6 C
Skopje
26/02/2021 | 22:13

Македонија очекува да го добие ЕП во ИАИДО 2019 во Охрид

Македонската кендо - иаидо федерација е кандидат за организација на Европско првенство во ИАИДО 2019 година во Охрид. Генералното Собрание на Европската кендо федерација утре...

Кендо репрезентацијата ќе атакува на европски медал

Македонската кендо репрезентација од 12 до 14 мај ќе настапи на Европското првенство во Будимпешта. Нашата репрезентација е во група со Шведска и домаќинот Унгарија. „Ние...

Една година од беспрекорно организираното Европско првенство во кендо во Скопје

Точно пред една година на денешен ден пред една година се одржа на 27-то Европско првенство во кендо во Скопје во организација на Македонската...

Година на кендото: Европско сениорско првенство во Скопје, освоен и првиот значаен медал!

Во ретроспективата на 2016 година првиот човек на Македонската кендо и иаидо федерација, Златко Кескоски, вели дека за првпат Македонија беше организатор на Европско...

Кендо клубот Јошин по успехот во Солун на прием во АМС

Македонскиот Кендо-клуб Јошин од Скопје денеска имаше прием кај директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески, откако го освои златниот медал во...

Јошин го освои кендо шампионатот во Солун, златен медал за Владмир Кесковски

Македонскиот Kендо клуб зен кендо доџо „Јошин“ го освои кендо шампионатот во Солун! Денес, во екипните натпреварувања на интернационалниот турнир во „Солун опен“, Грција, нашиот...

Владимир Кесковски извојува победа за Европа Исток (ФОТО)

На кендо „Трофејот на Белград“ се одржа ревијален меч меѓу Европа Запад и Европа Исток.Во тимот Европа Исток настапи нашиот репрезентативец Владимир Кесковски. Екипата на...

Бронзен медал за Александар Кесковски во кендо на „Трофеј на Белград“ (ФОТО)

Македонската младинска и сениорска кендо репрезентација се враќа со бронзениот медал на Александар Кесковски во јуниорска конкуренција од престижното отворено првенство во кендо „Трофеј...

Познат списокот на кендо репрезентацијата за Балканското во Романија

Македонската кендо репрезентација од 09 до 11 септември ќе учествува на Балканското првенство во кендо во Букурешт, Романија. Селекторот Златко Кесковски ги одреди патниците за...

Македонската кендо федерација донираше еден тон вода за загрозените семејства

Македонската кендо федерација донираше еден тон вода за загрозените семејства зафатени од поплавата во Скопје. „Средствата се собрани преку пренамена на чланарините од членовите на...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Херн потврди дека преговорите за боксерскиот спектакл се ближат кон крајот: Џошуа ќе биде...

Мечот за апсолутен светски шампион во бокс меѓу Ентони Џошуа и Тајсон Фјури наскоро треба да биде договорен, тврди главниот организатор на спектаклот Еди...

Поради коронавирусот пропадна борба на УФЦ Фајт најт 186

Средбата во тешка категорија меѓу Алонсо Менфилд и Вилијам Најт нема да се одржи. Причината е што на Менфилд му е дијагностицирана инфекција со...

Емилијаненко ќе боксира со голи раце со шампион

Азамат Бостанов, менаџер на Александар Емилијаненко, објави дека неговиот борец ќе боксува со голи раце во следната борба. 39-годишниот ветеран ќе се бори под знамето...

Ардијан Аземи најдобар боксер за 2020-та, Насер Харуни најдобар тренер (ФОТО)

Боксерската федерација на Македонија го прогласи Ардијан Аземи за боксер на годината за 2020-та, а неговиот тренер Насер Харуни е избран за „тренер на...

Фигередо и Морено повторно во акција, реваншот е на 12 јуни

Договорен е реванш меѓу Бразилецот Деивсон Фигередо (20-1-1) и Мексиканецот Брендон Морено (18-5-2), кои се бореа пред нешто повеќе од два месеци. Двајца врвни...

Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на...

Почина Ватанабе – првиот светски шампион во традиционално карате

Денеска на 74 години почина првиот светски шампион во традиционално карате Сенсеи Луис Ватанабе од Бразил. Тажната вест ја објави Интернационалната традиционална карате федерација...