10 C
Skopje
26/02/2021 | 13:02

Макус Бучеча Алмеида:Приврзаник сум на старата школа на џиу-џицуто (ВИДЕО)

Макус Бучеча Алмеида е еден од топ натпреварувачите во бразилско џиу џицу во светот. Во следново интервју тој зборува за своите достигнувања, како и за...

Џиу џицу: Иванов најдобар на „Темерин Опен 2014“

Македонските репрезентативци во џиу џицу освоија повеќе медали на меѓународниот турнир „Темерин Опен 2014“ во Нови Сад, Србија, известуваат од Македонската џиу џица федерација. Нашите...

Многу медали за таеквондистите на „Купот на Бугарија“

На „Купот на Бугарија 2014“ македонските таеквондисти имаа забележителни резултати во киатегориите за деца, кадети и јуниори. На Отвореното првенство на Бугарија земаа учество...

За Воденски: Брзи раце и нозе како Брус Ли

„Брзи раце и нозе како Брус Ли“ е насловот со кој германскиот весник „Рајн Маин Екстра тип“ во денешното издание го претставува нашиот голем...

Балканско таеквондо првенство во Словенија

Македонската таеквондо репрезентација ќе учествува на Балканското првенство во Марибор, Словенија, што ќе се одржи на 11 октомври. Боите на Македонија ќе ги бранат Иво...

Видете што им правеше Брус Ли на противниците во стварноста! (ВИДЕО)

Поминаа 40 години од трагичната и мистериозна смрт на Брус Ли, но се уште живее легендата за иконата на 20 век. Ископано е уште едно...

Четири медали за џиу џицу репрезентацијата во Сараево

На турнирот што на 04 октомври се одржа во Сараево, Босна и Херцеговина, натпреварувачите од Македонија се закитија со четири медали, еден сребрен и...

Ренесанса на реалното аикидо во Кочани

  Реалното аикидо е многу застапено во поголемите градови во Македонија, што не е случај со помалите, како Кочани. Оттаму се роди идејата за дисперзирање...

Македонија на џиу џицу турнир во Сараево

Деветмина натпреварувачи од Македонија ќе настапат на претстојниот турнир во џиу џицу во Сараево, Босна и Херцеговина, известуваат од Македонската џиу џицу федерација. Турнирот на...

Величенствена таеквондо атмосфера во Мексико

Мексиканската таеквондо федерација пречека 10 илјади спортисти на „1-то ВТФ Светско клубско првенство во таеквондо“ кое го организираше Светската таеквондо федерација (ВТФ). Никој не можел...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Фигередо и Морено повторно во акција, реваншот е на 12 јуни

Договорен е реванш меѓу Бразилецот Деивсон Фигередо (20-1-1) и Мексиканецот Брендон Морено (18-5-2), кои се бореа пред нешто повеќе од два месеци. Двајца врвни...

Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на...

Почина Ватанабе – првиот светски шампион во традиционално карате

Денеска на 74 години почина првиот светски шампион во традиционално карате Сенсеи Луис Ватанабе од Бразил. Тажната вест ја објави Интернационалната традиционална карате федерација...

Мајк Тајсон повика на бојкот на новaтa биографскa документарна серија

Пензионираниот американски боксер Мајк Тајсон повика на бојкот на новонајавената документарна серија на стрим-платформата Хулу за неговиот живот. „Најавата на Хулу за снимање на неовластена...

Верховен се потсмеваше со Бадр Хари на ТВ-екраните

Рико Верховен ја искористи можноста да му се потсмева на Бадр Хари за можниот трет меч меѓу нив. Шампионот на Глори во тешка категорија гостуваше...

Фјури кажа зошто ја лижел крвта на Вајлдер

Неверојатен е Тајсон Фјури, светскиот боксерски првак во тешка категорија во ВБЦ верзијата. Точно на 22 февруари минатата година, во Лас Вегас „Кралот на...

Фјури до Џошуа: Ќе те победам два пати за една недела

Смислата за хумор и способноста на Тајсон Фјури да прави шоу понекогаш ги засенува неговите боксерски способности. Овој пат „Циганскиот крал“ го пушти да ломоти...