Европското самбо првенство во Екатеринбург е одложено

Европското првенство во самбо, кое требаше да се одржи во Екатеринбург кон крајот на ноември е откажано поради влошената епидемиолошка состојба во светот и во Русија. Ова за ТАСС го соопшти претседателот на Европската и руската самбо федерација Сергеј...

„Реален аикидо за деца и возрасни“ – ДВД издание на Будо центарот „Пелистер“

Во продукција на Будо центарот „Пелистер“ од Битола излезе ДВД-изданието „Реален аикидо за деца и возрасни“, во кое се содржани сите техники за полагање од жолт до мајсторски појас. Автор на ова издание е аикидо мајсторот Ѓуро Илиќ – 7...

ИОК е убеден дека Игрите ќе почнат на предвидениот датум

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) се обиде да убеди десетици национални федерации дека одложените Игри во Токио ќе почнат на 23 јули. „Ние сме сигурни дека Олимписките игри во Токио ќе се одржат следната година. Врз основа на тоа, одиме напред,...

Низ игри и сериозно вежбање до солидни основи за тренирање на винг чун (ВИДЕО)

„По малку заборавено и непосветеност на детето во винг чунот.. постојат програми и некои идеи но..“, ќе рече мајсторот на оваа кинеска вештина Мирослав-Мирко Тодровски кој во емисијата „Моето дете“ на Македонската телевизија се осврнува на оваа тема. https://www.youtube.com/watch?v=aj2JkxsD8WY&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3Z5zuI0MJPoBwL8brhjESHUZVvBHJjKM35sdLZff3K8J1BsDBzQ701Zic „Ова е...

Таеквондо репрезентативците повторно во Белград на врвниот олимписки камп „Патот до Токио“

Најдобрите македонски таеквондисти повторно се во Белград на врвен олимписки таеквондо камп „Патот до Токио“. Репрезентативците во главниот град на Србија пристигнаа во вторникот и таму ќе останат до сабота. На тренинг кампот во Белград има олимписки, светски и европски...

Самбото повторно полета во вселената (ВИДЕО)

Вчера успешно беше лансирана руската ракета „Сојуз-2.1а“ со вселенското летало „Сојуз МС-17“ и новиот екипаж на Меѓународната вселенска станица. Лансирањето се случи во космодромот Бајконур (Казахстан) во 07:45 часот (по македонско време). Интересно е да се спомене дека пред полетувањето, ракетата...

Николас Кјеџ и Тони Џа во филмот „Џиу џицу“

Наидовме на трејлер за филмот „Џиу џицу/ Jiu Jitsu“ - кој иако нема никаква врска со вистинските боречки вештини, се чини дека е забавно да се гледа. Филмот е фикција / акција и е на грчко-американскиот режисер Димитри Логотетис, кој...

Официјално, Наумче Мојсовски е директор на АМС

Поранешниот ракометен репрезентативец на Македонија, Наумче Мојосвски, од денеска и официјално е нов директор на Агенцијата за млади и спорт. Ангажманот на Мојсовски беше најавен уште пред извесно време, во изминатиот период имаше битка меѓу коалициските партнери СДСМ и...

Русија го доби Светското самбо првенство догодина

Светската самбо федерација (ФИАС) одреди каде ќе се одржат следните две светски првенства. Светското првенство догодина е вратен на Москва, додека настанот во 2022 година ќе се одржи во главниот град на Туркменистан - Ашгабат. Имено, во главниот град на Туркменистан...

Олимписките квалификации во таеквонодо ќе се одржат во Бугарија

На 30 и 31 јануари 2021 година Бугарија ќе биде домаќин на Европските квалификации во таеквондо (ВТФ) за Олимписките игри во Токио, објави Европската федерација. „Се надевам дека овие квалификации ќе се остварат. Ова е важно натпреварување затоа што ќе...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Вежбајте го Каратето како Карате До, како вистинска Будо вештина

Суштината на занимавањето со Карате До како духовна боречка вештина. Прво, основно и постојано-Карате До е исклучиво БУДО вештина а не спорт. Да, може да...

Последни објави

Брутално убиен поранешен ММА борец (ВИДЕО)

Во безумен напад во кафе бар поради кавга за земјиште брутално бил изрешетан поранешниот ММА борец од Дагестан, Шамил Абдулмуслимов. Вооружените напаѓачи влегле во...

Васо Бакочевиќ со нокаут до деби победа во „бокс со голи раце“: Заеби ММА,...

Васо Бакочевиќ од Полска се враќа со атрактивна победа. Популарниот „Психопат“ го нокаутира Полјакот Дариуш Руткиевич во втората рунда од своето деби во „бокс...

Скандал на мерењето на Хабиб? Се случи голема, можеби10-тина милиони скапа грешка (ВИДЕО)

Многумина се оние на кои нешто им беше сомнително при официјалното мерење за УФЦ 254, а славниот нутриционист Мајк Долче е еден од оние...

Боксер се борел 5 рунди со скршена вилица (ВИДЕО)

Австралиски боксер издржа 5 рунди во рингот со брутална повреда. Бенџамин Хусеин ги шокираше навивачите и професионалците ширум светот откако остана со скршена вилица на...

Леон Едвардс и Хамзат Чимаев се договорија за борба

Леон Едвардс е бесен бидејќи пред неколку дена беше исфрлен од ранг-листата на УФЦ. Причината беше што Леон не се бореше година ипол и...