-2 C
Skopje
02/03/2021 | 06:34

Македонија домаќин на Европското првенство во кендо!

Претседателот на Европската кендо федерација, Алан Дукарне, во придружба на техничкиот секретар, Жан Пјер Раик, во просториите на Агенцијата за млади и спорт остварија...

Македонија поразена со еден поен од балканскиот шампион!

На вториот натпреварувачки ден на Балканското првенство во кендо, македонската репрезентација во екипна конкуренција стигна до четвртфиналните натпревари, каде што за еден поен загуби...

Олег Бичковски со бронзен медал од Балканското првенство!

Олег Бичковски во конкуренција на 36 натпреварувачи освои бронзен медал во пионерска конкуренција 8-то Балканско првенство во кендо во Белград, Србија. Македонската репрезентација учествува со...

Марија Манасиевска и Владимир Кесковски најдобри на Државното првенство во кендо!

Вчера во Охрид се одржа државното првенство во кендо, кое се одликуваше со извонредно изедначен квалитет на натпреварувачите. За илустрација е фактот што сите...

Двајца членови на КК Теншин од Охрид тешко повредени!

Двајца членови на Кендо клубот Теншин од Охрид тешко повредени во сообраќајна несреќа. Синоќа, по завршувањето на Новогодишниот кендо турнир, членовите на Кендо доџо Теншин...

Почина големиот мајстор на кендото Имаи

Мајсторот за кендо и ајаидо, воедно и карате мајстор, Златко Кескоски, соопшти дека денес на 94 годишна возраст починал Имаи Сенсеи, кој беше една...
Ишии

Ткатцу Ишии – кендото е близу спортот, ама не е спорт

Ипонот во кендото, односно сечењето, е многу едноствано, не е како во каратето или џудото, но е со многу дух во себе. Спојот меѓу...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Ленокс Луис е подготвен за реванш со Мајк Тајсон

Последниот апсолутен светски шампион во тешка категорија Ленокс Луис е подготвен за егзебициски реванш со Мајк Тајсон. „Ако навивачите се навистина заинтересирани за тоа, тогаш...

Не се прослави во УФЦ, ама украл 53 милиони фунти од банка!

Ли Мареј е уште еден талентиран борец кој не успеал да направи голема кариера во УФЦ, па поради тоа решил да стане криминалец и...

Розенструик им се извини на фановите (ВИДЕО)

Жаирзињо Розенструик е разочаран од самиот себе откако викендов загуби од Сирил Гане во главниот меч на УФЦ Вегас 20. Ниту еден од судиите не...

Масвидал сонува за меч со Канело (ВИДЕО)

Хорхе Масвидал го пофали Сoл Алварез - Канело по победата над Авни Јилдирим викендов и призна дека сонува еден ден да се соочи со...

Три злата и три бронзи за каратистите на Макпетрол на „Тузла опен“ (ФОТО)

Каратистите на Макпетрол освоија шест медали - 3 златни и 3 борнзени на Интернационалниот карате турнир „Тузла – опен“ во Босна и Херцеговина. Медалите...

Масовна тепачка и апсења на џудо турнир во Русија (ВИДЕО)

Турнир во џудо во рускиот град Каспијск заврши со масовна тепачка и апсења. Како што јави ТАСС, инцидентот се случил на џудо шампионатот на Федералниот...

Коста: Бев пијан на мечот со Адесања

Пауло Коста откри неосомнена причина што одигра клучна улога во поразот на неговиот најголем меч во ММА - оној за титулата во средна категорија...