5 C
Skopje
19/04/2021 | 04:18

Почина големиот мајстор на кендото Имаи

Мајсторот за кендо и ајаидо, воедно и карате мајстор, Златко Кескоски, соопшти дека денес на 94 годишна возраст починал Имаи Сенсеи, кој беше една...

„Мојот пат“ на Златко Кеско ќе се прмовира на Бродвеј во Њујорк!

Книгата „Мојот начин“ која ја третира зен филозофијата на живеење и модерното бушидо од Златко Кеско (ски) на почетокот на септември ќе се промовира...

Олег Бичковски со бронзен медал од Балканското првенство!

Олег Бичковски во конкуренција на 36 натпреварувачи освои бронзен медал во пионерска конкуренција 8-то Балканско првенство во кендо во Белград, Србија. Македонската репрезентација учествува со...

Кендо: Пласман во четвртфинале, награда за најборбен дух на Александар Кесковски

Македонската кендо репрезентација на „Белград кендо трофи“ на првиот ден од натпреварувањето во индивидуална конкуренција за пионери, јуниори и сениори најдобриот резултат во сите...

Кендо репрезентацијата триумфираше на Балканскиот куп во Истанбул (ФОТО)

  Македонската кендо репрезентација го освои тертото место и во сениорска и во јуниорска конкуренција на Балканскиот кендо куп во Истанбул, Турција. Нашиот тим забележа победи...

Македонија е подготвена за Европското првенство во кендо

Скопје од 31 март до 3 април ќе биде домаќин на Европското првенство во кендо, за што во просториите на Агенцијата за млади и...

Македонските кендо борци во добро издание на Европското првенство (ВИДЕО)

Македонските кендо натпреварувачи денеска прикажаа добри борби на Европското првенство во сениорска конкуренција во Скопје. Менсур Бојда, Владимир Кесковски, Матеј Ивановски ги поминаа натпреварите...

Македонија очекува да го добие ЕП во ИАИДО 2019 во Охрид

Македонската кендо - иаидо федерација е кандидат за организација на Европско првенство во ИАИДО 2019 година во Охрид. Генералното Собрание на Европската кендо федерација утре...

Кристијан Филипи и помага на македонската кендо репрезентација за Европското првенство

Сенсеи Филипи Кристијан викендов одржа семинар со македонскиот национален кендо тим како подготовка за настап на Европското кендо првенство на 2 април во Скопје. Филипи...

Македонската кендо федерација доби донација во опрема од Јапонија

Амбасадорката на Јапонија Кеико Ханеда предаде кендо опрема, донација од Јапонската кендо федерација за Македонската кендо – иаидо федерација. Амбасадорката на Јапонија  Кеико Ханеда заедно...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Бразилската ММА легенда доаѓа на Мегдан во Шабац

Бразилската легенда Антонио Силва ќе пристигне на настанот на промоцијата Мегдан ФЦ, кој наскоро ќе се одржи во Шабац. Сè уште не е познат...

Мек Грегор сака два појаси, а еден би бил за „најбогатиот гад“

Конор Мек Грегор се држи до планот што го истакна по поразот во јануари против Дастин Пориер. Ирската ММА ѕвезда истакна дека повеќе нема...

Информација од Кикбокс Маитаи федерација на Македонија и Боди-билдинг и фитнес федерација на Македонија

Сведоци сме дека во последните две недели, откако на предлог на Комисијата за заразни болести, Владата на РМ донесе мерки со цел спречување на...

Варшава од утре е домаќин на Европското првенство во борење, Македонија со четворица борачи

Европското првенство во борење започнува во понеделник (19 април) во Варшава. Главниот град на Полска ќе биде домаќин на некои од најистакнатите спортисти на...

Уште две борби и Федор Емилијаненко се збогува со ММА

Скот Кокер откри дека MMA легендата Федор Емелијаненко ќе направи уште две борби и ќе се повлече од ММА. Претседателот на Белатор сака Федор...

Харуни: Цврста и рамноправна борба, да победеше и Ардијан немаше да има забелешки

Ардијан Аземи (-91 кг) синоќа на Светското боксерско првенство за млади во Киелце, Полска, загуби со поделена одлука на судиите од Кубанецот Хорхе Фелимон...

Роберт Витакер извојува впечатлива победа над Гастелум

Роберт Витакер го совлада Кевин Гастелум во главниот меч на УФЦ Вегас 24. 30-годишниот Австралиец го доби мечот со едногласна одлука 50-45, 50-45, 50-45. Поранешниот...