ИЏФ: Олимписката шампионка Мајлинда Келменди е исправна

Меѓународната џудо федерација (ИЏФ) и даде поддршка на Мајлинда Келменди во допинг аферата која настана откако претставничката на Косово стигна до златниот медал на Олимписките игри во Рио, во категоријата до 52 килограми. Француските анти-допинг власти открија дека на 16...

Бронзениот џудист на ОИ Дирк ван Тилт – ограбен и натепан на Копакабана

Освојувачот на бронзениот медал во џудо на Олимписките игри во Рио, Дирк ван Тилт (-73 кг) од Белгија бил нападнат на плажата Копакабана. Инцидентите на Олимписките игри во Рио стануваат секојдневие. Белгинаецот по освоениот бронзен медал, заедно со своите пријатели бил...

„БЏЏ изродот“ го воодушеви светот: Освои сребрен медал во џудо во Рио (ВИДЕО)

Тревис Стивенс е човек кој е најбрзо во историјата го заслужи црниот појас во бразилската џиу џицу. Според американските медиуми, овој спортски „изрод“ успеа тоа да го направи за само 18 месеци, што е неверојатен подвиг. Но, вчера тој направи...

Со љубов за Русија: Хасан Халмурзаев го освои вториот златен медал за Русите во...

Рускиот џудит Хасан Халмурзаев ја освои олимписката титула во категоријата до 81 кг на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Во финалето 22-годишниот Русин со ипон го победи Американецот Тревис Стивенс. Бронзениот медал и припадна на Таканори Нагано (Јапонија) и...

Словенката Тина Трстењак е олимписки шампион во џудо

Словенија го слави вториот олимписки шампион во џудо на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, откако Тина Трстењак стана победничка во категоријата до 63 кг. Првиот го освои Уршка Злонир пред четири години во Лондон. Трстењак е водечка на ранглистата...

Николоска/Паскоски: Одлучи судиското убедување-дали беше акција или лажен напад! (ФОТО)

Катерина Николоска во првиот настап на Олимпиксите игри на џудо турнирот не поткленкна против многу поискусната и посилна противничка Бусра Капитоглу од Турција. Николоска се бореше храбро и загуби во продолежнието на борбата во т.н. златен бод, каде што...

Олимписката шампионка Мајлинда Келменди одбила допинг тест во јули…

Олимписката шампионка, џудистката Мајлинда Келменди (-52 кг), која и го донесе историското злато на Косово, може да заработи суспензија на натпреварување во Франција откако одбила ненајавен допинг-тест. Интернационалната џудо федерација (ИЏФ/IJF) и тренерот на Келменди признаа дека 25-годишната шампионка одбила...

Катерина Николоска пружи голем отпор на Капитоглу, загуби со казнен поен во продоложение

Катерина Николоска (-63 кг) е поразена во продложението на борбата На Олимписките игри во Рио со т.н. златен од Турчинката Бусра Капитоглу, и тоа со казнен поен. Николоска максимално добро се бореше против посилната противничка и во регулраниот дел борбата...

Рафела Силва го освои првото олимписко злато за Бразил, а Оно го прекина постот...

Натпреварувачката во џудо, Рафаела Силва, и ја донесе првата титула на Бразил на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. 24-годишната Силва триумфираше во категоријата до 57 килограми на турнирот во џудо, откако во финалето ја победи фаворитката Сумија Дорсурен (Монголија)...

Катерина Николоска и македонското џудо денес дебитираат на ОИ во Рио (ФОТО/ВИДЕО)

Катерина Николоска (-63 кг) денеска настапува на џудо турнирот на Олимписките игри во Рио де Жанеиро во 15:00 часот по македонско време и ќе се бори против Бусра Катипоглу од Турција. Турчинката е исклучително силна противничка со успеси на...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Кормиер: Мек Грегор – Силва е поголем меч од Џонс – Нгану

Даниел Кормиер гори од љубопитност да го види Конор Мек Грегор против Андерсон Силва. Силва неодамна го предизвика Мек Грегор на социјалните медиуми и Ирецот...

Тајсон Фјури: Јас сум белец, па сум бил жртва на расизам

Шампионот на ВБЦ во тешка категорија, Тајсон Фјури, вели дека и покрај тоа што е белец, честопати бил цел на расизам во Велика Британија...

Џон Џонс „ги воспитува“ хулиганите на протестите во САД (ВИДЕО)

Шампионот на УФЦ во полутешка категорија и еден од најдобрите борци на сите времиња, Џон Џонс излезе да протестира против убиството на Џорџ Флојд. Џонс...

Бруно Канети се степал со разбојници, но е застрелан во гради! (ФОТО)

Аргентинскиот ММА-борец, Бруно Канети е сместен во болница откако бил застрелан во гради, откако двајца вооружени разбојници се обиделе да му го украдат моторот. Двајца...

Мејвејдер е најдобариот боксер во историјата

Специјализираниот портал за бокс „BoxRec“ го прогласи Флојд Мејведер за најдобар боксер во историјата. Мејвејдер во кариерата не загубил ниту еден меч. во пензија...