8 C
Skopje
02/03/2021 | 11:42

Масовна тепачка и апсења на џудо турнир во Русија (ВИДЕО)

Турнир во џудо во рускиот град Каспијск заврши со масовна тепачка и апсења. Како што јави ТАСС, инцидентот се случил на џудо шампионатот на Федералниот...

Трагично: Убиен 14-годишен џудист, затоа што не сакал да загуби

Сулејман Турсунбајев (14) почина во Туркменистан откако беше жестоко тепан по освоен турнир во џудо. Според медиумите во Бахарден, непознати лица се обиделе да...

Прават видео-игра со џудистите на Олимписките игри во Токио

Студиото за видео-игри СЕГА наскоро ќе лансира електронски спортски симулатор. Ќе биде инспириран од Олимписките игри во Токио, кои се одложени за 2021 година. Насловот...

ИЏФ го објави натпреварувачкиот калeндар до Олимпсиките игри

Меѓународната џудо федерација (ИЏФ) го објави комплетниот список на натпревари што ќе се одржат во 2021 година пред Олимписките игри во Токио. Првиот голем настан...

Џудистката Карла Продан избрана за спортистка на годината во Хрватска за 2020 година

Европската носителка на бронзениот медал во џудо, Карла Продан е прогласена за најдобра спортистка, а ракометарот Домагој Дувњак за најдобар спортист на Хрватска во...

ИЏФ ги номинираше најдобрите џудисти за 2019 и 2020 година

Меѓународната џудо федерација (ИЏФ) ги номинираше борците кои ќе се борат за титулите во категориите „Најдобар џудока - мажи“, „Најдобра џудока - жени“, „Најдобар...

Абе и Марујама водеа епска битка за место на Олимписките игри (ВИДЕО)

Јапонскиот џудист Хифуми Абе си го обезбеди место на следните Олимписки игри. На 13 декември во Токио имаше историски судир меѓу двајцата светски шампиони...

Турнирот во Тел Авив стана дел од Гренд слем турнирите

Меѓународната џудо федерација избра нова дестинација за својот брендиран Гренд слем турнир. Тел Авив се приклучува на најсилните натпревари во светот. Досега, израелскиот натпревар беше...

Професорот Балтазар амбасадор на моралниот џудо кодекс

Хрватскиот џудо сојуз и здружението „Професор Балтазар“ најавија интересен голем проект. Користејќи го ликот на популарниот професор Балтазар, од истоимениот анимиран филм, Хрватскиот џудо...

Светската џудо турнеја е суспендирана, ќе се врати во 2021 година!

Извршниот комитет на ИЏФ денеска одлучи да ја суспендира Светската џудо турнеја 2020. По успешното враќање на натпреварите со Гренд слем Унгарија 2020 на крајот...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Садулаев и Воробева ќе бидат капитени на Русија во борење на Олимписките игри

Абдулрашид Садулаев и Наталија Воробева се избрани за капитени на руската машка и женска репрезентација во борење за Олимписките игри во Токио. Интересно, во моментов...

Џозеф Паркер: Подготвен сум да се борам со секого

Џозеф Паркер, поранешен шампион на ВБО во тешка категорија, изјави дека е подготвен да се бори против секој боксер. „Подготвен сум да се борам со...

Пејџ ван Зант наскоро ќе ја објави следната борба

Пејџ ван Зант најави дека за брзо време ќе објави вест за нова битка во боречките вештини. 26-годишната Американка го забележа во првиот настап...

ММА шеф: Александар Емилијаненко не престанува да пие

Камил Хаџиев, претседател на ММА организацијата ФНГ, вели дека Александар Емелијаненко е во лоша состојба и не престанува да пие. Пред неколку дена за прв...

Дастин Пориер: Пред да се повлечам ќе се борам со Нејт Дијаз

Поранешниот привремен шампион во лесна категорија Дастин Пориер, сепак сака да се бори со Нејт Дијаз. Пред неколку години требаше да ги видиме во...

Хорхе Масвидал: Ќе се борам за титулата со Усман

Хорхе Масвидал откри дека во септември ќе се бори за титулата во полусредна категорија со Камару Усман. Најлошото копиле во ММА во интервју за...

Федор Емилијаненко: Во добра физичка форма сум

Федор Емелијаненко почна напорно да тренира и тврди дека е во добра физичка форма. 44-годишниот ветеран пред неколку недели се избори со коронавирусот. Последниот император...