17 C
Skopje
26/02/2021 | 14:18

Битолчани освоија 11 медали на „Софија опен“, Бојан Милески со најдобра изведба

Паунд фор паунд од Битола на Меѓународен турнир во џиу џицу и граплинг „Софија опен 2021“ во Бугарија освои 11 медали – 6 златни,...

Дан кју и Осенсеи одат по нови успеси на „Видовдан опен 2018“ во Бања...

Македонските џиу џицу клубови Дан кју и Осенсеи во сабота ќе настапат на Меѓународниот турнир „Видовдан опен 2018“ во Бања Лука, Босна и Херцеговина. Ќе...

Катерина Ацевска прва на Европскиот куп „Марибор опен 2018“ (ФОТО)

Катерина Ацевска го освои златниот медал на Европскиот џиу џицу куп „Марибор опен 2018“ во Словенија. Ова е четврти медал за натпреварувачите на Дан кју по двата...

Катерина Ацевска супериорно до златниот медал на Балкан опен Светскиот куп во Романија(ФОТО)

Катерина Ацевска покажа надмоќ и храброст против најсилните противнички и на величенствен начин триумфираше на „Балкан опен Светскиот куп во џиу џицу“ во Букуреш...

Александар Ацевски и Гочо Гочев разговараа за Регионална џиу-џицу лига (ФОТО)

Претседателот на Македонската џиу џица федерација (МЏЏФ), Александар Ацевски, имаше работен состанок со бугарскиот колега Гочо Гочев. Ацевски нагласува дека е разговарано за унапредување на...

Бронзен медал за Давид Дамовски на Балканското првенство во џиу џицу

Дамовски Давид (+58 кг) го освои бронзениот медал на Балканското првенствово џиу џицу во Ларнака, Кипар за У-12 и У-15. Македонската џиу џицу федерација учествува...

Осенсеи ја сефтоса годината со три медали на „Мимоза опен“ во Херцег Нови

Натпреварувачите на Осенсеи од Штип освоија три медали на Меѓународниот џиу џицу турнир „Мимоза опен 2019“ во Херцег Нови, Црна Гора. Медалите ги освоија: Ева...

Катерина Ацевска имаше прием кај градоначалникот на Кисела Вода

Градоначалникот на Кисле Вода, Филип Темелковски денеска во просториите на Oпштина Кисела Вода оствари средба со...

Резултати „Скопје опен 2017“: Осенсеи 29 медали, Дан кју 25, Битола 11… (ФОТО)

Вчера заврши Меѓународниот џиу џицу турнир „Скопје опен 2017“ на кој најуспешен клуб е Осенсеи од Штип со 177 поени, втор е Дан кју...

Македонската џиу џицу федерација е побогата за ЏЏК „Карлос Маја“

Македонската Џиу џицу федерација е побогата за еден клуб и тоа не кој било, туку Клубот за џиу џицу – не ваза „Карлос Маја“. Главен...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Фигередо и Морено повторно во акција, реваншот е на 12 јуни

Договорен е реванш меѓу Бразилецот Деивсон Фигередо (20-1-1) и Мексиканецот Брендон Морено (18-5-2), кои се бореа пред нешто повеќе од два месеци. Двајца врвни...

Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на...

Почина Ватанабе – првиот светски шампион во традиционално карате

Денеска на 74 години почина првиот светски шампион во традиционално карате Сенсеи Луис Ватанабе од Бразил. Тажната вест ја објави Интернационалната традиционална карате федерација...

Мајк Тајсон повика на бојкот на новaтa биографскa документарна серија

Пензионираниот американски боксер Мајк Тајсон повика на бојкот на новонајавената документарна серија на стрим-платформата Хулу за неговиот живот. „Најавата на Хулу за снимање на неовластена...

Верховен се потсмеваше со Бадр Хари на ТВ-екраните

Рико Верховен ја искористи можноста да му се потсмева на Бадр Хари за можниот трет меч меѓу нив. Шампионот на Глори во тешка категорија гостуваше...

Фјури кажа зошто ја лижел крвта на Вајлдер

Неверојатен е Тајсон Фјури, светскиот боксерски првак во тешка категорија во ВБЦ верзијата. Точно на 22 февруари минатата година, во Лас Вегас „Кралот на...

Фјури до Џошуа: Ќе те победам два пати за една недела

Смислата за хумор и способноста на Тајсон Фјури да прави шоу понекогаш ги засенува неговите боксерски способности. Овој пат „Циганскиот крал“ го пушти да ломоти...