6 C
Skopje
26/02/2021 | 22:21

Легендата Теди Рине ја одбрани титулата во џудо кај тешкашите

Живата легенда на џудото, Теди Рине (Франција), ја одбрани титулата во категоријата над 100 килограми на Олимпијадата во Рио де Жанеиро. Седумкратниот светски и петкратен...

Катерина Николоска и олимпискиот шампион Рафаела Силва не се сретнаа, но …(ФОТО)

Катерина Николоска (-63 кг) не стигна до финалето на Олимписките игри во Рио за да се бори со шампионакта Рафаела Силва од Бразил, но...

Џудистот од Египет казнет откако не сакаше да се ракува со Израелецот

Меѓународниот олимписки комитет го казни Египќанецот Ислам Ел Шехаби кој одби да се поздрави со израелскиот ривал Ор Сасон откако изгуби од него на...

Рафаела Силва: Моето семејство не ме виде како ја освоив титулата – немаа пари...

„Не, моето семејство не виде како ја освоив титулата, бидејќи немаа доволно пари за билети за да ме гледаат во живо. Никогаш не сме имале...

Словенката Тина Трстењак е олимписки шампион во џудо

Словенија го слави вториот олимписки шампион во џудо на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, откако Тина Трстењак стана победничка во категоријата до 63...

Бронзениот џудист на ОИ Дирк ван Тилт – ограбен и натепан на Копакабана

Освојувачот на бронзениот медал во џудо на Олимписките игри во Рио, Дирк ван Тилт (-73 кг) од Белгија бил нападнат на плажата Копакабана. Инцидентите на...

Рафела Силва пречекана во „Градот на Бога“, каде што царуваат трговијата со луѓе и...

На 8 август 2016 година, Рафаела Силва направи да еруптира Кариока арената 2, како и  целиот бразилскиот народ, откако таа ја освои олимписката титула...

Две победи со ипон на Хамза Јашари на младинските Олимписки игри за екипата на...

Хамза Јашари го доби заслуженото признание за неговите квалитети и го оправда со две победи со ипон во мешаниот тим „Москва“ на младинските Олимписки...

Лукас Карпалек и Кајла Харисон ги освоија првите златни медали за Чешка и САД

Лукас Карпалек од Чешка ја освои шампионската титула во категоријата до 100 килограми на Олимписките игри во Рио де Женеиро, совладувајќи го најдобро рангираниот...

Борче Ангелов 9-ти на Европскиот младински олимписки фестивал!

Борче Ангелов во категоријата до 60 килограми на Европскиот младински олимписки фестивал во Тбилиси, Грузија, имаше шанса преку репасажот да се бори за медал. Ангелов...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Џошуа му порача на Фјури: Јас сум газда, а тој ќе знае каде треба...

Светскиот шампион во бокс, 31-годишниот Ентони Џошуа, сопственик на титулите на ВБА, ИБФ, ВБО и ИБО, верува дека се доближува до договор за супер...

Херн потврди дека преговорите за боксерскиот спектакл се ближат кон крајот: Џошуа ќе биде...

Мечот за апсолутен светски шампион во бокс меѓу Ентони Џошуа и Тајсон Фјури наскоро треба да биде договорен, тврди главниот организатор на спектаклот Еди...

Поради коронавирусот пропадна борба на УФЦ Фајт најт 186

Средбата во тешка категорија меѓу Алонсо Менфилд и Вилијам Најт нема да се одржи. Причината е што на Менфилд му е дијагностицирана инфекција со...

Емилијаненко ќе боксира со голи раце со шампион

Азамат Бостанов, менаџер на Александар Емилијаненко, објави дека неговиот борец ќе боксува со голи раце во следната борба. 39-годишниот ветеран ќе се бори под знамето...

Ардијан Аземи најдобар боксер за 2020-та, Насер Харуни најдобар тренер (ФОТО)

Боксерската федерација на Македонија го прогласи Ардијан Аземи за боксер на годината за 2020-та, а неговиот тренер Насер Харуни е избран за „тренер на...

Фигередо и Морено повторно во акција, реваншот е на 12 јуни

Договорен е реванш меѓу Бразилецот Деивсон Фигередо (20-1-1) и Мексиканецот Брендон Морено (18-5-2), кои се бореа пред нешто повеќе од два месеци. Двајца врвни...

Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на...