Македонија домаќин на Европското првенство во кендо!

Претседателот на Европската кендо федерација, Алан Дукарне, во придружба на техничкиот секретар, Жан Пјер Раик, во просториите на Агенцијата за млади и спорт остварија средба со директорот Марјан Спасески. Целта на посетата беше добиената кандидатура на Македонија за претстојното Европско...

Марија Манасиевска и Владимир Кесковски најдобри на Државното првенство во кендо!

Вчера во Охрид се одржа државното првенство во кендо, кое се одликуваше со извонредно изедначен квалитет на натпреварувачите. За илустрација е фактот што сите финалиња и полуфиналиња беа решени во продолженија односно „енчо“. Со борбен дух на првенството се истакнаа...

Бронзен медал за кендо репрезентацијата на Балканското првенство (ФОТО)

На Балканско кендо првенство во Црна Гора македонската репрезентација го освои бронзениот медал, со што го повтори најголемиот екипен успех, додека Златко Кесковски го има најдобриот резултат во поединечна конкуренција – второ место. Македонската репрезентација во состав Владимир Кесковски, Андреј...

Година на кендото: Европско сениорско првенство во Скопје, освоен и првиот значаен медал!

Во ретроспективата на 2016 година првиот човек на Македонската кендо и иаидо федерација, Златко Кескоски, вели дека за првпат Македонија беше организатор на Европско сениорско првенство на кое учествуваа 40 држави и делегација од Јапонија, а со присуството на...

Документарно интервју на Златко Кесковски за животот посветен на боречките вештини (ВИДЕО

Мајсторот на боречките вештини Златко Кесковски - Кеско направи документарно интервју за МТВ „Будо, бушидо, мојот начин - мој живот“. Премрежија, животни искуства, пат, успеси и падови, начини и гледишта се опфатени во вој домунетарен потфат.... Погледнете го видеото! https://youtu.be/mz9zUe5tZOE

Александар Кесковски освои сребрен медал на Балканскиот кендо куп во Турција, трет за Македонија

Александар Кесковски го освои сребрениот медал во јуниорска конкуренција на Балканскиот кендо куп во Истанбул, Турција, што е голем успех за него. Со среброто на Александар македонската репрезентација освои вкупно три медали откако вчера сениорската и јуниорската екипа се закитија...

Кендо федерацијата доби пофалница во Милано

Македонската кендо федерација доби плакета како организатор на следното Европско првенство на турнирот во Милано, Италија! Денес во екипниот настап, првиот тим загуби од финалистот на турнирот, дел од српската репрезентација, а вториот тим, од дел од француската репрезентација. За жал,...

Златко Кесковски стана член на Специјалното тело на глобалната мрежа за боречки вештини

Мајсторот на повеќе боречки вештини, Златко Кесковски, стана член на Специјалното советодавно тело на глобалната мрежа на боречки вештини по покровителство на УНЕСКО. „По номинацијата во ноември за член на Специјалното советодавно тело на глобалната мрежа за боречки вештини под...

Двајца членови на КК Теншин од Охрид тешко повредени!

Двајца членови на Кендо клубот Теншин од Охрид тешко повредени во сообраќајна несреќа. Синоќа, по завршувањето на Новогодишниот кендо турнир, членовите на Кендо доџо Теншин од Охрид, на пат за Охрид, кај село Групчин, Тетово, застанале да помогнат на излетано...

Јошин го освои кендо шампионатот во Солун, златен медал за Владмир Кесковски

Македонскиот Kендо клуб зен кендо доџо „Јошин“ го освои кендо шампионатот во Солун! Денес, во екипните натпреварувања на интернационалниот турнир во „Солун опен“, Грција, нашиот кендо клуб „Јошин“ го освои златниот медал, освојувајќи го трофејот на ова престижно кендо натпреварување. Нашиот...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Кормиер: Мек Грегор – Силва е поголем меч од Џонс – Нгану

Даниел Кормиер гори од љубопитност да го види Конор Мек Грегор против Андерсон Силва. Силва неодамна го предизвика Мек Грегор на социјалните медиуми и Ирецот...

Тајсон Фјури: Јас сум белец, па сум бил жртва на расизам

Шампионот на ВБЦ во тешка категорија, Тајсон Фјури, вели дека и покрај тоа што е белец, честопати бил цел на расизам во Велика Британија...

Џон Џонс „ги воспитува“ хулиганите на протестите во САД (ВИДЕО)

Шампионот на УФЦ во полутешка категорија и еден од најдобрите борци на сите времиња, Џон Џонс излезе да протестира против убиството на Џорџ Флојд. Џонс...

Бруно Канети се степал со разбојници, но е застрелан во гради! (ФОТО)

Аргентинскиот ММА-борец, Бруно Канети е сместен во болница откако бил застрелан во гради, откако двајца вооружени разбојници се обиделе да му го украдат моторот. Двајца...

Мејвејдер е најдобариот боксер во историјата

Специјализираниот портал за бокс „BoxRec“ го прогласи Флојд Мејведер за најдобар боксер во историјата. Мејвејдер во кариерата не загубил ниту еден меч. во пензија...