Теди Рине – цар на џудото, 10 пат светски првак во апсолутна категорија (ВИДЕО)

Легендарниот џудист Теди Рине по десети пат сатана светски првак во апсолутна (отворена) категорија (+100 кг) на Светското првенство во Маракеш во Мароко, откако во финалето го совлада Белгијанецот со бугарско потекло Тома Никифоров со 2-0. Легендарниот Французин е носител...

Од нашите само Арбреша Реџепи забележа победа на Светското џудо првенство

Од петмината македонски џудисти на Светското јуниорско првенство во Загреб само Арбреша Реџепи (-52 кг) забележа победа и Берна Шерифовска (-57 кг) во женска конкуренција и Хамза Јашари и Борче Ангелов до 66 кг и Артан Рушити (-73 кг). Арбреша...

Пет џудисти ги бранат боите на Македонија на Светското јуниорско првенство

Петмина џудисти ќе ги баранат боите на Македонија на Светското јуниорско првенство во Загреб кое е во тек и ќе трае до недела, и тоа: Арбреша Реџепи (-52 кг) и Берна Шерифовска (-57 кг) во женска конкуренција и Хамза...

Немања Мајдов е светски шампион во џудо

Србинот Немања Мајдов (-90 кг) стана светски првак во џудо откако во балканското финале го совлада Словенецот Михаел Зганк. Ова е прва титула за Мајдов кој до неа стигна по двата жолти картони на Зганк. Словенците,  пак, имаат причина повеќе и...

СКАНДАЛ на СП во џудо: На Иванов му досудија победа, по 20 секунди противникот...

Невиден скандал се случи на Светското првенство во џудо во Будимпешта, Унгарија, во режија на главниот судија. Имено главниот судија во 4-тото коло на СП во категоирјата до 81 килограм досуди победа за Бурагинот Ивајло Иванов, а, кога веќе...

Путин го испочитува Светското првенство во џудо

Вчера свечено беше отворено Светското првенство во џудо во Будимпешта, а за оваа прилика во Унгарија пристигнаа голем број на популарни личности. Сепак, голема еуфорија предизвика појавувањето на рускиот претседател Владимир Путин. Специјално за планетарниот џудо форум во Будимпешта пристигнаа...

Еди Шерифовски е седми на Светското првенство во џудо (ФОТО)

Еди Шерифовски (- 73 кг) е седми на Светското џудо првенство за кадети во Сантјаго - Чиле, што е голем успех за македонскиот џудо спорт. Шерифовски имаше шанса да го оставри најголемиот успех на македонскоото џудо, но во решавачката битка...

Еди Шерифовски е на чекор до полуфиналето на Светското првенство во Чиле

  Еди Шерифовски (- 73 кг) извојува две победи на Светското првенство за кадети во Чиле, сега е решавачката битка за влез во полуфиналето со Мароканецот Ајман Елхусаини. Шерифовски во првата борба славеше со ипон против Лик Вокер од Тринидад и...

Јашари и Реџепи го завршија настапот на Светското првенство во Чиле

Порази на Арбреша Реџепи и Хамза Јашари на Светското првенство во Чиле. Арбреша Реџепи (-48 кг) во првото коло  Светското џудо првенство за кадети Сантјаго – Чиле е поразена од фаворитката Аико Ватанабе од Јапонија со 1 ипон и 1...

Теди Ринер по осми пат стана светски шампион во џудо!

Французинот Теди Ринер стана светски шампион во џудо во категорија над 100 килограми, победувајќи го во финалето Рју Шичинохе од Јапонија. Бронзени медали освоија Јаков Хамо (Украина) и Адам Окруашвили (Грузија). Ова е осмата светска титула на 26-годишниот Теди Ринер,...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Чисора: Додека го чекам Усик би можел да одработам ММА меч во Белатор

Додека ја чека борбата со Александр Усик, Дерек Чисора би можел да одработи ММА меч за Белатор. Чисора требаше да се бори со Украинецот овој...

На 80-годишна возраст почина Цено Ценев

Почина Цено Ценов, претседател на Европската федерација во борење и потпретседател на Светската централа  (UWW/ОСБ), на 80-годишна возраст, соопшти Бугарската боречка федерација. Бугаринот беше фактор...

Мајк Тајсон за пеколниот живот: Бев момче, а тој ме силуваше и тепаше…

Тоа што Мајк Тајсон го минал во своите 53 години живот, група луѓе заедно не би го минале за цел живот. А се започнало...

Се договара бокс меч меѓу Нгану и Дилиен Вајт

Боксерскио промотор Еди Херн сака да ги спротивстави Френсис Нгану и Дилиен Вајт во бокс меч. Херн планира да почне разговори со Дана Вајт,...

Дерн испиша историја во женското ММА на УФЦ

Мекензи Дерн (9-1 ММА, 4-1 УФЦ) беше најголема фаворитка во борбата против Хана Сиферс (10-6 ММА, 2-4 УФЦ) во сламка категорија, од целата фајт...