој начин се труди да го развива самбото во светот. Во април и август месец организираа веб-инари каде...

14 медали за македонските граплери на „АДЦЦ Монтенегро опен 2021″

На силниот Меѓународен турнир во граплинг „АДЦЦ Монтенегро опен 2021" македонските натпреварувачи постигнаа голем успех освоија 8 златни медали, 4 сребрени и 2 бронзени. Македонските...

Попуст -50% на колекцијата пролет-лето 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Фигередо се закани, ќе го обезглави Морено

Поранешниот шампион на УФЦ во лесна категорија, Дејвисон Фигередо, едвај чека да се бори со Брендон Морено. Тие ќе направат трилогија на УФЦ 270...

20 години од првиот медал на Гоце Петров на БП и сегашниот резултат на...

Пред 20 години Гоце Петров го освои првиот медал на балаканските првенства за независна Македонија во ВКФ. Тогаш Петров го совлада актуелниот шампион Пападопулос. Ако...

Кикбоскерите ги добија противниците на Светското првенство

Кикбоксерите ги добија противниците на Светското првенство за сениори во Џесоло Лидо, Италија од 15 до 24 октомври. Распоред на СП: Лоу кик -65 кг Викторија Варадинова...

Судиска лакрдија го елиминра Ардијан Аземи од Европското првенство

Она што се случуваше денеска на Европското првенство за помлади јуниори и јуниори во Будва, Црна Гора, може да се нарече лакрдија. Имено, нашиот...

Бронзи за ката тимовите на Балканското првенство

Женскиот ката тим (Алексовска, Арсовска и Гашева) го освои бронзениот медал на Балканското првенство во Пореч, Хрватска. Во групата беа трети од три ката тима,...

Андреј Арловски го надмудри Карлос Фелипе, Норма Думонт подобра од Аспен (ВИДЕО)ад

Во главната борба на УФЦ Фајт најт 195 што се одржа во Лас Вегас, бразилската воинка Норма Думонт ја победи Американката Аспен Лад со...

Немков продолжува со доминацијата, Андерсон за 51 секунда го совлада Бадер (ВИДЕО)

Вадим Немков ја продолжува доминацијата во Белатор, убедливо стигна до својата седма победа. Рускиот ММА борец со атрактивен потег во полуфиналето на турнирот во полутешка...