Откажани уште неколку европски џудо натпревари

Европската џудо унија објави дека се откажани уште неколку натпревари од календарот поради пандемијата на Ковид-19. Натпреварите во Пореч (Хрватска) и Малага (Шпанија) ќе бидат исфрлени од календарот. Во Малага, натпреварот требаше да биде Европски отворен куп. Европскиот куп за...

Милијардер реизбран за претседател на Руската џудо федерација

Милијардерот Васили Анисимов е реизбран за претседател на Руската федерација во џудо. 69-годишниот претприемач беше единствениот кандидат за функцијата, пренесува ТАСС. Под водство на Анисимов, руското џудо ги постигна најголемите успеси во историјата. На Олимписките игри во Лондон 2012 година,...

По 13 години: Големиот Теди Ринер загуби на Националното првенство на Франција

Време беше! Најуспешниот џудист на светот Теди Ринер загуби за прв пат по скоро 13 години на Националното првенство на Франција. Двократниот олимписки шампион беше елиминиран во четвртфиналето. Храбриот човек кој успеа да го запре големиот Теди во неговата родна земја...

Европската џудо унија откажа редица настани

Европската џудо унија од официјалниот календар избриша неколку претстојни натпревари што требаше да се одржат во наредниот месец. Причината за откажувањето на настаните е пандемијата на коронавирусот. Првите две откажани натпреварувања се Европскиот младински куп во Коимбра (Португалија) и Европскиот куп...

Се планира откажување на Грен слем турнир во Токио

Меѓународната џудо федерација (ИЏФ) планира да го откаже претстојниот Грен слем турнир во Токио. Настанот, кој беше закажан за 11-13 декември, најверојатно ќе биде откажан поради пандемијата на коронавирус. Во главниот град на Јапонија треба да се одржат 32. Летни олимписки...

Џудото се враќа на светската сцена

Џудото е уште еден спорт кој по неколку месеци без натпревари поради пандемијата на Ковид-19 ќе се врати во понормален ритам во октомври. Меѓународната џудо федерација (ИЏФ) објави дека Гренд слем турнирот ќе се одржи во Будимпешта на крајот...

Џудо турнирите до крајот на годината ќе носат поени за Токио 2021

Меѓународната џудо федерација објави дека сите турнири што ќе продолжат до крајот на годината ќе носат квалификациски поени за Олимпијадата во Токио. Меѓународните турнири во џудо бea погодени од пандемијата на коронавирус во февруари, кога кинеските тимови одбија да се...

IJF FIT мрежна џудо платформа за тренинг, влегување во форма и предизвикување на различни...

Меѓународната џудо федерација (IJF/ИЏФ) ја лансираше мрежна платформа IJF FIT, чија цел е да понуди можност за тренинг, влегување во форма и предизвикување на различни нивоа. IJF FIT се состои од низа динамични и оригинални фитнес предизвици изведени од шампиони...

Олимпискиот вицешампион посрамотен и доживотно суспендиран!

Јужнокорејскиот џудока Ванг Ки-Чун, сребрен медалист на Олимпијадата во Пекинг во 2008 година, со едногласна одлука на Корејската џудо федерација доживотно е суспендиран заради обвинувањата за сексуален напад, јави јужнокорејската новинска агенција Јонхап. Ванг е уапсен на 2 мај под...

Путин се сретна со претседателот на ИЏФ Мариуш Визер

Претседателот на Руската Федерација и почесен претседател на Меѓународната џудо федераци (ИЏФ) Владимир Путин денес го посети седиштето на ИЏФ во Будимпешта, Унгарија, и се сретна со претседателот Мариуш Визер.

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Вежбајте го Каратето како Карате До, како вистинска Будо вештина

Суштината на занимавањето со Карате До како духовна боречка вештина. Прво, основно и постојано-Карате До е исклучиво БУДО вештина а не спорт. Да, може да...

Последни објави

Чувствителен потег на Гејџи неколку момнети откако се разбуди

Фантастичниот американски борец Џастин Гејџи не можеше ништо против Хабиб Нурмагомедов и загуби во втората рунда од одличниот противник, кој потоа низ солзи рече...

Мек Грегор до Хабиб: Почит и сочувство

Поранешниот двоен шампион на УФЦ, Конор Мек Грегор му честиташе на непријателот Хабиб Нурмагомедов. Пред малку „Орелот“ успеа да го задуши Џастин Гејџи и...

Хабиб имал скршеница на ногата три недели пред борбата со Гејџи (ВИДЕО)

Претседателот на УФЦ Дана Вајт откри дека Хабиб Нурмагомедов имал скршеница на ногата три недели пред УФЦ 254. „Орелот“ успеа да го задуши Џастин...

Хабиб ја заврши кариерата со една молба: Ова беше сон на татко ми! Против...

Хабиб Нурмагомедов со одличен учинок го победи Џастин Гејџи и ја одбрани титулата во лесна категорија на УФЦ. Дагестанецот во втората рунда од грб со...

Хабиб го заслужи бонусот од 50.000 долари

Хабиб Нурмагомедов заработи 50.000 долари бонус за изведба на вечерта по победата над Џастин Гејџи. „Орелот“ го победи Гејџи во втората рунда и ја...