4 C
Skopje
07/03/2021 | 00:51

Кристијано Роналдо спарингува со џудистката Телма Монтеиро! (ФОТО)

Кристијано Роналдо (Реал Мадрид ) им помага на џудистката број еден, Телма Монтеиро ( Португалска џудо федерација ), која се подготвува за турнирот „Џудо...

Ронда донираше 30.000 долари во школа во Бразил!

Ронда Русеј донираше 30 000 долари на Џудо институтот „Флави Кантоа“ во Бразил. Флавио Кантоа е бразилски олимпиец кој го води Институтот и слободната настава...

Европскиот шампион во џудо суспендиран поради избегнување на допинг тест

Европскиот шампион во џудо, Лоик Корвал, е казнет со 10 месеци суспензија на натпреварувачките права поради кршење на допинг правилата . Францускиот натпреварувач, шампион на...

Почина легендарниот џудист Вим Руска

Почина легендарниот холандски џудист Вим Руска, на возраст од 74 години. Руска беше единствениот џудист кој освои два златни медали на исти Олимписките игри. Двократниот...

Скандал: Џудото и ММА во војна за Европскиот шампионат! (ВИДЕО)

Европскaта џудо унија се закани дека ќе го поништи шампионатот на Стариот континент, ако најмоќната ММА компанија на планетата продолжи да се меша и...

Николоска поразена од Абилкадирова на Европскиот куп во Софија

Нашата џудистка Катерина Николоска, која брка норма за Олимписките игри во Рио 2016 година, денес имаше настап Европскиот џудо куп во Софија. За жал,...

Ексклузивно: Меси направи трансфер во џудото, го батали фудбалот!

Не знаете кој се може да го посети вашето доџо, а секако тоа би било големо изнендаување за сите и за оние што тренираат...

Џудо светот е во жалост, почина Хитоши Саито

Џудо семејство е во жалост, бидејќи двократниот олимписки шампион и поранешен тренер на национален тим на Јапонија, Хитоши Саито, почина на 54 години, по...

ИЏФ донираше 10.000 долари во Сиера Леоне за борба против еболата

Меѓународната џудо федерација донираше 10.000 долари на Националната центар за борба против еболата во Сиера Леоне. Со појавата на вирусот„ебола“ беа одземени животите на повеќе...

Најава од Рим за професионализација на ЏК Иппон

Џудистите на Иппон од Скопје не мируваат и во новата година, овој викенд учествуваа на меѓународниот тренинг камп за кадети и јуниори во Рим,...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Хабиб: Роналдо се соочува само со еден страв во својот живот

УФЦ-шампионот Хабиб Нурмагомедов е добар пријател со Кристијано Роналдо, а меѓусебната почит двајцата ја покажале веќе неколку пати пред јавноста. Хабиб и ѕвездата на...

Фросина Рајковска-херој на денот, златен медал на „Софија опен“

Фросина Рајковска блесна на Меѓународниот таеквонодо турнир „Софија опен“ од Г-1 серијата и освои златен медал во јуниорска конкренција -42кг. До златото Рајковска стигна...

Клариса Шилдс е недостижна уште во една категорија

Клариса Шилдс е неприкосновен светски шампион уште во една категорија. Доминаторката во женскиот бокс си ја додаде и титулата во полусредна категорија на онаа...

Зауреланд за пресметката Хрговиќ-Хантер: Борбата нема да е лесна

Нисе Залуерлaнд, кој е копромотор на Филип Херговиќ, изјави дека на неговиот боксер ќе му биде тешко во пресметката со Мајкл Хантер. „Хантер е борец....

Тони Јока го победи Џоел Тамбве Џеко со ТКО во последната рунда (ВИДЕО)

Олимпискиот шампион во бокс Тони Јока го победи Џоел Тамбве Џеко со технички нокаут во 12-тата рунда. Француската надеж во тешка категорија ја освои...

Блахович и Адесања го минаа мерењето (ВИДЕО)

Јан Блахович се покажа како потежок од Израел Адесања за нивниот судир, главната борба на УФЦ 259, што ќе се одржи вечерва во Лас...

Како Мухамед Али : 75-годишна баба се бори со болест со бокс (ВИДЕО)

75-годишната Ненси ван дер Стратен од Белгија го привлече вниманието на целиот свет со својот тренинг во боксерската сала. Поранешната дизајнерка на мебел живее во...