5 C
Skopje
19/04/2021 | 05:21

Кендо репрезентацијата ќе атакува на европски медал

Македонската кендо репрезентација од 12 до 14 мај ќе настапи на Европското првенство во Будимпешта. Нашата репрезентација е во група со Шведска и домаќинот Унгарија. „Ние...

Марија Манасиевска и Владимир Кесковски најдобри на Државното првенство во кендо!

Вчера во Охрид се одржа државното првенство во кендо, кое се одликуваше со извонредно изедначен квалитет на натпреварувачите. За илустрација е фактот што сите...

Менсур Бојда борец на денот, Франција екипен шампион на ЕП во кендо

Франција е екипен шампион во машка конкункренција на Европското првенство во кендо во Скопје, бидејќи во финалето ја победија селекцијата на Полска, иако пружија...

Кендо репрезентацијата утре ги почнува борбите на Светското првенство во Ј. Кореа (ФОТО)

Македонската кендо репрезентација од 14 до 16 септември ќе учествува на Светското првенство во Инчеон, Јужна Кореа. Селекторот Златко Кескоски, воедно и претседател на Федерацијата,...

Македонија во група со Аргентина и Кина на Светското првенство во кендо

Македонија е во група со Аргентина и Кина на Светското првенство во кендо од 12 до 16 септември оваа година во Јужна Кореа по...

Македонската кендо федерација доби донација во опрема од Јапонија

Амбасадорката на Јапонија Кеико Ханеда предаде кендо опрема, донација од Јапонската кендо федерација за Македонската кендо – иаидо федерација. Амбасадорката на Јапонија  Кеико Ханеда заедно...

Македонија очекува да го добие ЕП во ИАИДО 2019 во Охрид

Македонската кендо - иаидо федерација е кандидат за организација на Европско првенство во ИАИДО 2019 година во Охрид. Генералното Собрание на Европската кендо федерација утре...

Македонија е првата земја од Балканот што доби Европско првенство во кендо!

Македонската кендо федерација ја доби организацијата на Европското првенство во 2016 година на Генералното собрание на Светската кендо организација, кое се одржа во Јапонија...

Кесковски-Јапонија: Македонија домаќин на Европското кендо првенство 2016!

Македонија ја доби организацијата на Европското првенство во кендо 2016 година. Ова вчера го соопшти претседателот на Македонската кендо федерација Златко Кесковски, кој е...

Кристијан Филипи и помага на македонската кендо репрезентација за Европското првенство

Сенсеи Филипи Кристијан викендов одржа семинар со македонскиот национален кендо тим како подготовка за настап на Европското кендо првенство на 2 април во Скопје. Филипи...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Бразилската ММА легенда доаѓа на Мегдан во Шабац

Бразилската легенда Антонио Силва ќе пристигне на настанот на промоцијата Мегдан ФЦ, кој наскоро ќе се одржи во Шабац. Сè уште не е познат...

Мек Грегор сака два појаси, а еден би бил за „најбогатиот гад“

Конор Мек Грегор се држи до планот што го истакна по поразот во јануари против Дастин Пориер. Ирската ММА ѕвезда истакна дека повеќе нема...

Информација од Кикбокс Маитаи федерација на Македонија и Боди-билдинг и фитнес федерација на Македонија

Сведоци сме дека во последните две недели, откако на предлог на Комисијата за заразни болести, Владата на РМ донесе мерки со цел спречување на...

Варшава од утре е домаќин на Европското првенство во борење, Македонија со четворица борачи

Европското првенство во борење започнува во понеделник (19 април) во Варшава. Главниот град на Полска ќе биде домаќин на некои од најистакнатите спортисти на...

Уште две борби и Федор Емилијаненко се збогува со ММА

Скот Кокер откри дека MMA легендата Федор Емелијаненко ќе направи уште две борби и ќе се повлече од ММА. Претседателот на Белатор сака Федор...

Харуни: Цврста и рамноправна борба, да победеше и Ардијан немаше да има забелешки

Ардијан Аземи (-91 кг) синоќа на Светското боксерско првенство за млади во Киелце, Полска, загуби со поделена одлука на судиите од Кубанецот Хорхе Фелимон...

Роберт Витакер извојува впечатлива победа над Гастелум

Роберт Витакер го совлада Кевин Гастелум во главниот меч на УФЦ Вегас 24. 30-годишниот Австралиец го доби мечот со едногласна одлука 50-45, 50-45, 50-45. Поранешниот...