13 C
Skopje
18/04/2021 | 19:24

Злато и две сребра за кендо репрезентацијата на Балканското првенство (ФОТО)

Македонската кендо репрезентација се врати со три медала од 10-тото Балканско првенство во Софија, Бугарија. Андреј Александров го освои златниот медал во пионерска конкуренција од...

Кендо федерацијата доби пофалница во Милано

Македонската кендо федерација доби плакета како организатор на следното Европско првенство на турнирот во Милано, Италија! Денес во екипниот настап, првиот тим загуби од финалистот...

Кристијан Филипи и помага на македонската кендо репрезентација за Европското првенство

Сенсеи Филипи Кристијан викендов одржа семинар со македонскиот национален кендо тим како подготовка за настап на Европското кендо првенство на 2 април во Скопје. Филипи...

Македонија е подготвена за Европското првенство во кендо

Скопје од 31 март до 3 април ќе биде домаќин на Европското првенство во кендо, за што во просториите на Агенцијата за млади и...

Кендо репрезентацијата ќе атакува на европски медал

Македонската кендо репрезентација од 12 до 14 мај ќе настапи на Европското првенство во Будимпешта. Нашата репрезентација е во група со Шведска и домаќинот Унгарија. „Ние...

Кендо репрезентацијата за „Трофејот на Белград“ засилена со Иши Такаказу

Македонската кендо репрезентација отпатува на „Белград кендо трофи“, предводена од сенсеи Златко  Кексовски, кој е уверен дека ќе се врати со повеќе медали. Нашата селекција...

Почина големиот мајстор на кендото Имаи

Мајсторот за кендо и ајаидо, воедно и карате мајстор, Златко Кескоски, соопшти дека денес на 94 годишна возраст починал Имаи Сенсеи, кој беше една...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Информација од Кикбокс Маитаи федерација на Македонија и Боди-билдинг и фитнес федерација на Македонија

Сведоци сме дека во последните две недели, откако на предлог на Комисијата за заразни болести, Владата на РМ донесе мерки со цел спречување на...

Варшава од утре е домаќин на Европското првенство во борење, Македонија со четворица борачи

Европското првенство во борење започнува во понеделник (19 април) во Варшава. Главниот град на Полска ќе биде домаќин на некои од најистакнатите спортисти на...

Уште две борби и Федор Емилијаненко се збогува со ММА

Скот Кокер откри дека MMA легендата Федор Емелијаненко ќе направи уште две борби и ќе се повлече од ММА. Претседателот на Белатор сака Федор...

Харуни: Цврста и рамноправна борба, да победеше и Ардијан немаше да има забелешки

Ардијан Аземи (-91 кг) синоќа на Светското боксерско првенство за млади во Киелце, Полска, загуби со поделена одлука на судиите од Кубанецот Хорхе Фелимон...

Роберт Витакер извојува впечатлива победа над Гастелум

Роберт Витакер го совлада Кевин Гастелум во главниот меч на УФЦ Вегас 24. 30-годишниот Австралиец го доби мечот со едногласна одлука 50-45, 50-45, 50-45. Поранешниот...

Џејк Пол го нокаутира Бен Аскрен во првата рунда (ВИДЕО)

Блогерот Џејк Пол го победи Бен Аскрен со нокаут во првата рунда. Поранешниот ММА борец не го сфати мечот сериозно и веднаш имаше коментари...

Џошуа откри дека Фјури добил понуда која не може да ја одбие: Го потпишав...

Наскоро може да пристигне и официјална потврда дека се исполнети сите услови за мечот за апсолутен светски шампион во бокс меѓу Ентони Џошуа и...