10 C
Skopje
26/02/2021 | 12:57

Во Скопје: Винг чун кунг фу натпревар со сабји, стапови и еден спрема десетимна

На 19 јуни во Скопје мајсторот за винг чун кунг фу, сифу Мирослав Тодоровски –Мирко организира натпревар во винг чун дисциплини,  кој имаат демонстративен...

Злато, сребро и бронза за Дан кју на „Сибор опен 2017“ во Словенија (ФОТО)

  Три медала за натпреварувачите на Дан кју од Скопје на Меѓународниот турнир џиу џицу турнир „Сибор опен 2017“ во Кочевје, Словенија. Зоран Колевски (-38 кг)...

Сашко Мирчевски: Цел Балкан слушна за нас, а во Општина Битола не не познавале!

Во Нинџуцу клубот Битола се изненадени и разочарани како никој во Општина Битола не ги забележал нивните успеси, а Бога ми и напорната работа,...

„Скопје опен 2018“ соборува рекорди – над 500 таеквондисти ќе се борат за трофеи

  Меѓународниот таеквондо турнир „Скопје опен 2018“ во своето 5-то изадние со рекорден број на натпреварувачи над 500 од 8 држави, односно 50 клубови од...

ЕКСКЛУЗИВНО: Македонската џиу џица федерација е примена во Светската џиу џица федерација!

Македонската џиу џица федерација на 30 јули е признаена од страна на Светската џиу џица федерација (JJIF), соопшти претседателот на Федерацијата, Александар Ацевски. „Со заеднички...

Кога браќата Емилијаненко се сретнаа во финале (ВИДЕО)

Браќата Емелијаненко отсекогаш биле и ќе останат заштитен знак во светот на боречите вештини. Двајцата Руси своеврено се покажаа како вистински машини за убивање. И...

Петра Матијашевиќ не го оствари македонскиот таеквондо сон-учество на ОИ 2016

Нашата репрезентативка во такевондо, Петра Матијашевиќ (-67 кг), на Европскиот квалификациски турнир за Рио 2016 во Истанбул во првото коло ја победи претставничката на...

Дамјан Трајковски блесна на Г-1 турнирот „Босна опен“, го освои сребрениот медал

Дамјан Трајковски (+78 кг, јуниори) го забележа најголемиот успех на Г-1 турнирите за ТК Кобра освојувајќи го...

ПЕТРА МАТИЈАШЕВИЌ: Задоволна сум и среќна сум од бронзата со златен сјај од ЕП!

Петра Матијашевиќ го освои историскиот бронзен медал за Македонија на Европското првенство во таековондо за сениори во Монтре-Швајцарија. Таа очекува вајлд-карта од Меѓународниот олимписки...

Со сите почести на ѕвезда за Глигор Стојанов во Софија на ЕФН 7 (ВИДЕО)

Како и што доликува за борец за главната борба на вечерта во мај тај, за нашиот Глигор Стојанов излегоа плакатот и трејлерот за Елит...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Фигередо и Морено повторно во акција, реваншот е на 12 јуни

Договорен е реванш меѓу Бразилецот Деивсон Фигередо (20-1-1) и Мексиканецот Брендон Морено (18-5-2), кои се бореа пред нешто повеќе од два месеци. Двајца врвни...

Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на...

Почина Ватанабе – првиот светски шампион во традиционално карате

Денеска на 74 години почина првиот светски шампион во традиционално карате Сенсеи Луис Ватанабе од Бразил. Тажната вест ја објави Интернационалната традиционална карате федерација...

Мајк Тајсон повика на бојкот на новaтa биографскa документарна серија

Пензионираниот американски боксер Мајк Тајсон повика на бојкот на новонајавената документарна серија на стрим-платформата Хулу за неговиот живот. „Најавата на Хулу за снимање на неовластена...

Верховен се потсмеваше со Бадр Хари на ТВ-екраните

Рико Верховен ја искористи можноста да му се потсмева на Бадр Хари за можниот трет меч меѓу нив. Шампионот на Глори во тешка категорија гостуваше...

Фјури кажа зошто ја лижел крвта на Вајлдер

Неверојатен е Тајсон Фјури, светскиот боксерски првак во тешка категорија во ВБЦ верзијата. Точно на 22 февруари минатата година, во Лас Вегас „Кралот на...

Фјури до Џошуа: Ќе те победам два пати за една недела

Смислата за хумор и способноста на Тајсон Фјури да прави шоу понекогаш ги засенува неговите боксерски способности. Овој пат „Циганскиот крал“ го пушти да ломоти...