0 C
Skopje
03/03/2021 | 08:43

Катерина Николоска пружи голем отпор на Капитоглу, загуби со казнен поен во продоложение

Катерина Николоска (-63 кг) е поразена во продложението на борбата На Олимписките игри во Рио со т.н. златен од Турчинката Бусра Капитоглу, и тоа...

Арбреша Реџепи чека шанса за репасаж на Младинскиот олимписки фетсивал во Ѓер

На Младинскиот олимписки фестивал во Ѓер-Унгарија, нашата репрезентативка во џудо Арбреша Реџепи (-48 кг) забележа победа со ипон во првото коло против Нуне Азарјан...

Катерина Николоска за Олимијадата во Рио: Ќе се борам до последната секунда во секоја...

Катерина Николоска е првиот џудист што ќе ја претставува Македонија на една Олимпијада, а на Олимписките игри 2016 во Рио де Жанеиро и единствениот...

Величенствен пречек на олимпискиот шампион Мајлинда Келменди во Приштина (ФОТО)

Олимписката шампионка во џудо во Рио, Мајлинда Келменди, вчера се врати во Косово по остварувањето на историскиот успех за себес и за Косово, кое...

Две титули за џудистите на Јапонија во еден ден

Јапонците го враќаат достоинството на џудото со две шампионски титули за еден ден во Рио. Во машката категорија до 90 килограми, Машу Бејкер, џудистот чиј...

Катерина Николоска и олимпискиот шампион Рафаела Силва не се сретнаа, но …(ФОТО)

Катерина Николоска (-63 кг) не стигна до финалето на Олимписките игри во Рио за да се бори со шампионакта Рафаела Силва од Бразил, но...

Радовиш домаќин на Македонскиот бисер!

Радовиш ќе биде домаќин на 39-от Македонски бисер, меѓународен турнир во борење слободен стил, што ќе се одржи во сабота. Засега е познато дека...

Двократната олимписка шампионка во џудо го следи патот на Ронда Русеј

Кајла Харисон е двократна олимписка шампионка во џудо, откако го освои златото и на Олимписките игри во Рио де Жанеиро победувајќи ја Французинката Одри...

Легендата Теди Рине ја одбрани титулата во џудо кај тешкашите

Живата легенда на џудото, Теди Рине (Франција), ја одбрани титулата во категоријата над 100 килограми на Олимпијадата во Рио де Жанеиро. Седумкратниот светски и петкратен...

ИЏФ: Олимписката шампионка Мајлинда Келменди е исправна

Меѓународната џудо федерација (ИЏФ) и даде поддршка на Мајлинда Келменди во допинг аферата која настана откако претставничката на Косово стигна до златниот медал на...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Хамзат Чимаев шокира со изјавата за повлекување од ММА

Една од sвездите во подем на УФЦ - Хамзат Чимаев, шокантно објави крај на својата кариера. Шведскиот борец со чеченско потекло тоа го стори...

Бобан Илиоски: Со Никола ќе имаме добар и квалитетен меч

Еден од нашите најдобри кикбоксери Бобан Илиоски на 5 март има нова профи пресметка, овој пат во Белград против Србинот Никола Тодоровиќ на Арена...

Садулаев и Воробева ќе бидат капитени на Русија во борење на Олимписките игри

Абдулрашид Садулаев и Наталија Воробева се избрани за капитени на руската машка и женска репрезентација во борење за Олимписките игри во Токио. Интересно, во моментов...

Џозеф Паркер: Подготвен сум да се борам со секого

Џозеф Паркер, поранешен шампион на ВБО во тешка категорија, изјави дека е подготвен да се бори против секој боксер. „Подготвен сум да се борам со...

Пејџ ван Зант наскоро ќе ја објави следната борба

Пејџ ван Зант најави дека за брзо време ќе објави вест за нова битка во боречките вештини. 26-годишната Американка го забележа во првиот настап...

ММА шеф: Александар Емилијаненко не престанува да пие

Камил Хаџиев, претседател на ММА организацијата ФНГ, вели дека Александар Емелијаненко е во лоша состојба и не престанува да пие. Пред неколку дена за прв...

Дастин Пориер: Пред да се повлечам ќе се борам со Нејт Дијаз

Поранешниот привремен шампион во лесна категорија Дастин Пориер, сепак сака да се бори со Нејт Дијаз. Пред неколку години требаше да ги видиме во...