Тројца се бореа, Хамза Јашари освои бронзен медал на Балканското првенство во Турција (ФОТО)

Тројца македонски џудисти се бореа за бронзени медали на Балканското џудо првенство за јуниори во Текердаг – Турција, а само Хамаза Јашари ја освои бронзата, додека Еди Шерифовски и Арбреша Реџепи може да жалат што не успеа во борбата за...

Борјана Поп Атанасова е џудо шампион, Лилјана Недановска вицешампион на Балкакнот за пионери (ФОТО)

Борјана Поп Атанасова е шампион, а Лилјана Недановска вицешампион на Балкакнот во џудо за пионери. На Балканското првенството во Никшиќ, Црна Гора, нашата репрезентативка Борјана Поп Атанасова на доминантен начин стигна до шампионската титула во категоријата над 63 килограми, додека...

Амра Фејзула петта на Балканското првенство за јуниори

Амра Фејзула (63 кг) го освои петото место на Балканското првенство за јуниори во Пазарџик, Бугарија, откако денеска ја загуби борбата за бронзениот медал. Преостанатите шестмина репрезентативци немаа можноста да се борат за медал: Борче Ангелов, Марко Пановски, Никола Станоев,...

Александра Најдоска е трета на Балканското првенство во Скопје (ФОТО)

Денеска на Балканското првенство за сениори-ки во Скопје нашата репрезентативка Александра Најдоска од ЏК Сеишин во категоријата +78 кг се закити со бронзен медал. Второпласирана е натпреварувачката од Црна Гора, првото место го освои џудистка од Турција. Стручниот штаб на ЏК...

Артан Рушити извојува една победа на Европскиот куп во Арад за 9-то место

Артан Рушити (-81 кг) го совлада Греманецот Килијан Гец во првотоколо на Европскиот џудо куп во Арад, Романија, со вазари и ипон. Потоа Рушити забележа пораз во вотрото коло, како и во репасажот. Прво загуби од Украинецот Сергеј Кривчач со...

Бронзен медал за Берна Шерифовска на БП за сениори во Софија!

Берна Шерифовска во категоријата до 57 килограми го освои бронзениот медал на Балканското првенство за сениори во Софија, Бугарија, која се одржа вчера. Таа во првото коло беше слободна, а во второто беше победена Бугарката Гергана Вацова, а во полуфиналето...

Ристо Димитров организираше одбележување на Светскиот ден на џудото во Оман

И тоа се случи, во Оман одбележан Светскиот ден на џудото 28 октомври. Главен протагонист е нашиот Ристо Димитров – Чуринот и неговиот ЏК Чурин и како што вели тој по покровителство на Џудо федерацијата на Македонија. Ipon.mk

Мариус Визер реизбран за претседател Светската џудо федерација

Претседателот на ИЏФ, Мариус Визер, денес е реизбран на Конгресот во Будимпешта и во таа прилика најави ново партнерство со СиЕн Ен. Визер за претседател на ИЏФ е избран во 2007 година, а повторно е избран со акламација (2017-2021 година)...

Преспа се враќа со две сребра и една бронза од џудо турнирот во Аминтео-Грција

Џудо клубот Преспа на Меѓународниот турнир во Аминтео, Грција, овои три медала, два сребрени и еден бронзени. Кадетаката Ангела Боровичанин го освои сребрениот медал, пионерот Лилјана Недановска бронзен и сребро за помладиот пионер Јана Марковска. „Нашите претставници прикажаа одлични борби во...

28 октомври Светски ден на џудото – „Џудо за светот“

Под мотото „Џудо за светот“ - Џудо федарацијата на Македонија, македонските џудо клубови, џудисти, тренери и спортски работници шеста година по ред го одбележуваат Светскиот ден на џудото 28 октомври. Годинашниов фокус на прославата на Светскиот ден на чудото кој...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Волкановски, Холовеј, Усман и Масвидал го поминаа мерењето на УФЦ 251 (ВИДЕО)

Мерењето и соочувањето за УФЦ 251 помина и трите шампионски средби сега се официјални. Камару Усман и Хорхе Масвидал, кои ќе се борат во...

Мечот Мек Грегор-Масвидал би можел да биде најголем во историјата, смета Вајт

Претседателот на УФЦ, Дана Вајт беше категоричен против борба меѓу Конор Мек Грегор и Хорхе Масвидал, но очигледно се предомисли. За неколку часа, Масвидал...

Дана Вајт: Ќе му дадеме време на Хабиб да се опорави

Претседателот на УФЦ Дана Вајт нема да му отежнува на шампионот во лесна категорија Хабиб Нурмагомедов. Пред една недела, „Орелот“ го загуби татко му, кој...

Вајт: Мек Грегор може да се врати во 2021 година

Поранешниот двоен шампион во УФЦ, Конор Мек Грегор, се повлече од ММА, но Дана Вајт верува дека повторно ќе го видиме во кафезот. Минатиот месец,...

Вајт: Прашајте го Џонс колкави плати му даваме

Дана Вајт ги повика навивачите да го замолат Џон Џонс да ги откријат деталите за богатството што го направи во УФЦ. Во последните неколку недели...