Ристо Димитров организираше одбележување на Светскиот ден на џудото во Оман

И тоа се случи, во Оман одбележан Светскиот ден на џудото 28 октомври. Главен протагонист е нашиот Ристо Димитров – Чуринот и неговиот ЏК Чурин и како што вели тој по покровителство на Џудо федерацијата на Македонија. Ipon.mk

Руските џудисти може да настапат на Олимписките игри во РИО

Претседателот на Меѓународната џудо федерација (IJF) Мариус Визер рече дека целиот рускиот тим, односно 11 џудисти, ќе се натпреваруваат на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Меѓународниот олимписки комитет (МОК) минатата недела одлучи да не ги суспендира руските спортисти на...

Србија без конкуренција во екипниот дел, Македонија трета и во двете конкуренции (ФОТО)

Србите се победници во екипна конкуренција и кај мажите и кај жените конкуренција на Балкаснкото џудо првенство за сениори во Скопје ко заврши денска. Втора е турската репрезентација, а Македонија освои бронзени медали и во двете конкуренци, но без...

Светски џудо шампион Крег Фалон е пронајден мртов во Велика Британија

Поранешниот светски шампион во џудо Крег Фалон, е пронајден мртов, два дена откако неговото семејство пријави дека е исчезнат. Безживотното тело на Фалон го пронајде полицијата во летувалиштето Врекин...

На Балканските џудо првенства за сениори и помлади кадети без медали

Изминатиов викенд во Скопје се одржа Балканското џудо првенство за помлади кадети, а Балканската џудо асоцијација ги објави целосните резултати, за жал на нас, годинава резултатски лошо поминавме. Две...

Двократната олимписка шампионка во џудо ќе дебитира во ММА

Oлимписката златна медалистка во џудо, Кајла Харисон, потпиша договор со Professional Fighters League (PFL/ПФЛ) и своето деби во ММА ќе го направи во февруари. ПФЛ е новото име на организацијата, позната како WSOF/ВСОФ. 26-годишната натпреварувачка тргна по стапките на познатата...

Европската џудо унија за прекршокот на Серхио Рамос: Ваки гатамe е опасна техника и...

Европската џудо унија твитна на опасниот прекршок на Серхио Рамос за кој постои поделено мислење дали намерно или ненамерно го повреди најдобриот играч на сезоната во Премиер лигата,Мохамед Салах. „Ваки-гатамe е опасна техника и затоа не е дозволена во џудото....

Две победи со ипон за Даниел Филипов во џудо Ландес лигата во Германија

Даниел Филипов-Смок, поранешниот борач на Спартак од Кочани, вчера имаше три борби во Ландес лигата во џудо за ЏК ЕЛЗ и скор од две победи и еден пораз. „Противниците ми беа од Франкфрут, Висбаден, и се борев до 100 килограми....

Артан Рушити ги заврши настапите на Медитеранските игри

Артан Рушити (-81 кг) загуби од Мароканецот Ачраф Мути на Медитеранските игри во Тарагона на Медитеранските игри. Мути славеше со ипон и вазари. Ipon.mk

Ристо Димитров – Чурино го шири македонското џудо во Оман (ВИДЕО)

Нашиот сестран спортист во боречките спортови Ристо Димитров - Чурино објави дека македонско џудо го шири и во Оман, а со тоа и на македонската култура и спорт на Блискиот Исток.  Вели дека го одржал првото полагање за 5-ти кју...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Вежбајте го Каратето како Карате До, како вистинска Будо вештина

Суштината на занимавањето со Карате До како духовна боречка вештина. Прво, основно и постојано-Карате До е исклучиво БУДО вештина а не спорт. Да, може да...

Последни објави

Мечот Усик – Чисора на 31 октомври

Александар Усик ќе се сретне со Дерек Чисора на 31 октомври, официјално објавија организаторите на мечот. Тешкашкиот судир првично беше закажан за 23 мај, но...

Кормиер предвиде: Чимаев ќе освои две титули догодина

Даниел Кормиер му предвидува светла иднина за чеченско-шведскиот борец Хамзат Чимаев. Коментаторот на УФЦ, до неодамна двоен шампион, гледа дека новата ѕвезда на организацијата...

Конор Мек Грегор падна на ранг-листата на УФЦ

Ирскиот борец Конор Мек Грегор падна на ранг-листата во лесна категорија на УФЦ. „Ноториус“ е рангиран на петтото место во лесна категорија на ажурираната...

Како ќе реагира Хабиб кога ќе прокрвари, прашува Гејџи

Џастин Гејџи ветува дека Хабиб Нурмагомедов ќе крвари на нивната средба за титлата во лесна категорија на УФЦ 254. Геџи е еден од најагресивните борци...

Ковингтон сака да се пресмета со Леброн Џејмс

УФЦ борецот Колби Ковингтон воопшто не се воздржа во нападите врз ѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс. После неговата победа минатиот викенд, Ковингтон му...