17 C
Skopje
26/02/2021 | 13:54

Величенствен пречек на олимпискиот шампион Мајлинда Келменди во Приштина (ФОТО)

Олимписката шампионка во џудо во Рио, Мајлинда Келменди, вчера се врати во Косово по остварувањето на историскиот успех за себес и за Косово, кое...

Од тешкиот живот во фалвите до врвот на олимпискиот подиум (ВИДЕО)

Од тешкиот живот во фавелите на Бразил до врвот на Олимпискиот подиум. Рафела-Рафа Силва го освои првиот златен медал за Бразил од игрите во...

Французинката Емили Андеол триумфално до олимписката титула во Рио

Французинката Емили Андеол триумфално дојде до олимписката титула на џудо турнирот во категоријата над 78 килограми. Двократната европска шампионка Андеол во финалето ја детронизираше златната...

Легендата Теди Рине ја одбрани титулата во џудо кај тешкашите

Живата легенда на џудото, Теди Рине (Франција), ја одбрани титулата во категоријата над 100 килограми на Олимпијадата во Рио де Жанеиро. Седумкратниот светски и петкратен...

Двократната олимписка шампионка во џудо го следи патот на Ронда Русеј

Кајла Харисон е двократна олимписка шампионка во џудо, откако го освои златото и на Олимписките игри во Рио де Жанеиро победувајќи ја Французинката Одри...

Лукас Крпалек титулата ја посвети на починатиот пријател, држејќи ја неговата слика (ФОТО)

Чехот Лукас Крпалек (-100 кг) кој ја освои шампионската титула во џудо на Олимписките игри во Рио де Жанеиро со медалот на градите и...

Лукас Карпалек и Кајла Харисон ги освоија првите златни медали за Чешка и САД

Лукас Карпалек од Чешка ја освои шампионската титула во категоријата до 100 килограми на Олимписките игри во Рио де Женеиро, совладувајќи го најдобро рангираниот...

Рафаела Силва: Моето семејство не ме виде како ја освоив титулата – немаа пари...

„Не, моето семејство не виде како ја освоив титулата, бидејќи немаа доволно пари за билети за да ме гледаат во живо. Никогаш не сме имале...

Грузиски џудист и се „освети“ на Русија за војната во 2008 година

Лаша Шавдатуашвили, грузиски џудист во категоријата до 73 килограми, ја икористи победата во репасажот за влез во борбите за медал на Олимписките игри, за...

Две титули за џудистите на Јапонија во еден ден

Јапонците го враќаат достоинството на џудото со две шампионски титули за еден ден во Рио. Во машката категорија до 90 килограми, Машу Бејкер, џудистот чиј...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Фигередо и Морено повторно во акција, реваншот е на 12 јуни

Договорен е реванш меѓу Бразилецот Деивсон Фигередо (20-1-1) и Мексиканецот Брендон Морено (18-5-2), кои се бореа пред нешто повеќе од два месеци. Двајца врвни...

Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на...

Почина Ватанабе – првиот светски шампион во традиционално карате

Денеска на 74 години почина првиот светски шампион во традиционално карате Сенсеи Луис Ватанабе од Бразил. Тажната вест ја објави Интернационалната традиционална карате федерација...

Мајк Тајсон повика на бојкот на новaтa биографскa документарна серија

Пензионираниот американски боксер Мајк Тајсон повика на бојкот на новонајавената документарна серија на стрим-платформата Хулу за неговиот живот. „Најавата на Хулу за снимање на неовластена...

Верховен се потсмеваше со Бадр Хари на ТВ-екраните

Рико Верховен ја искористи можноста да му се потсмева на Бадр Хари за можниот трет меч меѓу нив. Шампионот на Глори во тешка категорија гостуваше...

Фјури кажа зошто ја лижел крвта на Вајлдер

Неверојатен е Тајсон Фјури, светскиот боксерски првак во тешка категорија во ВБЦ верзијата. Точно на 22 февруари минатата година, во Лас Вегас „Кралот на...

Фјури до Џошуа: Ќе те победам два пати за една недела

Смислата за хумор и способноста на Тајсон Фјури да прави шоу понекогаш ги засенува неговите боксерски способности. Овој пат „Циганскиот крал“ го пушти да ломоти...