Лавовски успех на битолскиот Паунд фор паунд на Светскиот куп на ИСФА во Софија

Вчера во Софија се одржа Светскиот куп ИСФА/ISFA на кој беа вклучени три дисциплини: граплинг, бразилско џиу џицу и ММА, а битолскиот клуб Паунд фор паунд имаше забележителен резултат, освојувајќи 16 медали...

Три злата и две бронзи за БЏЏ репрезентативците на „Мастер БЏЏ опен – Белград...

Македонските репрезентативци на престижниот Меѓународен БЏЏ турнир „Мастер БЏЏ опен – Белград 2019“ имаа учинок 4 од 5 настапија, односно четирмина натпреварувачи освоија пет медали – 3 златни и 2 бронзени, а Ева Илиевска со две злата е најуспешна. Репрезенттаивците...

Д’Стронгест прв во екипен пласман – Илиевска, Шаламанов, Петрушевски и Пецевски најдобри во апсолутна...

Екипата на Д’Стронгест од Скопје е најуспешна на Државното првенство во БЏЏ со кимоно кое викнедов се одржа во Велес, пред Зенит и Д’ Стронгест & Рутс од Куманово. Шампиони во најатрактиванта апсолутна катгеорија се Ева Илиевска, Бoјан Шаламанов...

Тотален хаос на БЏЏ Старс: Борец по расправа со публиката предизвика масовна тепачка (ВИДЕО)

Оваа сабота во Сао Паоло се одржа настанот БЏЏ Старс на кој се собраа бројни истакнати имиња меѓу кои и неколку џиу џицу светски прваци. Сепак, и покрај неколкуте големи дуели, главната приказна на настанот беше однесувањето на Ерберт Сантос,...

Голем успех на БЏЏ репрезентацијата – трета во екипна конкуренција во Швајцарија, а вкупно...

Македонскиот тим во бразилско џиу џицу на Меѓународниот турнир „UEJJF National Pro Switzerland„ во Цирих – Швајцарија, го освои второто место во вкупниот пласман на 63 тимови од цел свет. Нашиот тим по освоени медали пред првопласираниот, но, поради...

Човек задуши пума за да си го спаси животот, балгодарејќи на бразилското џиу џицу

Еден човек во Колорадо, кој трчал сам, бил нападнат од пума. Невообичаената ситуација се случила во планинскиот парк наречен Хорестут. Човекот слушнал шум зад него, кога се свртел бил нападнат од млада пума (мажјак). Големата мачка му нанела сериозни...

Режисерот на „Наркос“ снима филм за бразилската џиу џица

Режисерот на „Наркос“ снима филм за бразилската џиу џица. Славниот режисер Хозе Падила за Нетфликс ќе снима филм за бразилската џиу џица. Насловот на филмот е „Мртов или жив“, а освен за режијата Падлина е задолжен и за пишување на сценариото...

Сребрен медал за Марјан Зиков на „Берлин опен 2018“во БЏЏ

Сребрен медал за Марјан Зиков од Карлос Маја БЏЏ Македонија на „Берлин опен 2018“во Германија во бразислко џиу џицу за сини појаси. Турнирот е  огранизиран од Интернационалната федерација за бразилско џиу џицу –IBJJF/ ИБЈЈФ. „Се натпреварував дополнително и во апсолутна категорија,...

Мирко Додевски освои сребро на „Баварија опен БЏЏ 2018“

Мирко Додевски (-77 кг) со три победи и тесен пораз на поени во финале се закити со сребрен медал на „Баварија опен БЏЏ 2018“ во Нинберг - Греманија. Сепак битолачни имаат мотив повќе за радост, бидејќи екипата на Паунд...

19 медали за македонските БЏЏ натпреварувачи на „БЏЏ Монтана опен, Рутс втори во детска...

На Меѓународниот турнир „БЏЏ Монтана опен“ во Монтана – Бугарија, макеоднските клубови за бразилско џиу џицу освоија 19 медали – 4 златни, 7 сребрени и 8 бронзени во сите возрасни категории. На турнирот на кој настапија 220 натпреварувачи од Бугарија,...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Френсис Нгану: УФЦ треба да ја раздвижи тешката категорија

Фрeнсис Нгану е прилично збунет од односот на УФЦ и стагнацијата во тешка категорија. Откако шампионот на УФЦ 230, Даниел Кормиер ја одбрани титулата против...

Мајк Тајсон и Рој Џонс викендов ќе заработат милиони

Легендите на боксот Мајк Тајсон и Рој Џонс викендов ќе заработат добро од нивниот езебициски меч. Тајсон и Џонс се две од најзначајните имиња во...

Познати противниците на македонските боксери на ЕП за кадети, на Арсовски му треба победа...

Македонските репрезентативци ги добија противниците на Европското кадетско првенство за боксери во Софија, Бугарија, кое почнува утре и ќе трае до 2 декември. На Петар...

Варадинова и Илиоски на кик бокс спектаклот „Куп на нациите“

Викторија Варадинова и Бобан Илиоски на 5 декмври треба да настапат кик бокс спектаклот „Куп на нациите“ во Нови Сад, Србија, во К1, по...

Пориер: Не бркам одмазда во реваншот со Конор

Дастин Пориер го разграничува вториот меч против Конор Мек Грегор од нивната прва пресметка. Тие ќе се борта во јануари, откако во 2014 година Ирецот...