11 C
Skopje
23/04/2021 | 01:26

Џиу-џица: Нанесување силна болка на противникот е најдобра самоодбрана!

Џиу-џицата е древна јапонска боречка вештина, а нејзиниот почеток е поврзан со 17 век и нејзиниот основач, Широбеи Акијама, студент по медицина, кој студирал...

Лиам Нисон поради џиу џицуто го снимаше „Taken“!

Џиу џицата е една од причините која влијаела на одлуката на Лиам Нисон да ја прифати улогата на Брајан Милс во „Taken“. Нисон решил да...

Осенсеи со календар за 2015 година

Членовите на џиу џицу клубот „Осенсеи“ од Штип ја одбележуваат годината во заминување со пригодно одбележување. Имено, за Новата 2015 година направија каленадар со...

Џиу џицу: Богат „плен“ на „Алексинац опен 2014“!

Како што рекоа така и сторија-освоија медали нашите репрезентативци во џиу џицу на Меѓународниот турнир „Алексинац опен 2014“ во Алексинац, Србија. Никола Бошковски го освои...

Ацевски: Не одиме само да учествуваме, одиме по медали!

Утре, под мотото: „ Не одиме само да учествуваме, одиме по медали“, македонската репрезентација во џиу џицу ќе настапи на Меѓународниот турнир во Алексинац,...

Ацевски: На Светското првенство не учeствуваме поради парите!

Александар Ацевски (1976) е претседател на Македонската џиу-џицу федерација и на Јадранската џиу-џицу лига. Национален „А“ судија за џиу-џицу и селектор на репрезентацијата. Тој...

Родолфо Виеира се свртува кон ММА и Калифорнија (ВИДЕО)

Четирикратниот светски шампион и носител на шест „World Cup“ титули во бразилското џиу џицу - Бразилецот Родолфо Виеира се ориентирани главно кон ММА сцената....

Се обидел да ограби 72 годишен старец, а како завршил…?

Не си помислувајте да се задевате со дедовци кои тренираат џиу - џицу! Особено ако се 8 -ми дан црвен појас и се вика...

Франција пред Русија на Светското првенство во џиу џицу

Париз двата дена за викендот беше средиштето на настаните во светското џиу џицу, затоа што се одрржа Светското првенство, за жал, без наши претставници....

Метаморис 5: Гарсија доминираше над Сакураба, сепак нерешено (ВИДЕО)

Трката по џиу - џицу Метаморис 5 се одржа денеска во Калифорнија, САД. Главна средба на вечерта беше реваншот меѓу Казуши Сакураба и Ренцо...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Мејведер и Пол договориле меч? Веќе се знае и датумот

Еден од најдобрите боксери во историјата на боксот, Флојд Мејведер Јуниор е подготвен да влезе во рингот против Логан Пол. Нивниот егзибициски меч беше...

Адидас ја продоложи соработката со еден од најдобрите светски каратисти

Петкратниот светски шампион во карате Рафаел Агаев (36) ја продолжи соработката со реномираниот производител на спортска опрема „Адидас“. Азербејџанецот е еден од најдобрите каратисти...

Поранешниот УФЦ-ов борец со нокаут стигна до третата победа во ОНЕ (ВИДЕО)

Бразилскиот ММА борец Џон Линекер (34-9) го победи Американецот Трој Вортен (7-2) со нокаут во првата рунда на ОНЕ на ТНТ 3 во Сингапур....

Чимаев: Јас сум Тајсон и Мухамед Али во ММА

Ѕвездата во подем на УФЦ, Хамзат Чимаев е подготвен да се врати во кафезот. Борз веќе се опорави од Ковид-19 и едвај чека да...

Конор Мек Грегор: Пориер е лесна работа на УФЦ 264

Конор Мек Грегор смета дека Дастин Порие е лесна работа. Тие на УФЦ 264 на 10 јули во Лас Вегас ќе имаат трилогија. Нивната...

Пориер и Пакијао ќе градат 32 куќи за бездомници во Уганда

Поранешниот шампион на УФЦ, Дастин Пориер и легендата на боксот, Мани Пакијао, ги здружуваат силите во заедничката кауза. Двајцата ќе издвојат по 50.000 долари...

Лукас Браун нокаутиран во првата рунда по враќањето во рингот (ВИДЕО)

Разочарувачки. Ова е најдобриот начин да се опише враќањето во рингнот на поранешниот светски шампион во тешка категорија на ВБА - Лукас Браун. 42-годишниот ветеран беше...