Ронда донираше 30.000 долари во школа во Бразил!

Ронда Русеј донираше 30 000 долари на Џудо институтот „Флави Кантоа“ во Бразил. Флавио Кантоа е бразилски олимпиец кој го води Институтот и слободната настава по џудо за деца и за сиромашните. Ронда учествуваше на прес-конференција во Бразил, каде што беше...

Европскиот шампион во џудо суспендиран поради избегнување на допинг тест

Европскиот шампион во џудо, Лоик Корвал, е казнет со 10 месеци суспензија на натпреварувачките права поради кршење на допинг правилата . Францускиот натпреварувач, шампион на Стариот континент во категоријата до 66 килограми, пропуштил три последователни допинг тестови. Казната ќе му...

Почина легендарниот џудист Вим Руска

Почина легендарниот холандски џудист Вим Руска, на возраст од 74 години. Руска беше единствениот џудист кој освои два златни медали на исти Олимписките игри. Двократниот светски шампион на Игрите во Минхен во 1972 година го освои првото злато во тешка...

Скандал: Џудото и ММА во војна за Европскиот шампионат! (ВИДЕО)

Европскaта џудо унија се закани дека ќе го поништи шампионатот на Стариот континент, ако најмоќната ММА компанија на планетата продолжи да се меша и да има нешто заедничко со настанот. Двата спорта со години имаат заострени односи. Причината е во...

Николоска поразена од Абилкадирова на Европскиот куп во Софија

Нашата џудистка Катерина Николоска, која брка норма за Олимписките игри во Рио 2016 година, денес имаше настап Европскиот џудо куп во Софија. За жал, таа во првото коло беше совладана од претставничката на Казкстан, Ајгерим Абилкадирова во категоријата до...

Ексклузивно: Меси направи трансфер во џудото, го батали фудбалот!

Не знаете кој се може да го посети вашето доџо, а секако тоа би било големо изнендаување за сите и за оние што тренираат џудо и тие што ги следат тренинзите. Супер ѕведата на Барса, Лео Меси, од аеродром,...

Џудо светот е во жалост, почина Хитоши Саито

Џудо семејство е во жалост, бидејќи двократниот олимписки шампион и поранешен тренер на национален тим на Јапонија, Хитоши Саито, почина на 54 години, по битката со ракот.  Саито, кој освои златни медали на Олимписките игри во Лос Анџелес 1984 и...

ИЏФ донираше 10.000 долари во Сиера Леоне за борба против еболата

Меѓународната џудо федерација донираше 10.000 долари на Националната центар за борба против еболата во Сиера Леоне. Со појавата на вирусот„ебола“ беа одземени животите на повеќе од 450 луѓе во државата, вклучувајќи и пет џудисти, а повеќе од 58 спортисти и...

Најава од Рим за професионализација на ЏК Иппон

Џудистите на Иппон од Скопје не мируваат и во новата година, овој викенд учествуваа на меѓународниот тренинг камп за кадети и јуниори во Рим, Италија, кој е посетен од над 600 џудисти од Италија, Англија, Германија и Македонија. Од...

ТСВ Спејер и Фајтер Тбилиси се Европски шампиони!

Екипите на ТСВ Спејер (жени) од Германија и Фајтер Тбилиси (мажи) од Грузија се Европски клупски шампиони во џудо. Шампионатот се одржа во холандскиот град Хофддорп. И за двете екипи ова е прва европска титула, воопшто, и за некој клуб...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Чисора: Додека го чекам Усик би можел да одработам ММА меч во Белатор

Додека ја чека борбата со Александр Усик, Дерек Чисора би можел да одработи ММА меч за Белатор. Чисора требаше да се бори со Украинецот овој...

На 80-годишна возраст почина Цено Ценев

Почина Цено Ценов, претседател на Европската федерација во борење и потпретседател на Светската централа  (UWW/ОСБ), на 80-годишна возраст, соопшти Бугарската боречка федерација. Бугаринот беше фактор...

Мајк Тајсон за пеколниот живот: Бев момче, а тој ме силуваше и тепаше…

Тоа што Мајк Тајсон го минал во своите 53 години живот, група луѓе заедно не би го минале за цел живот. А се започнало...

Се договара бокс меч меѓу Нгану и Дилиен Вајт

Боксерскио промотор Еди Херн сака да ги спротивстави Френсис Нгану и Дилиен Вајт во бокс меч. Херн планира да почне разговори со Дана Вајт,...

Дерн испиша историја во женското ММА на УФЦ

Мекензи Дерн (9-1 ММА, 4-1 УФЦ) беше најголема фаворитка во борбата против Хана Сиферс (10-6 ММА, 2-4 УФЦ) во сламка категорија, од целата фајт...