4 C
Skopje
27/02/2021 | 02:03

Самбо и вушу сакаат да бидат вклучени во Асоцијацијата на светските игри

Светските федерации на самбо (ФИАС) и вушу (ИВУФ) изразија желба и подготвеност да се приклучат на Меѓународната асоцијација на светски игри. Ова е здружение кое...

МОК го разгледува вклучувањето на самбото во Олимписките игри

Меѓународниот олимписки комитет (МОК) ќе го разгледа прашањето за прием на самбото во олимписката програма. Боречкиот спортдобија признание од МОК на крајот на 2018 година,...

Битолчани освоија 11 медали на „Софија опен“, Бојан Милески со најдобра изведба

Паунд фор паунд од Битола на Меѓународен турнир во џиу џицу и граплинг „Софија опен 2021“ во Бугарија освои 11 медали – 6 златни,...

Плакета за Миодраг Стајиќ кој за прв пат ја запознал македонската спортска јавност со...

Претседателот на Македонската таеквондо федерација д-р Борче Костовски денеска во Агенцијата за млади и спорт оствари средба и му додели плаќета на Миодраг Стајиќ,...

Дејан Георгиевски, Борче Костовски и МТФ номинирани за „Спортсит на годината 2020“

Заврши гласањето за „Спортист на годината 2020“ во организација на Агенцијата за млади и спорт, а како редакција се чудиме зошто Ипон.мк е изоставен...

14 роденден на Таеквондо клубот Бутел: Домашен производ со светски резултати

Таеквондо клубот Бутел го слави 14 роденден. Ова е клуб испишува историја за македонското таеквондо, бидејќи неговите челнови освоија грст медали,нешто што порано беше...

Самбо центарот во Москва се гради со брзо темпо

Сите метални конструкции на новиот самбо центар Лужники во Москва се веќе инсталирани. Така завршува следната фаза од изградбата на големиот проект. Повеќе од 78...

Бивш пратеник стана преседател на Светската таеквондо централа

Светскиот таеквондо централа (KUKKIWON/КУККИВОН) има нов претседател. На чело на организацијата беше Ли Донг Суп по Генералното обрание во Сеул. Го заменува д-р Јонг...

Шест месеци затвор за член од фамилјата Грејси (ВИДЕО)

Член на култното семејство Грејси - Ралф е осуден на 6 месеци затвор за напад врз Флавио Алмеида. Поранешниот шампион на Прајд доби уште 50.000...

Хеви метал иконата зема виолетов појас во бразилско џиу џицу (ФОТО)

Фронтменот на Мегадет, Дејв Мастејн, ја започна 2021 година со стекнување на виолетов појас во бразилско џиу џицу. 59-годишната легенда, посочен од музичките критичари ширум...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Џошуа му порача на Фјури: Јас сум газда, а тој ќе знае каде треба...

Светскиот шампион во бокс, 31-годишниот Ентони Џошуа, сопственик на титулите на ВБА, ИБФ, ВБО и ИБО, верува дека се доближува до договор за супер...

Херн потврди дека преговорите за боксерскиот спектакл се ближат кон крајот: Џошуа ќе биде...

Мечот за апсолутен светски шампион во бокс меѓу Ентони Џошуа и Тајсон Фјури наскоро треба да биде договорен, тврди главниот организатор на спектаклот Еди...

Поради коронавирусот пропадна борба на УФЦ Фајт најт 186

Средбата во тешка категорија меѓу Алонсо Менфилд и Вилијам Најт нема да се одржи. Причината е што на Менфилд му е дијагностицирана инфекција со...

Емилијаненко ќе боксира со голи раце со шампион

Азамат Бостанов, менаџер на Александар Емилијаненко, објави дека неговиот борец ќе боксува со голи раце во следната борба. 39-годишниот ветеран ќе се бори под знамето...

Ардијан Аземи најдобар боксер за 2020-та, Насер Харуни најдобар тренер (ФОТО)

Боксерската федерација на Македонија го прогласи Ардијан Аземи за боксер на годината за 2020-та, а неговиот тренер Насер Харуни е избран за „тренер на...

Фигередо и Морено повторно во акција, реваншот е на 12 јуни

Договорен е реванш меѓу Бразилецот Деивсон Фигередо (20-1-1) и Мексиканецот Брендон Морено (18-5-2), кои се бореа пред нешто повеќе од два месеци. Двајца врвни...

Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на...