Бронзен медал за кендо репрезентацијата на Балканското првенство (ФОТО)

На Балканско кендо првенство во Црна Гора македонската репрезентација го освои бронзениот медал, со што го повтори најголемиот екипен успех, додека Златко Кесковски го има најдобриот резултат во поединечна конкуренција – второ место. Македонската репрезентација во состав Владимир Кесковски, Андреј...

Александров, Лазаровска и В.Кеско се државни кендо шампиони (ФОТО)

Денеска во Скопје се одржа 10-тото Државно првенство во кендо за јуниори и жени и мажи. Ова се победниците: Јуниори 1.Андреј Александров 2.Д. Демироски 3.Н. Ташков Жени 1.Ивона Лазаровска 2.Мариџа Ќурчиева 3.Марија Манасиевска Мажи 1.Владимир Кеско 2.Матеј Ивановски 3.Андреј Атанасовски 3.В. Пешков(Филјан Влаевски) Борбен дух: М. Миленковски В. Величковски Глигор Дубровски Ipon.mk  

Златко Кесковски стана член на Специјалното тело на глобалната мрежа за боречки вештини

Мајсторот на повеќе боречки вештини, Златко Кесковски, стана член на Специјалното советодавно тело на глобалната мрежа на боречки вештини по покровителство на УНЕСКО. „По номинацијата во ноември за член на Специјалното советодавно тело на глобалната мрежа за боречки вештини под...

Јошин го освои кендо шампионатот во Солун, златен медал за Владмир Кесковски

Македонскиот Kендо клуб зен кендо доџо „Јошин“ го освои кендо шампионатот во Солун! Денес, во екипните натпреварувања на интернационалниот турнир во „Солун опен“, Грција, нашиот кендо клуб „Јошин“ го освои златниот медал, освојувајќи го трофејот на ова престижно кендо натпреварување. Нашиот...

„Мојот пат“ на Златко Кеско ќе се прмовира на Бродвеј во Њујорк!

Книгата „Мојот начин“ која ја третира зен филозофијата на живеење и модерното бушидо од Златко Кеско (ски) на почетокот на септември ќе се промовира на Бродвеј во Њујорк. „Ова е единствена книга чиј автор е од балканските простори на оваа...

Македонската кендо федерација донираше еден тон вода за загрозените семејства

Македонската кендо федерација донираше еден тон вода за загрозените семејства зафатени од поплавата во Скопје. „Средствата се собрани преку пренамена на чланарините од членовите на клубовите како и од донации на членовите на Федерацијата. Воедно, МКИФ од денес ги стави...

Едно големо БРАВО за Европското првенство во кендо (ФОТО)

Изминатиов викенд се одржа Европското првенство во кендо во Скопје на кое имавме можност да ги видиме европските и светски кендо натпреварувачи и од поблиску да се запознаеме со оваа дрвана јапонска вештина. Кендо и иаидо федерацијата на Македонија со...

Македонската и српската кендо репрезентација одржаа заеднички тренинзи (ФОТО)

Македонската и српската кендо репрезентација одржаа три тренинзи во Белград - Србија, како дел од подготовките за Европското првенство што ќе се одржи во Скопје од 31 март до 3 април 2016 година, а ќе учествуваат 485 натпреварувачи од 37...

Кендо репрезентацијата утре ги почнува борбите на Светското првенство во Ј. Кореа (ФОТО)

Македонската кендо репрезентација од 14 до 16 септември ќе учествува на Светското првенство во Инчеон, Јужна Кореа. Селекторот Златко Кескоски, воедно и претседател на Федерацијата, се одлучи речиси за истиот состав кој во Истанбул, Турција го освои бронзениот медал. Во составот...

Кендо репрезентацијата триумфираше на Балканскиот куп во Истанбул (ФОТО)

  Македонската кендо репрезентација го освои тертото место и во сениорска и во јуниорска конкуренција на Балканскиот кендо куп во Истанбул, Турција. Нашиот тим забележа победи против Бугарија, Црна Гора, а во полуфиналето загубивме тесно од Турција 1-2. Боите на Македонија ги...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Кормиер: Мек Грегор – Силва е поголем меч од Џонс – Нгану

Даниел Кормиер гори од љубопитност да го види Конор Мек Грегор против Андерсон Силва. Силва неодамна го предизвика Мек Грегор на социјалните медиуми и Ирецот...

Тајсон Фјури: Јас сум белец, па сум бил жртва на расизам

Шампионот на ВБЦ во тешка категорија, Тајсон Фјури, вели дека и покрај тоа што е белец, честопати бил цел на расизам во Велика Британија...

Џон Џонс „ги воспитува“ хулиганите на протестите во САД (ВИДЕО)

Шампионот на УФЦ во полутешка категорија и еден од најдобрите борци на сите времиња, Џон Џонс излезе да протестира против убиството на Џорџ Флојд. Џонс...

Бруно Канети се степал со разбојници, но е застрелан во гради! (ФОТО)

Аргентинскиот ММА-борец, Бруно Канети е сместен во болница откако бил застрелан во гради, откако двајца вооружени разбојници се обиделе да му го украдат моторот. Двајца...

Мејвејдер е најдобариот боксер во историјата

Специјализираниот портал за бокс „BoxRec“ го прогласи Флојд Мејведер за најдобар боксер во историјата. Мејвејдер во кариерата не загубил ниту еден меч. во пензија...