4 C
Skopje
07/03/2021 | 01:06

Катерина Николовска доби шанса од МОК, но таа треба да се искористи!

Катерина Николоска е првата македонска џудистка која доби можност да настапи на еден гранпри-натпревар и тоа на турнирот во Самсун (Турција) каде што ќе...

Ипон со шест кадетски прваци пред Пролетер и Миоки!

На Државното првенство во џудо за кадети/ки, што вчера се одржа во Чегране-Гостивар, учествуваа 51 натпреварувач од: ЏК Кожувчанка – Кавадарци со 5 натпреварувачи,...

Миоки пред Пролетер и Ипон на Државното првенство во Велес

Велес вчера беше домаќин на најдобрите џудисти во Македонија. Во организација на Џудо клубот „Гемиџии“ од Велес и Џудо федерацијата на Македонија се одржа Државното...

„Кожувчанка“ главен спонзор на Џудо федерацијата на Македонија

Компанијата „Кожувчанка“ од Кавадарци и понатаму останува главен спонзор на Џудо федерацијата на Македонија, откако во понеделникот вчера беше потпишан новиот едногодишен договор за спонзорирање,...

Одбележан денот на џудото и во Македонија

Вчера се одбечежуваше светскиот ден на џудото, кој беше посветен на „честа“. Како во светот, така и кај нас се одбележа големиот ден на...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Хабиб: Роналдо се соочува само со еден страв во својот живот

УФЦ-шампионот Хабиб Нурмагомедов е добар пријател со Кристијано Роналдо, а меѓусебната почит двајцата ја покажале веќе неколку пати пред јавноста. Хабиб и ѕвездата на...

Фросина Рајковска-херој на денот, златен медал на „Софија опен“

Фросина Рајковска блесна на Меѓународниот таеквонодо турнир „Софија опен“ од Г-1 серијата и освои златен медал во јуниорска конкренција -42кг. До златото Рајковска стигна...

Клариса Шилдс е недостижна уште во една категорија

Клариса Шилдс е неприкосновен светски шампион уште во една категорија. Доминаторката во женскиот бокс си ја додаде и титулата во полусредна категорија на онаа...

Зауреланд за пресметката Хрговиќ-Хантер: Борбата нема да е лесна

Нисе Залуерлaнд, кој е копромотор на Филип Херговиќ, изјави дека на неговиот боксер ќе му биде тешко во пресметката со Мајкл Хантер. „Хантер е борец....

Тони Јока го победи Џоел Тамбве Џеко со ТКО во последната рунда (ВИДЕО)

Олимпискиот шампион во бокс Тони Јока го победи Џоел Тамбве Џеко со технички нокаут во 12-тата рунда. Француската надеж во тешка категорија ја освои...

Блахович и Адесања го минаа мерењето (ВИДЕО)

Јан Блахович се покажа како потежок од Израел Адесања за нивниот судир, главната борба на УФЦ 259, што ќе се одржи вечерва во Лас...

Како Мухамед Али : 75-годишна баба се бори со болест со бокс (ВИДЕО)

75-годишната Ненси ван дер Стратен од Белгија го привлече вниманието на целиот свет со својот тренинг во боксерската сала. Поранешната дизајнерка на мебел живее во...