5 C
Skopje
19/04/2021 | 05:39

На СП за боречки вештини и борби освоени 23 медали

Македонската експедиција на Светското првенство боречки вештини и борби во Умаг, Хрватска, вкупно освои 11 златни медали, 7 сребрени и 5 бронзени. Македонскиот тим составен од десет...

11 медали на Светското првенство за боречки вештини и борби во Умаг

Според претставникот на македонскиот тим за shilomagazine.com.au, на Светското првенство во боречки вештини и борби 2014-та во Умаг, Хрватска, првиот ден нашите натпреварувачи освоилe...

Златни медали за Пецевски и Заткоски на „Србија БЏЏ Опен 2014“

Стефан Пецевски и Александар Заткоски освоија златни медали на силниот меѓународен турнир во бразилско џиу џицу „Србија БЏЏ Опен 2014“. Стефан Пецевски освои и сребрен...

Олимписката шампионка Милица Мандиќ најдобра на Гранд прито во Манчестер

Српската репрезентативка и олимписка шампионка во таеквондо, Милица Мандиќ, уште еднаш ја потврди својаата вредност, таа победи на на Гранд прито во Манчестер, Велика...

Меѓународен семинар за аикидо во Битола

Во Битола утре ќе се оджи голем меѓународен Семинар за реално аикидо во организација на Аикидо федерацијата на Македонија. Главен инструктор на семинарот ќе...

Алексовски: Со одбрана екипа по многу медали

Репрезентацијата во бразилска џиу џица утре ќе настапи на „Сербија БЏЏ Опен 2014“, еден од најсилните турнири во регионот. Репрезентацијата ја сочинуваат членовите на нашиот...

Макус Бучеча Алмеида:Приврзаник сум на старата школа на џиу-џицуто (ВИДЕО)

Макус Бучеча Алмеида е еден од топ натпреварувачите во бразилско џиу џицу во светот. Во следново интервју тој зборува за своите достигнувања, како и за...

Џиу џицу: Иванов најдобар на „Темерин Опен 2014“

Македонските репрезентативци во џиу џицу освоија повеќе медали на меѓународниот турнир „Темерин Опен 2014“ во Нови Сад, Србија, известуваат од Македонската џиу џица федерација. Нашите...

Многу медали за таеквондистите на „Купот на Бугарија“

На „Купот на Бугарија 2014“ македонските таеквондисти имаа забележителни резултати во киатегориите за деца, кадети и јуниори. На Отвореното првенство на Бугарија земаа учество...

За Воденски: Брзи раце и нозе како Брус Ли

„Брзи раце и нозе како Брус Ли“ е насловот со кој германскиот весник „Рајн Маин Екстра тип“ во денешното издание го претставува нашиот голем...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Бразилската ММА легенда доаѓа на Мегдан во Шабац

Бразилската легенда Антонио Силва ќе пристигне на настанот на промоцијата Мегдан ФЦ, кој наскоро ќе се одржи во Шабац. Сè уште не е познат...

Мек Грегор сака два појаси, а еден би бил за „најбогатиот гад“

Конор Мек Грегор се држи до планот што го истакна по поразот во јануари против Дастин Пориер. Ирската ММА ѕвезда истакна дека повеќе нема...

Информација од Кикбокс Маитаи федерација на Македонија и Боди-билдинг и фитнес федерација на Македонија

Сведоци сме дека во последните две недели, откако на предлог на Комисијата за заразни болести, Владата на РМ донесе мерки со цел спречување на...

Варшава од утре е домаќин на Европското првенство во борење, Македонија со четворица борачи

Европското првенство во борење започнува во понеделник (19 април) во Варшава. Главниот град на Полска ќе биде домаќин на некои од најистакнатите спортисти на...

Уште две борби и Федор Емилијаненко се збогува со ММА

Скот Кокер откри дека MMA легендата Федор Емелијаненко ќе направи уште две борби и ќе се повлече од ММА. Претседателот на Белатор сака Федор...

Харуни: Цврста и рамноправна борба, да победеше и Ардијан немаше да има забелешки

Ардијан Аземи (-91 кг) синоќа на Светското боксерско првенство за млади во Киелце, Полска, загуби со поделена одлука на судиите од Кубанецот Хорхе Фелимон...

Роберт Витакер извојува впечатлива победа над Гастелум

Роберт Витакер го совлада Кевин Гастелум во главниот меч на УФЦ Вегас 24. 30-годишниот Австралиец го доби мечот со едногласна одлука 50-45, 50-45, 50-45. Поранешниот...