4 C
Skopje
27/02/2021 | 01:19

Будимпешта го презеде Светското првенство во џудо во 2021 година

Откако светското џудо се врати на татамито по скоро 8-месечна пауза, Будимпешта ќе биде домаќин на уште еден голем форум следната година. Главниот град на...

Утре се одбележува Светскиот ден на џудото под мотото „Заедно посилни“

Утре е Светскиот ден на џудото, 28 октомври, кој се одбележува во чест на роденденот на основачот на џудото, Џигоро Кано. Годинава Светскиот ден...

Откажани уште неколку европски џудо натпревари

Европската џудо унија објави дека се откажани уште неколку натпревари од календарот поради пандемијата на Ковид-19. Натпреварите во Пореч (Хрватска) и Малага (Шпанија) ќе...

Милијардер реизбран за претседател на Руската џудо федерација

Милијардерот Васили Анисимов е реизбран за претседател на Руската федерација во џудо. 69-годишниот претприемач беше единствениот кандидат за функцијата, пренесува ТАСС. Под водство на Анисимов,...

По 13 години: Големиот Теди Ринер загуби на Националното првенство на Франција

Време беше! Најуспешниот џудист на светот Теди Ринер загуби за прв пат по скоро 13 години на Националното првенство на Франција. Двократниот олимписки шампион беше...

Европската џудо унија откажа редица настани

Европската џудо унија од официјалниот календар избриша неколку претстојни натпревари што требаше да се одржат во наредниот месец. Причината за откажувањето на настаните е пандемијата...

Се планира откажување на Грен слем турнир во Токио

Меѓународната џудо федерација (ИЏФ) планира да го откаже претстојниот Грен слем турнир во Токио. Настанот, кој беше закажан за 11-13 декември, најверојатно ќе биде откажан...

Џудото се враќа на светската сцена

Џудото е уште еден спорт кој по неколку месеци без натпревари поради пандемијата на Ковид-19 ќе се врати во понормален ритам во октомври. Меѓународната...

Џудо турнирите до крајот на годината ќе носат поени за Токио 2021

Меѓународната џудо федерација објави дека сите турнири што ќе продолжат до крајот на годината ќе носат квалификациски поени за Олимпијадата во Токио. Меѓународните турнири во...

IJF FIT мрежна џудо платформа за тренинг, влегување во форма и предизвикување на различни...

Меѓународната џудо федерација (IJF/ИЏФ) ја лансираше мрежна платформа IJF FIT, чија цел е да понуди можност за тренинг, влегување во форма и предизвикување на...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Џошуа му порача на Фјури: Јас сум газда, а тој ќе знае каде треба...

Светскиот шампион во бокс, 31-годишниот Ентони Џошуа, сопственик на титулите на ВБА, ИБФ, ВБО и ИБО, верува дека се доближува до договор за супер...

Херн потврди дека преговорите за боксерскиот спектакл се ближат кон крајот: Џошуа ќе биде...

Мечот за апсолутен светски шампион во бокс меѓу Ентони Џошуа и Тајсон Фјури наскоро треба да биде договорен, тврди главниот организатор на спектаклот Еди...

Поради коронавирусот пропадна борба на УФЦ Фајт најт 186

Средбата во тешка категорија меѓу Алонсо Менфилд и Вилијам Најт нема да се одржи. Причината е што на Менфилд му е дијагностицирана инфекција со...

Емилијаненко ќе боксира со голи раце со шампион

Азамат Бостанов, менаџер на Александар Емилијаненко, објави дека неговиот борец ќе боксува со голи раце во следната борба. 39-годишниот ветеран ќе се бори под знамето...

Ардијан Аземи најдобар боксер за 2020-та, Насер Харуни најдобар тренер (ФОТО)

Боксерската федерација на Македонија го прогласи Ардијан Аземи за боксер на годината за 2020-та, а неговиот тренер Насер Харуни е избран за „тренер на...

Фигередо и Морено повторно во акција, реваншот е на 12 јуни

Договорен е реванш меѓу Бразилецот Деивсон Фигередо (20-1-1) и Мексиканецот Брендон Морено (18-5-2), кои се бореа пред нешто повеќе од два месеци. Двајца врвни...

Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на...