Кристијано Роналдо спарингува со џудистката Телма Монтеиро! (ФОТО)

Кристијано Роналдо (Реал Мадрид ) им помага на џудистката број еден, Телма Монтеиро ( Португалска џудо федерација ), која се подготвува за турнирот „Џудо Будимпешта 2015“ следната недела!

Еди Шерифовски стигна до репасажот на Европскиот куп во Копер

Еди Шерифовски (-73 кг) во репасажот се бори за бронзениот медал со Мартин Содеберг од Шведса на Европскиот џудо куп за кадети во Копер, Словенија. Шерифовски во првата броба славеше  против Аугустин Марковиќ од Хрватска со вазари, но во наредната...

Златен медал за Резарта Алими и во Полска

Трета недела по ред  џудистката Резарта Алими освои златен медал од некој меѓународен турнир, така беше викендот што измина во Полска. Алими овој успех го оствари во кадетска конкренција со три победи. На турнирот учествуваа-повеќе од 700 натпреварувачи од 13...

Синот на Роналдо ќе биде џудист!

Монтеиро му се реваншира на Кристијано Роналдо. Откако Португалката Телма Монтеиро го освои златниот медал на Европските игри во Баку, Азербејџан, во џудо, која е петта со европски титулар, му се реваншираше на големата фудбалска ѕвезда на Реал Мадрид, Кристијано...

Резарта Алими со златен медал и во Требиње (ФОТО)

На Меморијалниот турнир „Милош Мрдиќ“ во Требиње, Босна и Херцеговина, Резарта Алими во категоријата до 52 килограми го освои златниот медал во конкуренција на млади пионери. На турнирот учествуваа 450 џудисти од 9 земји. Да посетиме дека младата џудистка минатиот викенд...

Четворица руски џудисти со норми за ЛОИ во Рио позитивни на мелдониум

Четворица руски џудисти дале позитивни допинг примерок на мелдониум, соопшти агенцијата „Вес спорт“. Тоа се Наталија Кондратиева (- 48 кг), Екатерина Валкова (- 63 кг), Михаил Пулјаев (- 66 кг) и Денис Јарцев (- 73 кг). Тројца од нив (Валкова, Пулјаев...

Џудистите отпатуваа на Европскиот младински олимписки летен фестивал!

Македонските џудисти Амра Фејзула (-57 кг), Берна Шерифовска (-52 кг) и Борче Ангелов (-60 кг) денеска отпатуваа за Тбилиси, Грзуија, на Европскиот младински олимписки летен фестивал кое од утре до втори август ќе се оддржува во овој град. Настапот на џудистите...

Николоска не ја искористи шансата во репасажот на Европскиот џудо куп во Белград

Македонската репрезентативка Катерина Николоска настапи на „Европскиот џудо куп Белград 2015“. Во првата борба таа беше совлдана од Шена Зандер од Германија со еден ипон, но и се пружи шанса во репасажот да го порави впечатокот од првата борба, затоа...

Трикратиниот олимпсики шампион во џудо ја прекина кариерата

Трикратниот олимписки шампион во џудо, Тадахиро Номура, во категоријата до 60 килограми и легенда на јапонскиот спорт, одлучи да и стави крај на кариерата на 40- годишна возраст, по поразот но локален турнир. Номура е првиот џудист кој победил на...

Ексклузивно: Меси направи трансфер во џудото, го батали фудбалот!

Не знаете кој се може да го посети вашето доџо, а секако тоа би било големо изнендаување за сите и за оние што тренираат џудо и тие што ги следат тренинзите. Супер ѕведата на Барса, Лео Меси, од аеродром,...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Џозеф Паркер се враќа во октомври

Враќањето на поранешниот шампион во тешка категорија во ВБО, Џозеф Паркер е закажано за октомври. Според неговиот менаџер, Еди Херн, договорот за битката е близу...

Вајт: Сакам Чимаев да се бори, но нема виза

Непоразениот Чеченeц, Хамзат Чимаев, не може да чека повторно да влезе во кафезот. 26-годишниот борец направи две борби за 10 дена и успеа да...

Кордеира го покажа разорниот удар на Мајк Тајсон (ВИДЕО)

Мајк Тајсон и на 54 години има навистина неверојатен удар. Легендарниот боксер се уште тренира напорно за враќањето во боксот, што е планирано за крајот...

Тајрон Вудли ќе бори со Колби Ковингтон на УФЦ 253

Поранешниот неoспорен шампион во лесна категорија Тајрон Вудли конечно ќе се сретне со неговиот жесток непријател Колби Ковингтон. Ќе се борат на УФЦ 253 на...

Мајк Тајсон: Одлагањето е за повеќе луѓе да го видат мечот со Рој Џонс

Мајк Тајсон за официјалното преместување намечот со Рој Џонс од 12 септември на 28 ноември вели дека тоа е шанса неговиот камбек да го...