Карлос Маја одржа семинар за бразилско џиу џицу во Скопје!

Викендов во Скопје се оддржа семинар по бразилско џиу џицу под водство на Карлос Маја, Бразилец од Рио де Женеиро. Маја е носител на црн појас и е под Карлос Грејси Јуниор, син на основачот на вештината. На семинарот...

Фемили гепард од Драчево нов клуб на БЏЏ и ММА сцената (ФОТО)

Фемили гепард од Драчево е еден од поновите клубови за бразилско џиу џицу и MMA, чиј тренер e поранешниот ММА борец, Иван Никшиќ. За Иван се вели дека можеше многу повеќе на ММА сцената, само да имаше добри услови сигурно...

Даниела Алексовска повторно победи момче и доби голем аплауз (ВИДЕО)

Даниела Алексовска повторно беше во елемент на силниот Меѓународен турнир во БЏЏ „Ниш БЏЏ опен 2017“ совладувајќи момче. Натпреварувачката на „Стронгест и рутс“ во борба со Лазар Иванковиќ, член на еден од најуспешните бџџ тимови од Србија „Грејси Бара“, извојува ефективна победа...

Државно првенство во БЏЏ но-ги: Стронегст рутс -Скопје и Стефан Пецевски најдобри во Прилеп

Во недела во Прилеп се одржа Државното првенство во бразилско џиу џицу на кое најдобар во екиниот дел беше екипата Стронегст рутс БЏЏ од Скопје прес истоимените екипи од Охрид и Прилеп. Најдобар кај напредните појаси беше Стефан Пецевски. Екипно...

Уникатно: Борење во БЏЏ на вода во Охрид!

Мајсторството и природните убавини на нештата им даваат величествен сјај. Професорот Роберт Наумоски со учесниците на семинарот во Охрид направи несекојдневен тренинг-борба во бразилско џиу џицу на вода со членовите на Рутс Охрид. Борбата ја изведоа Благоја Трајчевски и...

Д’Стронгест прв во екипен пласман – Илиевска, Шаламанов, Петрушевски и Пецевски најдобри во апсолутна...

Екипата на Д’Стронгест од Скопје е најуспешна на Државното првенство во БЏЏ со кимоно кое викнедов се одржа во Велес, пред Зенит и Д’ Стронгест & Рутс од Куманово. Шампиони во најатрактиванта апсолутна катгеорија се Ева Илиевска, Бoјан Шаламанов...

Грст медали за македонските натпреварувачи на „Ниш опен БЏЏ 2017“

Македонските натпреварувачи во бразилско џиу џицу остварија забележителни резултати на „Ниш опен БЏЏ 2017“ во Србија. Од Македонија настапија неколку клубови: Карлос Маја, Зенит, Нинџицу клубот Битола, Стронгест и рутс БЏЏ, Грејси Бара. Златни медали освоија: Горазд Орданоски, Менка Стојаноска –...

Репрезентацијата во бразилско џиу џицу освои 11 медали на Абу Даби про Милано 2019...

Македонските БЏЏ репрезентативци освоија 11 медали - 4 златни, 4 сребрени и 3 бронзени (во две дисциплини, борби со кимоно и борби без кимоно) на Абу Даби про Милано 2019 што се...

Мирко Додевски освои сребро на „Баварија опен БЏЏ 2018“

Мирко Додевски (-77 кг) со три победи и тесен пораз на поени во финале се закити со сребрен медал на „Баварија опен БЏЏ 2018“ во Нинберг - Греманија. Сепак битолачни имаат мотив повќе за радост, бидејќи екипата на Паунд...

НК Битола со 12 медали ја покажа силината на БЏЏ купот „Монтана опен“ (ФОТО)

Нинџуцу клуб Битола на БЏЏ купот „Монтана опен“ во Бугарија освои 12 медали - 4 златни ,4 сребрени и 4 бронзи во конкуренција на 240 натпреварувачи од Бугарија, Србија и Македонија. Во  принцип, за да се освои златен медал биле...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Tајсон за затворските денови: Имав толку многу секс што не можев да вежбам

Мајк Тајсон се наоѓа во центарот на вниманието откако одлучи да тренира за да се врати во рингот. Тајсон во 90-тите беше на врвот на...

Шекил О’Нил ги смачка црните појаси во БЏЏ

Поранешната кошаркарска ѕвезда Шекил О'Нил веќе неколку години тренира џиу-џицу. Пензионираната легенда во НБА има релативно добри способности за борење. Шек имаше и демонстративна средба...

Белфорт за Тајсон: Треба многу кураж, за да се вратиш на 53 години

ММА ветеранот Витор Белфорт тренираше со поранешниот боксерски шампион Мајк Тајсон. Двете легенди беа на Флорида и заедно тренираа пред Тајсон да се врати...

Дали е можно: Мајк Тајсон ќе се бори против Тајсон Фјури

Британските медиуми пишуваат дека ќе има ревијална борба помеѓу 53-годишниот Мајк Тајсон и 31-годишниот Тајсон Фјури. „Добив повик да се борам со Мајк Тајсон и...

Дејан Митровски: Репрезентативците мора да бидат подготвени, но држвата мора да им помогне на...

Пандемијата на коронавирусот ги парализира сите спортски активности, а со денешното укинување на забраната за движење (полицискиот час) и претходно донесените протоколи за ативирање...