13 C
Skopje
18/04/2021 | 20:07

Франција пред Русија на Светското првенство во џиу џицу

Париз двата дена за викендот беше средиштето на настаните во светското џиу џицу, затоа што се одрржа Светското првенство, за жал, без наши претставници....

Ива Сандева со златен медал од Софија

Ива Сандева од ТК Петровец од Скопје го освои првото место во категоријата до 36 килограми за пионери на исклучително силниот таеквондо турнир „Прв...

Денес е роденден на Брус Ли!

На денешен ден е роден големиот мајстор на боречките вештини Брус Ли. Брус Ли, роден Ли Џун Фан, (27 ноември 1940 - 20 јули 1973),...

Почина големиот мајстор на кендото Имаи

Мајсторот за кендо и ајаидо, воедно и карате мајстор, Златко Кескоски, соопшти дека денес на 94 годишна возраст починал Имаи Сенсеи, кој беше една...

Машовиќ со победа и пораз го заврши СП во самбо во Јапонија

Откако Адем Камбери во категоријата до 74 килограми загуби со 9-0 од  Даниел Рејес од Никарагва, на Светското првенство во Самбо во Јапонија, вториот наш...

Метаморис 5: Гарсија доминираше над Сакураба, сепак нерешено (ВИДЕО)

Трката по џиу - џицу Метаморис 5 се одржа денеска во Калифорнија, САД. Главна средба на вечерта беше реваншот меѓу Казуши Сакураба и Ренцо...

Дарко Лукач во првиот настап освои бронзен медал

Дарко Лукач од клубот Игор ММА од Битола на Меѓународниот турнир „Књажевац опен интернешнал“ во бразилско џиу џицу го освои третото место во категоријата...

Камбери поразен уште на старот на Светското првенство во самбо

На Светското првенство во самбо во Јапонија, нашиот прв претставник Адем Камбери во првото коло во категоријата до 74 килограми е поразен со 9-0...

Бруно Естима се сопна на допинг тестот

Повеќекратниот шампион во бразилско џиу - џитцу и граплинг, Браулио Естима е отстранет две години од МБЏЏФ (IBJJF) федерацијата, откако имал позитивен допинг тест...

Се очекува добар резултат од Светското првенство во самбо

На Светското првенство во самбо, од 20 до 24 ноември во Нарита - Јапонија, за прв пат ќе учествува и нашата репрезентација. За репрезенатацијата на...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Информација од Кикбокс Маитаи федерација на Македонија и Боди-билдинг и фитнес федерација на Македонија

Сведоци сме дека во последните две недели, откако на предлог на Комисијата за заразни болести, Владата на РМ донесе мерки со цел спречување на...

Варшава од утре е домаќин на Европското првенство во борење, Македонија со четворица борачи

Европското првенство во борење започнува во понеделник (19 април) во Варшава. Главниот град на Полска ќе биде домаќин на некои од најистакнатите спортисти на...

Уште две борби и Федор Емилијаненко се збогува со ММА

Скот Кокер откри дека MMA легендата Федор Емелијаненко ќе направи уште две борби и ќе се повлече од ММА. Претседателот на Белатор сака Федор...

Харуни: Цврста и рамноправна борба, да победеше и Ардијан немаше да има забелешки

Ардијан Аземи (-91 кг) синоќа на Светското боксерско првенство за млади во Киелце, Полска, загуби со поделена одлука на судиите од Кубанецот Хорхе Фелимон...

Роберт Витакер извојува впечатлива победа над Гастелум

Роберт Витакер го совлада Кевин Гастелум во главниот меч на УФЦ Вегас 24. 30-годишниот Австралиец го доби мечот со едногласна одлука 50-45, 50-45, 50-45. Поранешниот...

Џејк Пол го нокаутира Бен Аскрен во првата рунда (ВИДЕО)

Блогерот Џејк Пол го победи Бен Аскрен со нокаут во првата рунда. Поранешниот ММА борец не го сфати мечот сериозно и веднаш имаше коментари...

Џошуа откри дека Фјури добил понуда која не може да ја одбие: Го потпишав...

Наскоро може да пристигне и официјална потврда дека се исполнети сите услови за мечот за апсолутен светски шампион во бокс меѓу Ентони Џошуа и...