Анастасија Крстевска освои борнзен медал во џудо во Холандија борејќи се и со девојчиња...

Младата македонска џудистка која живее во Холандија, Анастасија Крстевска, е третопласирана на Џудо куп турнирот во Ден Хаг. Анастасија се настапи во категорија до 38 кг и имаше четири борби, две со девојчиња кои совлада без проблем и две момчиња,...

IJF FIT мрежна џудо платформа за тренинг, влегување во форма и предизвикување на различни...

Меѓународната џудо федерација (IJF/ИЏФ) ја лансираше мрежна платформа IJF FIT, чија цел е да понуди можност за тренинг, влегување во форма и предизвикување на различни нивоа. IJF FIT се состои од низа динамични и оригинални фитнес предизвици изведени од шампиони...

Олимпискиот вицешампион посрамотен и доживотно суспендиран!

Јужнокорејскиот џудока Ванг Ки-Чун, сребрен медалист на Олимпијадата во Пекинг во 2008 година, со едногласна одлука на Корејската џудо федерација доживотно е суспендиран заради обвинувањата за сексуален напад, јави јужнокорејската новинска агенција Јонхап. Ванг е уапсен на 2 мај под...

Бронзен медал за Берна Шерифовска на БП за сениори во Софија!

Берна Шерифовска во категоријата до 57 килограми го освои бронзениот медал на Балканското првенство за сениори во Софија, Бугарија, која се одржа вчера. Таа во првото коло беше слободна, а во второто беше победена Бугарката Гергана Вацова, а во полуфиналето...

Игор Станојоски по втор пат освои бронза на Балканското првенство

Игор Станојоски (-100 кг)во низа освои бронзен медал на Балканско првенство, откако  лани се закитио со бронза. Станојоски денеска на Балканскиот џудо шампионат во Скопје го освои вториот бронзен медал во неговата кариера и потврди дека лани успехот не бил...

Ин мемориам: Марио Србиноски-Ѕвезда што еднаш се раѓа никогаш не згаснува!

Прераното и ненајдено заминување од овој свет на џудисотот на ЏК Пролетер од Прилеп и репрезентативец, Марио Србиноски, ги потресе сите во клубот, џудо круговите во Македонија и градот под Марковите кули. Тоа е голема загуба за македонскиот спорт...

28 октомври Светски ден на џудото – „Џудо за светот“

Под мотото „Џудо за светот“ - Џудо федарацијата на Македонија, македонските џудо клубови, џудисти, тренери и спортски работници шеста година по ред го одбележуваат Светскиот ден на џудото 28 октомври. Годинашниов фокус на прославата на Светскиот ден на чудото кој...

Џудо сезоната почнува од Тунис – одлична најава со руско видео (ВИДЕО)

Џудо сезоната 2018 започнува во петок со „Џудо тунис 2018“ каде што олимписки и светски медалисти, како и нови џудисти ќе почнат ново поглавје за џудото. Еве еден одличен руски филм кој покажува како џудо спорт ги обликува животите на младите...

Преспа се враќа со две сребра и една бронза од џудо турнирот во Аминтео-Грција

Џудо клубот Преспа на Меѓународниот турнир во Аминтео, Грција, овои три медала, два сребрени и еден бронзени. Кадетаката Ангела Боровичанин го освои сребрениот медал, пионерот Лилјана Недановска бронзен и сребро за помладиот пионер Јана Марковска. „Нашите претставници прикажаа одлични борби во...

Тројца се бореа, Хамза Јашари освои бронзен медал на Балканското првенство во Турција (ФОТО)

Тројца македонски џудисти се бореа за бронзени медали на Балканското џудо првенство за јуниори во Текердаг – Турција, а само Хамаза Јашари ја освои бронзата, додека Еди Шерифовски и Арбреша Реџепи може да жалат што не успеа во борбата за...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Наташа Стефановска по три одлагања го зададе решавачкиот удар, кажа ДА… (ФОТО)

Наташа Стефановска го здададе финалниот карате удар против пливач – го кажа судбоносното ДА. Нашата трофејна каратистка денеска го кажа судбоносното „да“ на Горан Стаменов...

Мечот за одбрана на светската титула на Даниел Стефановски презакажан за декември

Борбата на Даниел Стефановски за одбрана на светската титула во К-1 на Суперкомбат против Алекс Филип е презакажана за декември. Како што не извести...

Погледнете како помина соочувањето меѓу Миочиќ и Кормиер (ВИДЕО)

Помалку од два дена нè одвојуваат од една од најважните борби во тешка категорија во историјата на УФЦ. Во раните утрински часови во недела е...

Ломаченко се одрече од дел од хонорарот за да договори голем меч за обединување...

Од денес, љубителите на боксот може да очекуваат уште една голема борба. Конечно, постигнат е договор за голем меч во лесна категорија меѓу двајца феноменални...

Миочиќ: Викендов ќе одредиме кој е најголем во тешка категорија

Шампионот во тешка категорија Стипе Миочиќ не планира да се раздели со титулата. Викендов Миочиќ ќе се бори со Даниел Кормиер во главната борба на...