Џудо сезоната почнува од Тунис – одлична најава со руско видео (ВИДЕО)

Џудо сезоната 2018 започнува во петок со „Џудо тунис 2018“ каде што олимписки и светски медалисти, како и нови џудисти ќе почнат ново поглавје за џудото. Еве еден одличен руски филм кој покажува како џудо спорт ги обликува животите на младите...

МОК го запира финансирањето на АИБА

МОК ги запира исплатите спрема АИБА до разрешување на проблемите во Светската боксерска централа. АИБА со месеци се потресува од внатрешни поделби за начинот на управување и финансирање, а претседателот Чин Куо Кај првично беше суспендиран од функцијата, а потоа...

Еди Шерифовски стигна до репасажот на Европскиот куп во Копер

Еди Шерифовски (-73 кг) во репасажот се бори за бронзениот медал со Мартин Содеберг од Шведса на Европскиот џудо куп за кадети во Копер, Словенија. Шерифовски во првата броба славеше  против Аугустин Марковиќ од Хрватска со вазари, но во наредната...

Хамза Јашари петти на Европскиот куп во Копер (ФОТО)

На Европскиот џудо куп за кадети во Копер – Словенија, нашиот репрезентативец Хамза Јашари (-66 кг) го освои петото место. Јашари во првото коло го совлада Франческо Карџенлути од Италија со еден вазари, потоа и неговиот сонародник Луиџи Кентракио со...

Србија без конкуренција во екипниот дел, Македонија трета и во двете конкуренции (ФОТО)

Србите се победници во екипна конкуренција и кај мажите и кај жените конкуренција на Балкаснкото џудо првенство за сениори во Скопје ко заврши денска. Втора е турската репрезентација, а Македонија освои бронзени медали и во двете конкуренци, но без...

Игор Станојоски по втор пат освои бронза на Балканското првенство

Игор Станојоски (-100 кг)во низа освои бронзен медал на Балканско првенство, откако  лани се закитио со бронза. Станојоски денеска на Балканскиот џудо шампионат во Скопје го освои вториот бронзен медал во неговата кариера и потврди дека лани успехот не бил...

Бронзен медал за Берна Шерифовска на Балканскиот шампионат (ФОТО)

Берна Шерифовска (-57 кг) го освои бронзениот медал на Балканското џудо првенство за сениори во Скопје. Шерифовска извојува три победи и еден пораз.   Ipon.mk/В.Д.

Александра Најдоска е трета на Балканското првенство во Скопје (ФОТО)

Денеска на Балканското првенство за сениори-ки во Скопје нашата репрезентативка Александра Најдоска од ЏК Сеишин во категоријата +78 кг се закити со бронзен медал. Второпласирана е натпреварувачката од Црна Гора, првото место го освои џудистка од Турција. Стручниот штаб на ЏК...

Мајлинда Келменди и Теди Рение се надобрите џудисти во светот

Олимписката шампионка Мајлинда Клеменди од Косово доби награда за најдобра џудистка во светот на свечената церемонија во Будимпешта, по повод 65-годишнината на џудо спортот, каде што се одржува Светското првенство. За најдобар џудист е прогласен двократниот олимписки и осумкратен светски...

Мариус Визер реизбран за претседател Светската џудо федерација

Претседателот на ИЏФ, Мариус Визер, денес е реизбран на Конгресот во Будимпешта и во таа прилика најави ново партнерство со СиЕн Ен. Визер за претседател на ИЏФ е избран во 2007 година, а повторно е избран со акламација (2017-2021 година)...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Чисора: Додека го чекам Усик би можел да одработам ММА меч во Белатор

Додека ја чека борбата со Александр Усик, Дерек Чисора би можел да одработи ММА меч за Белатор. Чисора требаше да се бори со Украинецот овој...

На 80-годишна возраст почина Цено Ценев

Почина Цено Ценов, претседател на Европската федерација во борење и потпретседател на Светската централа  (UWW/ОСБ), на 80-годишна возраст, соопшти Бугарската боречка федерација. Бугаринот беше фактор...

Мајк Тајсон за пеколниот живот: Бев момче, а тој ме силуваше и тепаше…

Тоа што Мајк Тајсон го минал во своите 53 години живот, група луѓе заедно не би го минале за цел живот. А се започнало...

Се договара бокс меч меѓу Нгану и Дилиен Вајт

Боксерскио промотор Еди Херн сака да ги спротивстави Френсис Нгану и Дилиен Вајт во бокс меч. Херн планира да почне разговори со Дана Вајт,...

Дерн испиша историја во женското ММА на УФЦ

Мекензи Дерн (9-1 ММА, 4-1 УФЦ) беше најголема фаворитка во борбата против Хана Сиферс (10-6 ММА, 2-4 УФЦ) во сламка категорија, од целата фајт...