17 C
Skopje
26/02/2021 | 14:30

Во Скопје: Винг чун кунг фу натпревар со сабји, стапови и еден спрема десетимна

На 19 јуни во Скопје мајсторот за винг чун кунг фу, сифу Мирослав Тодоровски –Мирко организира натпревар во винг чун дисциплини,  кој имаат демонстративен...

Масовна тепачка на детско кунг фу натпреварување (ВИДЕО)

Не недостасуваше акција во Украина, каде што минатиот викенд во склоп на турнирот во кунг фу за млади возратси избувна масовна тепачка. Немирите избија откако...

Брус Ли: 6 совети за самоодбрана (ВИДЕО)

Брус Ли е најпознатиот мајстор на боречките вештини на сите времиња. Неговите размислување за боречките вештини и нивниот развој беа пред своето време. Во својата книга...

Џеки Чен и тигарот (ВИДЕО)

Извонредно видео од големиот мајстор на кунг фу-то, Џеки Чен. https://youtu.be/acy3qwRfum8

Вистината за Брус Ли и пинг понгот со нунчаките (ВИДЕО)

Се појави видео во 2008 година како реклама за мобилниот телефон Nokia N96 Limited Edition. Вкупно собраа на повеќе ЈуТјуб адреси од 30 милиони...

36.000 наследници на Брус Ли: Не се закачај со нив!

Во кинеска кунг-фу академија,  која е најголема секојдневно се изучуваат и усовршуваат боречки вештини. На површина од 730.000 квадратни метри се простира Академијата, која...

Шаолинска мајсторија на…!

Можеби човеков ви изгледа како монах од прочуениот свет храм Шао Лин, каде што се вежба кунг фу, но ова е шаолинско мајсторство од...

Зоран Петковски- „Тао џит кун до“ од Брус Ли во електронско издание!

Пионерски потег на вљубеник во боречите вештини за нивно простирање во сите пори на денешнината во Македонија. „ТАО ЏИТ КУН ДО“ е книга од легендарниот...

Денес е роденден на Брус Ли!

На денешен ден е роден големиот мајстор на боречките вештини Брус Ли. Брус Ли, роден Ли Џун Фан, (27 ноември 1940 - 20 јули 1973),...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Фигередо и Морено повторно во акција, реваншот е на 12 јуни

Договорен е реванш меѓу Бразилецот Деивсон Фигередо (20-1-1) и Мексиканецот Брендон Морено (18-5-2), кои се бореа пред нешто повеќе од два месеци. Двајца врвни...

Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на...

Почина Ватанабе – првиот светски шампион во традиционално карате

Денеска на 74 години почина првиот светски шампион во традиционално карате Сенсеи Луис Ватанабе од Бразил. Тажната вест ја објави Интернационалната традиционална карате федерација...

Мајк Тајсон повика на бојкот на новaтa биографскa документарна серија

Пензионираниот американски боксер Мајк Тајсон повика на бојкот на новонајавената документарна серија на стрим-платформата Хулу за неговиот живот. „Најавата на Хулу за снимање на неовластена...

Верховен се потсмеваше со Бадр Хари на ТВ-екраните

Рико Верховен ја искористи можноста да му се потсмева на Бадр Хари за можниот трет меч меѓу нив. Шампионот на Глори во тешка категорија гостуваше...

Фјури кажа зошто ја лижел крвта на Вајлдер

Неверојатен е Тајсон Фјури, светскиот боксерски првак во тешка категорија во ВБЦ верзијата. Точно на 22 февруари минатата година, во Лас Вегас „Кралот на...

Фјури до Џошуа: Ќе те победам два пати за една недела

Смислата за хумор и способноста на Тајсон Фјури да прави шоу понекогаш ги засенува неговите боксерски способности. Овој пат „Циганскиот крал“ го пушти да ломоти...