17 C
Skopje
26/02/2021 | 14:15

ОИ 2016: На бранителката на златниот медал во текот на мечот и била скршена...

Бранителката на златниот олимписки медал во џудо во категоријата 48 килограми, Сара Менезес, се здоби со скршеница на раката во репасажот. Бразилката (26 г.) се...

Историска титула за Мајлинда Келменди и за Косово на Олиписките игри!

Мајлинда Келменди (-52 кгл) е оимписки шампион кој го освои првиот медал во првиот настап на Косово на Олимписките игри. Во финалето Келменди ја...

ОИ Рио 2016: Првите златни медали во џудо за Мудранов и Парето

На Олимписките игри се поделени првите медали во џудо. Златните медали и припаднаа на Беслан Мудранов (-60 кг) од Русија и Паула Парето (-48 кг)...

Рио 2016-Игор Паскоски: Николоска ќе има рамноправна и неизвесна борба!

Џудистката Катерина Николоска (-63 кг) вчера на жребувањето ја доби противничката за првото коло на џудо турнирот на Олимписките игри во Рио, а тоа...

ОИ Рио 2016: Џудистката Катерина Николоска дебитира против Бусра Капитоглу

Џудистката Катерина Николоска во категоријата до 63 килограми на олимпиксиот џудо турнир во Рио во првото коло во пулот „Ц“ ќе се сретне со...

МОК ги испарти олимпијците: Соборување на рекорди-државни и евентуално изненадување (ФОТО)

Македонскиот олимписки комитет (МОК) денеска приреди свечено испраќање на учесниците на Летните олимписки игри (ЛОИ) 2016 во Рио де Жанеиро во Бразил (од 5...

Катерина Николоска за Олимијадата во Рио: Ќе се борам до последната секунда во секоја...

Катерина Николоска е првиот џудист што ќе ја претставува Македонија на една Олимпијада, а на Олимписките игри 2016 во Рио де Жанеиро и единствениот...

Игор Паскоски, тренер на олимпијката Катерина Николоска: Има мотив за да направи изненадување!

На Олимписките игри  во Рио кој запонвуваат за неколку дена Македонија за прв пат ќе ја претставува џудист, а тоа е Катерина Николоска. Воедно,...

Борче Ангелов 9-ти на Европскиот младински олимписки фестивал!

Борче Ангелов во категоријата до 60 килограми на Европскиот младински олимписки фестивал во Тбилиси, Грузија, имаше шанса преку репасажот да се бори за медал. Ангелов...

Радовиш домаќин на Македонскиот бисер!

Радовиш ќе биде домаќин на 39-от Македонски бисер, меѓународен турнир во борење слободен стил, што ќе се одржи во сабота. Засега е познато дека...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Фигередо и Морено повторно во акција, реваншот е на 12 јуни

Договорен е реванш меѓу Бразилецот Деивсон Фигередо (20-1-1) и Мексиканецот Брендон Морено (18-5-2), кои се бореа пред нешто повеќе од два месеци. Двајца врвни...

Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на...

Почина Ватанабе – првиот светски шампион во традиционално карате

Денеска на 74 години почина првиот светски шампион во традиционално карате Сенсеи Луис Ватанабе од Бразил. Тажната вест ја објави Интернационалната традиционална карате федерација...

Мајк Тајсон повика на бојкот на новaтa биографскa документарна серија

Пензионираниот американски боксер Мајк Тајсон повика на бојкот на новонајавената документарна серија на стрим-платформата Хулу за неговиот живот. „Најавата на Хулу за снимање на неовластена...

Верховен се потсмеваше со Бадр Хари на ТВ-екраните

Рико Верховен ја искористи можноста да му се потсмева на Бадр Хари за можниот трет меч меѓу нив. Шампионот на Глори во тешка категорија гостуваше...

Фјури кажа зошто ја лижел крвта на Вајлдер

Неверојатен е Тајсон Фјури, светскиот боксерски првак во тешка категорија во ВБЦ верзијата. Точно на 22 февруари минатата година, во Лас Вегас „Кралот на...

Фјури до Џошуа: Ќе те победам два пати за една недела

Смислата за хумор и способноста на Тајсон Фјури да прави шоу понекогаш ги засенува неговите боксерски способности. Овој пат „Циганскиот крал“ го пушти да ломоти...