Напднале девојка и станале заложници на нејзините нозе, Бразилката ги давела со џиу џицу...

Моник Бастос им покажа на крадците дека не треба да сигурни кога напаѓаат жена. Бастос е ММА борец од Бразил, која била нападната, но арамиите ни во сон не претпоставувале со кога со имаат работа. Моник се враќала од тренинг со...

Кристијан Воденски освои уште две титули во БЏЏ во Германија

Кристијан Воденски и денеска ја потврди доминатната позиција во боречите вештини во Греманија освојувајќи две први места. На Западногерманското првенство во бразилско џиу џицу во „но ги“ во категоријата до 31, 8 килограми и во „ги“ до 33, 3 кг...

Рутс БЏЏ Македонија најдобар тим на „cage grapling“ турнирот во Велес!

Рутс БЏЏ Македонија е најдобриот тим на „Cage grappling“ натпреварувањето во Велес со вкупно 12 освоени медали, од кои 6 златни, 4 сребрени и 2 бронзени.  „Cage grappling“ е во склоп на „Фајт најт чемпион 3“ ММА настанот што вечерва...

Риксон Грејси промовиран во црвен БЏЏ појас (ВИДЕО)

Апсолутната икона на БЏЏ, еден од најпознатите борци во историјата на овој спорт, но и пионер на слободната борба и Прајд ветеран, Риксон Грејси во четвртокот, во 58 година го доби „легендарниот“ црвен појас - највисок степен што воопшто...

10 медали за БЏЏ репрезентацијата на „Софија БЏЏ опен 2018“, Алексовска и Богдановска ги...

Македонската репрезентација во бразилско џиу џицу освои 10 медали - 3 златни, 4 сребрени и 3 бронзени на силниот Меѓународен турнир „Софија БЏЏ опен 2018“, во Бугарија. Нашиот состав го сочинуваа 14 натпреварувачи од „Д Стронгест & Рутс БЏЏ“ клубовите од Скопје и Куманово. Златни...

Сребрен медал за Ристо Димитров на Ваван џиу џицу превнство во Кувајт (ФОТО)

Ристо Димитров – Чурино вчера во Кувајт на отвореното Ваван џиу џици превнство во про- џиу џицу во категоријата до 70 килограми го освои сребрениот медал по правилата на ИБЏЏФ блек белт правилата. На ова првенство се натпреваруваа сите појаси...

И четвртиот шампионски појас од НАГА е во рацете на Кристијан Воденски!

Откако минатата недела победи на НАГА во кнежеството Монако, Кристијан Воденски-Кико, и денес не дозволи да биде изненаден. Тој победи и на германскиот шампионат на НАГА во бразилско џиу џицу во Дортмунд. Воденски настапи во екесперт категоријата до 25...

UAEJJF планира 10 настани во Европа во 2016 година

Оваа година ќе биде полна со натпревари во бразилск џиу-џитцу во Европа, бидејќи UAEJJF има доста обемна програма програма во регионот. Престижна организација ќе одржи 10 настани (ги и без ги) во некои од поголемите европски градови. Секоја настан ќе...

Џон Џонс стана носител на лилјаков БЏЏ појас (ВИДЕО)

Шампион за полутешка категорија на УФЦ и се смета за еден од најголемите борци во историјата на спортот, Jон Џонс, сега официјално е носител на лилјаков појас во бразилско џиу џицу.

Алексовски и Петковски: Некој ја виде нашата работа од надвор!

  По добивањето на наградите „Меѓународен инструктор на годината“ на манифестацијата „Минхен сала на честта 2015“ и „Животна посветеност 30 + години“, Ивица Алексовски и Зоран Петковски, првите впечатоци ги споделија со ipon.mk.  -Лани добив награда за „Меѓународен амбасадор на спортот“....

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

ВБЦ: Вајлдер заслужува меч со Фјури

Развојот на сагата околу можниот трет меч меѓу Тајсон Фјури и Дионтеј Вајлдер може да добие уште еден неочекуван пресврт. Организацијата за чиј појас веќе...

Бронзениот од ЕП Ардијан Аземи на прием во Агенцијата за млади и спорт

Ардијан Аземи, освојувачот на бронзен медал на Европското првенство во бокс за младинци, кое минатата недела се одржа во Будва денес беше примен во...

Рејчел Остович: Не сум бремена и немам Ковид-19

Натпреварувачката во мува категорија на УФЦ, Рејчел Остович изјави дека не е бремена и дека не била позитивна на Ковид-19. 29-годишната Американка се подготвува...

АЦА 114: Џонсон го нокаутира Омиеланчук за 69 секунди Омиеланчук (ВИДЕО)

АЦА 114 се одржа во Полска, а главната борба за титулата во тешка категорија меѓу Даниел Омиеланчук и Тони Џонсон заврши во првата рунда...

ММА шампион донираше милион долари за храна на сиромашните во време на Ковид-19

Шампионот во лесна категорија во ПФЛ, Емилијано Сорди ја донираше наградата од еден милион долари, освоена на турнирот во организацијата пред една година. Тој...