14.8 C
Skopje
26/10/2021 | 14:13

Таеквондо: „Трофеј на Скопје“-за прв пат

  Утре во Скопје за прв пат ќе се одржи таеквондо куп „Трофеј на Скопје“ во организација на ТК Дилени од Илинден, Скопје. Натпреварите ќе бидат...

На СП за боречки вештини и борби освоени 23 медали

Македонската експедиција на Светското првенство боречки вештини и борби во Умаг, Хрватска, вкупно освои 11 златни медали, 7 сребрени и 5 бронзени. Македонскиот тим составен од десет...

11 медали на Светското првенство за боречки вештини и борби во Умаг

Според претставникот на македонскиот тим за shilomagazine.com.au, на Светското првенство во боречки вештини и борби 2014-та во Умаг, Хрватска, првиот ден нашите натпреварувачи освоилe...

Златни медали за Пецевски и Заткоски на „Србија БЏЏ Опен 2014“

Стефан Пецевски и Александар Заткоски освоија златни медали на силниот меѓународен турнир во бразилско џиу џицу „Србија БЏЏ Опен 2014“. Стефан Пецевски освои и сребрен...

Олимписката шампионка Милица Мандиќ најдобра на Гранд прито во Манчестер

Српската репрезентативка и олимписка шампионка во таеквондо, Милица Мандиќ, уште еднаш ја потврди својаата вредност, таа победи на на Гранд прито во Манчестер, Велика...

Меѓународен семинар за аикидо во Битола

Во Битола утре ќе се оджи голем меѓународен Семинар за реално аикидо во организација на Аикидо федерацијата на Македонија. Главен инструктор на семинарот ќе...

Алексовски: Со одбрана екипа по многу медали

Репрезентацијата во бразилска џиу џица утре ќе настапи на „Сербија БЏЏ Опен 2014“, еден од најсилните турнири во регионот. Репрезентацијата ја сочинуваат членовите на нашиот...

Макус Бучеча Алмеида:Приврзаник сум на старата школа на џиу-џицуто (ВИДЕО)

Макус Бучеча Алмеида е еден од топ натпреварувачите во бразилско џиу џицу во светот. Во следново интервју тој зборува за своите достигнувања, како и за...

Џиу џицу: Иванов најдобар на „Темерин Опен 2014“

Македонските репрезентативци во џиу џицу освоија повеќе медали на меѓународниот турнир „Темерин Опен 2014“ во Нови Сад, Србија, известуваат од Македонската џиу џица федерација. Нашите...

Многу медали за таеквондистите на „Купот на Бугарија“

На „Купот на Бугарија 2014“ македонските таеквондисти имаа забележителни резултати во киатегориите за деца, кадети и јуниори. На Отвореното првенство на Бугарија земаа учество...

Попуст -50% на колекцијата пролет-лето 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Еди Херн откри кога би можел да се случи реваншот меѓу Усик и Џошуа

Боксерот од Украина, Александр Усик, кон крајот на септември го победи Ентони Џошуа со фантастичен настап пред 70.000 гледачи на стадионот на Тотенхем во...

Погледнете како изгледа лицето на Верховен по пресметката со Џамал Бен Садик (ФОТО)

Шампионот на Глоори во тешка категорија, Рико Верховен, го победи Џамал ​​Бен Садик во главната борба на саботниот настан во Арнем со прекин во...

Федерацијата за пеливанско борење на Македонија примена во Европската асоцијација за традиционални спортови

Федерацијата за пеливанско борење на Македонија стана членка на Европската асоцијација за традиционални спортови. На 23 октоммври во Светвинченат, Хрватска, се одржа Генералното собрание на...

Лама и Етеми ги добија противниците на Светското првенство во бокс

Македонските боксери ги добија противниците на Светското првенство во бокс кое синоќа сепктакуларно беше отворено во Белград, Србија. Прв стартува Јасин Лама против Фабио...

Светскиот првак Ѓоргиев: Ова злато ми е најомразено досега – поделена Македонија јас не...

Светскиот првак во кик-бокс, Димитар Ѓоѓиев, кој пред три дена се искачи на светскиот трон на Светското првенство (ВАКО) во италијански Јесоло, шокантно ѝ...

Фјури 10-те милиона евра од пресметката со Вајлдер им ги донира на бездомниците

Британскиот боксер Тајсон Фјури, неодаман успешно ја заврши трилогијата против Американецот Дионтеј Вајлдер и ја одбрани титулата на ВБЦ во тешка категорија. „Кралот на...

Коста заработи најмногу и покрај поразот од Ветори

Пауло Коста заработи најмногу пари од УФЦ фајт најт 196 кој се одржа викендов во Лас Вегас, Невада. Иако со судиска одлука беше поразен...