20.8 C
Skopje
15/06/2021 | 14:06

Единствената вистинска борба на Брус Ли (ВИДЕО)

Познавачите тврдат дека ова е снимка од единствената вистинска пресметка на легендарниот Брус Ли. Противник му е Тед Вонг, еден од најнадежните кунг-фу борци...

Буакав со нога крши големо дрво ВИДЕО)

Снимка од Буакав како крши дрво со ногата пред пет години го обиколи светот. https://youtu.be/gloGY3UDZDo Познатиот борец нешто слично изведе и во Бангкок на промоцијата на...

Првиот медал за Македонија во 2017: Бронза за Марјан Зиков на Европското првенство во...

Марјан Зиков го освои бронзениот медал на Европското првенство во џиу џицу во Лисабон-Португалија. Повредата го спречи Зиков да атакува на златниот медал, но и...

Петровец најуспешен на „Феникс опен“!

На првиот меѓународен „Феникс опен“ во таеквондо, што денес се одржа во Спортскиот центар „Јане Сандански“ во Скопје, ТК Петровец од Петровец е најуспешниот...

Кендо федерацијата доби пофалница во Милано

Македонската кендо федерација доби плакета како организатор на следното Европско првенство на турнирот во Милано, Италија! Денес во екипниот настап, првиот тим загуби од финалистот...

Рамазан Бакија трет на Балканскиот пеливански турнир во Бугарија!

 Рамазан Бакија на Меѓународниот Балкански турнир во традиционално пеливанско борење го освои трето место. Турнирот се одржа во неделата во Шумин во Бугарија. „Третото место...

ТКД Кобра по успехот на Скопје опен 2018: Напорната работа и посветеноста даваат надеж...

Катерина Михјалова, тренер во Таековондо клубот Кобра, го оценува настапот на Скопје опен 2018 за успешен, бидјеќи го освоија третото место во јуниорска конкуренција,...

Злато и две бронзи од „Зрењанин опен“ за ТК Петровец!

На петтиот таеквондо турнир „Зрењанин опен“ во Србија челновите на ТК Петровец освоија еден златен медал и два бронзени. Ива Сандева во категоријата до...

Репрезентацијата во бразилско џиу џицу освои 11 медали на Абу Даби про Милано 2019...

Македонските БЏЏ репрезентативци освоија 11 медали - 4 златни, 4 сребрени и 3 бронзени (во две дисциплини,...

Крон Грејси се откажа од ADCC, се фокусира за врвот на ММА!

Минатиот јануари Крон Грејси најави дека ќе се фокусира на учеството во ММА, но и настаните во џиу џицу влегуваа во неговите планови. Во 2014...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Вајт покажа почит кон Поветкин по одлуката за пензионирање

Дилиен Вајт не се обесхрабри по повлекувањето на Александар Поветкин од професионалниот бокс. Потсетуваме, Дилиен Вајт го нокаутира рускиот боксер во четвртата рунда на гала...

Теофимо Лопез: Ќе го нокаутирам Ломаченко и во втора битка

Шампионот во лесна категорија Теофимо Лопез верува дека поранешниот шампион Васил Ломаченко е целосен губитник. Тие се бореа за титулите на крајот на 2020...

Јапонија најдобра на Светското првенство во џудо

На Светското првенство во џудо што се одржа во Унгарија Јапонија е најдобра репрезентација со освоени 11 медали – 5 златни, 4 сребрени и...

24 каратисти обезбедија виза за Олимписките игри во Токио, само тројца се од Балканот

На карате квалификациите во Париз норма за Олимписките игри во Токио обезбедија 24 каратисти во кати борби, за жал, без наши претставници. Од Балканот за...

Спирковска и Неделковска ја претставуваат Македонија на ЕП во борење за кадети

На Европското првенство за кадети во Самоков, Бугарија, настапуваат и две борачки од БК Вардар, Марија Спирковска и Марија Неделковска. Тренерот на Вардар и предводник...

Погледнете го атрактивниот нокаут на Бобан Илиоски (ВИДЕО)

Бобан Илисоки на 11 јуни извојува ефектна нокаут победа во првата рунда против Месуд Селимовиќ од Босна и Херцеговина во категоријата до 84 килограми...

Димевски: По од два олимписки циклуса, имаме двајца спортисти со олимписка норма

Претседателот на Олимпискиот комитет, Даниел Димевски изрази задоволство од фактот што по 13 години, Македонија ќе оди на Олимпијада со двајца спортисти кои имаат...