Кавадарци се одржува Балканското џудо првенство за сениори

Во Кавадарци од денеска па до недела се одржува Балканското првенство во џудо за сениори на кое треба да настапат натпреварувачи од 11 балкански држави. Натпреварите се одржуваат во Спорстката сала Јасмин во Кавадарци.

Двократен олимписки победник уапсен поради сексуален напад на девојчиња

Двократниот олимписки шампион во џудо Петар Зајсенбахер е уапсени во украинскиот Киев под обвинение за сексуален напад. Се претпоставува дека 57-годишниот Австриец пред доаѓањето во Украина поминал седум месеци во бегство во Дубаи. Обединетите Арапски Емирати немаат договор за екстрадиција...

Бронзен медал за Хамза Јашари на Баланското џудо првенство за кадети (ФОТО)

Хамза Јашари (-63 кг) го освои бронзениот на Балканското првенство во џудо за кадети во Кикинда-Србија. Јашари во првата борба го совлада репрезентативецот на Романија со вазари на златен бод,односно во продолжение отккао борбата заврши нерешено. И во второто коло...

Николоска не ја искористи шансата во репасажот на Европскиот џудо куп во Белград

Македонската репрезентативка Катерина Николоска настапи на „Европскиот џудо куп Белград 2015“. Во првата борба таа беше совлдана од Шена Зандер од Германија со еден ипон, но и се пружи шанса во репасажот да го порави впечатокот од првата борба, затоа...

Путин му покажа џудо потег, а потоа детето го собори (ВИДЕО)

Познато е дека рускиот претседател Владимир Путин го сака спортот, особено џудото, кој самиот го тренира. Своите умеења во боречките вештини не ги задржува само за себе туку е подготвен знаењата да ги сподели со другите. Па во една прилика, за...

Роденденски подарок: „Учиме џудо со Владимир Путин“.

За роденденот Владимир Путин, претседателот на Русија, си „поклони“ книга за џудо, насловена како „Учиме џудо со Владимир Путин“. Како коавтори на книгата се јавуваат Василиј Шестаков и Алкесеј Левицки. Веруваме дека книгата ќе има голем тираж, а младите...

IJF FIT мрежна џудо платформа за тренинг, влегување во форма и предизвикување на различни...

Меѓународната џудо федерација (IJF/ИЏФ) ја лансираше мрежна платформа IJF FIT, чија цел е да понуди можност за тренинг, влегување во форма и предизвикување на различни нивоа. IJF FIT се состои од низа динамични и оригинални фитнес предизвици изведени од шампиони...

Сребрен медал за тетовката Блерина Сефери на Европскиот куп во Загреб, Абреша Реџепи девета

Тетовчанката Блерина Сефери (-52 кг) која настапува за германската репрезентација го  освои сребрениот медал на Европскиот џудо куп за кадети во Загреб-Хрватска. Во финалето Сефери се сретна со Гефен Примо од Израел и беше поразена со еден ипон и мораше...

Тетовчанката Блерина Сефери прва на Германскиот куп!

  Блерина Сафери го освои првото место во Герамнскиот џудо куп за сениори. Тетовчанката во категоријата до 52 килограми ја совлада Лена Вилкес со 7-0. Ова е најголемиот успех на Блерина откао зема германско државјанство,која претходно настапуваше за македонската репрезентација и беше...

Николоска поразена од Абилкадирова на Европскиот куп во Софија

Нашата џудистка Катерина Николоска, која брка норма за Олимписките игри во Рио 2016 година, денес имаше настап Европскиот џудо куп во Софија. За жал, таа во првото коло беше совладана од претставничката на Казкстан, Ајгерим Абилкадирова во категоријата до...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Фјури-Вајлдер 3 ќе се одржи на стадион во Лас Вегас во декември

Третиот меч меѓу Тајсон Фјури и Дионтеј Вајлдер пак ќе се одржи во Лас Вегас, но овој пат битката ќе биде новиот фудбалски стадион...

Глори кик бокс заврши во стечај и е пред банкрот

Најголемата кик бокс организација во светот „Глори“ е во големи финансиски проблеми и е во стечај, а и се заканува банкрот. Медиумите во Холандија шпекулираат...

Гилберт Барнс е позитивен на Ковид-19 и отпаѓа од главната борба на УФЦ 251

Гилберт Барнс тестираше и е позитивен на Ковид-19, заради што испадна од главниот настан на УФЦ 251 следната недела во Абу Даби. Така, Бразилецот нема...

Татко му на Хабиб ќе биде погребан во родното село

Локалните водачи на Дагестан велат дека таткото на Хабиб Нурмагомедов, Абдулманап, ќе биде погребан во неговото родно село Кироваул. Завчера попладне, Абдулманап го напушти...

Сè застана кога Мајк Тајсон се појави на плажа (ФОТО)

Познатиот Мајк Тајсон го прослави својот 54-ти роденден пред неколку дена. Иако влезе во шестата деценија од животот, поранешниот светски шампион изгледа навистина феноменален, и...