Анастасија Крстевска освои борнзен медал во џудо во Холандија борејќи се и со девојчиња...

Младата македонска џудистка која живее во Холандија, Анастасија Крстевска, е третопласирана на Џудо куп турнирот во Ден Хаг. Анастасија се настапи во категорија до 38 кг и имаше четири борби, две со девојчиња кои совлада без проблем и две момчиња,...

Олимпискиот вицешампион посрамотен и доживотно суспендиран!

Јужнокорејскиот џудока Ванг Ки-Чун, сребрен медалист на Олимпијадата во Пекинг во 2008 година, со едногласна одлука на Корејската џудо федерација доживотно е суспендиран заради обвинувањата за сексуален напад, јави јужнокорејската новинска агенција Јонхап. Ванг е уапсен на 2 мај под...

Ин мемориам: Марио Србиноски-Ѕвезда што еднаш се раѓа никогаш не згаснува!

Прераното и ненајдено заминување од овој свет на џудисотот на ЏК Пролетер од Прилеп и репрезентативец, Марио Србиноски, ги потресе сите во клубот, џудо круговите во Македонија и градот под Марковите кули. Тоа е голема загуба за македонскиот спорт...

Берна Шерифовска се бореше за бронзата на Европскиот куп во Арад

Добар настап на Берна Шерифовска (-57 кг) на Европскиот џудо куп во Арад, Романија, која стигна до борба за бронзениот медал која ја загуи од Хрватката Ива Оберан со вазари и ипон. Шерифовска во првото коло со ипон ја победи...

Бронзен медал за Берна Шерифовска на Балканскиот шампионат (ФОТО)

Берна Шерифовска (-57 кг) го освои бронзениот медал на Балканското џудо првенство за сениори во Скопје. Шерифовска извојува три победи и еден пораз.   Ipon.mk/В.Д.

Игор Станојоски по втор пат освои бронза на Балканското првенство

Игор Станојоски (-100 кг)во низа освои бронзен медал на Балканско првенство, откако  лани се закитио со бронза. Станојоски денеска на Балканскиот џудо шампионат во Скопје го освои вториот бронзен медал во неговата кариера и потврди дека лани успехот не бил...

10 медали за Македонија на Балканското првенство во џудо, силните репрезентации на Турција, Србија...

Македонската сениорска репрезентација во џудо освои 10 медали на Балканското првенство овој викенд во Кавадарци – 1 златен, 5 сребрени и 4 бронзени. Едно сребро е во екипна конкуренција. Треба да се има во предвид дека најдобрите репрезентации не настапија...

Амра Фејзула петта на Балканското првенство за јуниори

Амра Фејзула (63 кг) го освои петото место на Балканското првенство за јуниори во Пазарџик, Бугарија, откако денеска ја загуби борбата за бронзениот медал. Преостанатите шестмина репрезентативци немаа можноста да се борат за медал: Борче Ангелов, Марко Пановски, Никола Станоев,...

Тројца се бореа, Хамза Јашари освои бронзен медал на Балканското првенство во Турција (ФОТО)

Тројца македонски џудисти се бореа за бронзени медали на Балканското џудо првенство за јуниори во Текердаг – Турција, а само Хамаза Јашари ја освои бронзата, додека Еди Шерифовски и Арбреша Реџепи може да жалат што не успеа во борбата за...

Ангела Боровичанин освои бронзен медал на Балканското првенство во Солун (ФОТО)

На Балканскиот шампионат во џудо во Солун, Грција, нашата репрезентативка Ангела Боровичанин (-32 кг) го освои бронзениот медал. Англеа до бронзаста стигна со две победи и два порази во конкуренција за пионери до 15 години. „Кристина Мишевска (-44 кг) и Емилија...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Кормиер: Мек Грегор – Силва е поголем меч од Џонс – Нгану

Даниел Кормиер гори од љубопитност да го види Конор Мек Грегор против Андерсон Силва. Силва неодамна го предизвика Мек Грегор на социјалните медиуми и Ирецот...

Тајсон Фјури: Јас сум белец, па сум бил жртва на расизам

Шампионот на ВБЦ во тешка категорија, Тајсон Фјури, вели дека и покрај тоа што е белец, честопати бил цел на расизам во Велика Британија...

Џон Џонс „ги воспитува“ хулиганите на протестите во САД (ВИДЕО)

Шампионот на УФЦ во полутешка категорија и еден од најдобрите борци на сите времиња, Џон Џонс излезе да протестира против убиството на Џорџ Флојд. Џонс...

Бруно Канети се степал со разбојници, но е застрелан во гради! (ФОТО)

Аргентинскиот ММА-борец, Бруно Канети е сместен во болница откако бил застрелан во гради, откако двајца вооружени разбојници се обиделе да му го украдат моторот. Двајца...

Мејвејдер е најдобариот боксер во историјата

Специјализираниот портал за бокс „BoxRec“ го прогласи Флојд Мејведер за најдобар боксер во историјата. Мејвејдер во кариерата не загубил ниту еден меч. во пензија...