Роберт Наумоски: Во бразилското џиу џицу ме заведе Ројс Грејси!

Никогаш не е доцна да почнете да се бавите со спорт, односно да го промените и да станете „професор“, иако животниот повик ви е професор кој математички ги пресметува сите потези. На 23 години Роберт Наумоски (1974) почнува да...

Уникатно: Борење во БЏЏ на вода во Охрид!

Мајсторството и природните убавини на нештата им даваат величествен сјај. Професорот Роберт Наумоски со учесниците на семинарот во Охрид направи несекојдневен тренинг-борба во бразилско џиу џицу на вода со членовите на Рутс Охрид. Борбата ја изведоа Благоја Трајчевски и...

Дарко Лукач во првиот настап освои бронзен медал

Дарко Лукач од клубот Игор ММА од Битола на Меѓународниот турнир „Књажевац опен интернешнал“ во бразилско џиу џицу го освои третото место во категоријата до 64 килограми-бел појас. Треба да се нагласи дека на Лукач ова му  прв спортски...

Бруно Естима се сопна на допинг тестот

Повеќекратниот шампион во бразилско џиу - џитцу и граплинг, Браулио Естима е отстранет две години од МБЏЏФ (IBJJF) федерацијата, откако имал позитивен допинг тест за ДМАА. Освен тоа, одземена му  титулата во полутешка категорија од Светскиот шампионат на МБЏЏФ...

Воденски го освои Париз-стана европски шампион во БЏЏ

Кристијан Воденски стана европски шампион во „Експерт дивижн БЏЏ (бразилско џиу џицу) односно во категоријата од 22 до 27 килограми. Фактички, тоа е најтешката категорија за деца-експерт класата. Воденскии титулата ја освои во Париз, Франција, на светски познатиот натпревар „НАГА“. Да...

Златни медали за Пецевски и Заткоски на „Србија БЏЏ Опен 2014“

Стефан Пецевски и Александар Заткоски освоија златни медали на силниот меѓународен турнир во бразилско џиу џицу „Србија БЏЏ Опен 2014“. Стефан Пецевски освои и сребрен медал во апсолутна категорија, а се бореше со противник кој имаше 20 килограми повеќе од...

Алексовски: Со одбрана екипа по многу медали

Репрезентацијата во бразилска џиу џица утре ќе настапи на „Сербија БЏЏ Опен 2014“, еден од најсилните турнири во регионот. Репрезентацијата ја сочинуваат членовите на нашиот најтрофеен клуб за БЏЏ „Д Стронгест & Рутс“, а ќе ја предводи селекторот, воедно и...
Германија опен

Воденски е шампион на Германија во бразилско џиу џицу (Фото)

Македонскиот вундеркинд за боречки спортови Кристијан Воденски го освои првото место на „Германија опен“  во бразилско џиу џицу, што се одржа вчера. Нареден предизвик за Воденски е Оками купот на 4 октомври во Лимбург, Германија. Ќе потенцираме дека Воденски пред...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Мајк Тајсон и Рој Џонс викендов ќе заработат милиони

Легендите на боксот Мајк Тајсон и Рој Џонс викендов ќе заработат добро од нивниот езебициски меч. Тајсон и Џонс се две од најзначајните имиња во...

Познати противниците на македонските боксери на ЕП за кадети, на Арсовски му треба победа...

Македонските репрезентативци ги добија противниците на Европското кадетско првенство за боксери во Софија, Бугарија, кое почнува утре и ќе трае до 2 декември. На Петар...

Варадинова и Илиоски на кик бокс спектаклот „Куп на нациите“

Викторија Варадинова и Бобан Илиоски на 5 декмври треба да настапат кик бокс спектаклот „Куп на нациите“ во Нови Сад, Србија, во К1, по...

Пориер: Не бркам одмазда во реваншот со Конор

Дастин Пориер го разграничува вториот меч против Конор Мек Грегор од нивната прва пресметка. Тие ќе се борта во јануари, откако во 2014 година Ирецот...

Садулаев: 2020 година продолжува да ме зачудува (ФОТО)

Абдулрашид Садулаев е изненаден од одлуката да се замени Светското првенство во борење со Светски куп поради растечката пандемија на коронавирусот која се рашири...