Златен медал за Резарта Алими во Словачка (ФОТО)

Резарта Алими освои уште еден златен медал на Меѓународен турнир, овој пат во Словачка на турнирот на ЏК Бардејов. Резарта настапи во категоријата до 52 килограми до 13 години. На турнирот настапија преку 700 натпреварувачи од 12 земји. Да потсетиме дека...

Светски шампион во џудо се сретна со 10 црни појаси (ВИДЕО)

Како што спортот еволуира, така и вештините на спортистите стануваат подобри и подобри. Во циу-џицу и џудо мајсторството се постигнува со години вредни тренинзи во различни сали, со различни ривали и совладувајќи многу техники до совршенство. Но, има опиплива разлика...

Европскиот шампион во џудо суспендиран поради избегнување на допинг тест

Европскиот шампион во џудо, Лоик Корвал, е казнет со 10 месеци суспензија на натпреварувачките права поради кршење на допинг правилата . Францускиот натпреварувач, шампион на Стариот континент во категоријата до 66 килограми, пропуштил три последователни допинг тестови. Казната ќе му...

Никогаш не е доцна: 80-годишна Турчинка почна да тренира џудо

Никогаш не е предоцна да почнете да тренирате некој боречки спорт. Вие не сте премногу стари, премногу млади или вон форма - само треба да го направите тоа. Токму оваго нагласува 80-годишна турска жена која се запали по џудото. Ајтен Алташ...

ТСВ Спејер и Фајтер Тбилиси се Европски шампиони!

Екипите на ТСВ Спејер (жени) од Германија и Фајтер Тбилиси (мажи) од Грузија се Европски клупски шампиони во џудо. Шампионатот се одржа во холандскиот град Хофддорп. И за двете екипи ова е прва европска титула, воопшто, и за некој клуб...

Поранешната репрезентативка Блерина Сефери пред нов трансфер во Бундес лигата!

Џудистката Блерина Сефери, која од пред неколку месеци настапува за германската репрезентација и настапува во германската лига за клубот од Хамбург, а ги бранеше боите на македонската репрезентација неколку години во пионерска и кадетска конкуренција во категориите до 48...

Топ 10 ипони на Гранд слем Париз 2015 (ВИДЕО)

Џудото е еден од најпопуларните боречки спортови на планетата, а воопшто не е случајно што е присутен и во програмата на Олимписките игри. Оваа боречка вештина е создадено од Кано Јигоро 1882 година, а може да се каже дека главната...

Алармантни бројки: 114 деца смртно настрадале на џудо часовите во Јапонија!

Боречките спортови, исто како и сите други спортови, носи ризик од повреди, но и од потешки последици. Откако слободен борба е обликувана во спорт во 1993 година вкупно во рингот или во кафезот смртно настрадаа 10 борци. Но, во...

Николоска поразена од Абилкадирова на Европскиот куп во Софија

Нашата џудистка Катерина Николоска, која брка норма за Олимписките игри во Рио 2016 година, денес имаше настап Европскиот џудо куп во Софија. За жал, таа во првото коло беше совладана од претставничката на Казкстан, Ајгерим Абилкадирова во категоријата до...

Бронзен медал за Блерина Сефери на Европскиот куп во Полска!

Тетовчанката Блерина Сефери, кој од неодмна зема германски пасош и настапува за германска екипа, на Европскиот џудо куп за кадети „Биелско Бијала 2015“ во Полска го освои бронзениот медал. Сефери во првото коло ја совлада Лудовица Лентини од Италија...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Џозеф Паркер се враќа во октомври

Враќањето на поранешниот шампион во тешка категорија во ВБО, Џозеф Паркер е закажано за октомври. Според неговиот менаџер, Еди Херн, договорот за битката е близу...

Вајт: Сакам Чимаев да се бори, но нема виза

Непоразениот Чеченeц, Хамзат Чимаев, не може да чека повторно да влезе во кафезот. 26-годишниот борец направи две борби за 10 дена и успеа да...

Кордеира го покажа разорниот удар на Мајк Тајсон (ВИДЕО)

Мајк Тајсон и на 54 години има навистина неверојатен удар. Легендарниот боксер се уште тренира напорно за враќањето во боксот, што е планирано за крајот...

Тајрон Вудли ќе бори со Колби Ковингтон на УФЦ 253

Поранешниот неoспорен шампион во лесна категорија Тајрон Вудли конечно ќе се сретне со неговиот жесток непријател Колби Ковингтон. Ќе се борат на УФЦ 253 на...

Мајк Тајсон: Одлагањето е за повеќе луѓе да го видат мечот со Рој Џонс

Мајк Тајсон за официјалното преместување намечот со Рој Џонс од 12 септември на 28 ноември вели дека тоа е шанса неговиот камбек да го...