6 C
Skopje
26/02/2021 | 22:22

Трпаноски и Мојсоски се заложија за воведување на џудото во училиштата

Претседателот на Џудо федерацијата на Македонија, Владимир Трпаноски, на Светскиот ден на џудото (28 октомври), имаше работна средба со директорот на Агенцијата за млади...

Сеишин и Детската амбасада за сите деца во светот потпишаа Меморандум за соработка

Џудо клубот Сеишин и Детската амбасада за сите деца во светот со седиште во Прилеп потпишаа Меморандум за соработка на Светскиот ден на џудото...

„Заедно посилни” – Сеишин со Санкаку и Прилеп го одбележаа Светскиот ден на џудото

Сеишин по повод Светскиот ден на џудото со пригоден настан го одбележа големиот џудо празник. Годинава денот се одбележа под мотото „Заедно посилни" и согласно...

Македонија го одбележува Светскиот ден на џудото

Со низа на активности, се разбира многу поразлични од оние кои што ги гледавме изминатите години, предизвикани од глобалната пандемија на коронавирусот, Џудо федерацијата...

Сеишин го одбележа денот на турнирот „Прилеп град херој 2020“

Вчера ЏК Сеишин во паркот на Могилата на непобедените во Прилеп одржа јавен настан по повод симболичното одбележување на  денот кога требаше да се...

Сеишин пригодно го одбележува денот на џудо турнирот „Прилеп град херој“

Џудо клубот Сеишин денеска во 12 часот ќе го одбележи денот кога се одржува Меѓунардониот турнир „Прилеп град херој“ кој заради пандемијата на коронавирусот...

Почесен црн појас за амбасадорката на Јапонија Кеико Ханеда од Џудо федерацијата на Македонија...

Џудо федерацијата на Р.С. Македонија и додели почесен црн појас 1 дан на амбасадорката на Јапонија во Македoнија Кеико Ханеда. Церемонијта на предавањето на почесната...

АМС: 10 џудисти влегоа во категоријата спортист – Спортска надеж

Агенцијата за млади и спорт соопшти дека 10 џудисти се влезени во категоријата спортист – Спортска надеж. Во оваа категорија влегоа Резарт Хусеини, Јорданчо Ѓорѓиоски,...

Одложен Меѓународниот џудо турнир „Прилеп град херој-2020“

Традиционалниот меѓународен џудо турнир „Прилеп град херој-2020“ е одложен. „Поради моменталната состојба со Ковид-19 и актуелните мерки кои се на сила во Македонија, управниот одбор...

Неуморниот џудист Киро Здравески предложен за најпрестижната општинска награда на Прилеп „3 Ноември“

Радио Пела го предлага џудистот Киро Здравески за најпрестижната награда на Општина Прилеп „3 Ноември“. Од радиото наведуваат повеќе аргументи заради кои Здравески треба да...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Џошуа му порача на Фјури: Јас сум газда, а тој ќе знае каде треба...

Светскиот шампион во бокс, 31-годишниот Ентони Џошуа, сопственик на титулите на ВБА, ИБФ, ВБО и ИБО, верува дека се доближува до договор за супер...

Херн потврди дека преговорите за боксерскиот спектакл се ближат кон крајот: Џошуа ќе биде...

Мечот за апсолутен светски шампион во бокс меѓу Ентони Џошуа и Тајсон Фјури наскоро треба да биде договорен, тврди главниот организатор на спектаклот Еди...

Поради коронавирусот пропадна борба на УФЦ Фајт најт 186

Средбата во тешка категорија меѓу Алонсо Менфилд и Вилијам Најт нема да се одржи. Причината е што на Менфилд му е дијагностицирана инфекција со...

Емилијаненко ќе боксира со голи раце со шампион

Азамат Бостанов, менаџер на Александар Емилијаненко, објави дека неговиот борец ќе боксува со голи раце во следната борба. 39-годишниот ветеран ќе се бори под знамето...

Ардијан Аземи најдобар боксер за 2020-та, Насер Харуни најдобар тренер (ФОТО)

Боксерската федерација на Македонија го прогласи Ардијан Аземи за боксер на годината за 2020-та, а неговиот тренер Насер Харуни е избран за „тренер на...

Фигередо и Морено повторно во акција, реваншот е на 12 јуни

Договорен е реванш меѓу Бразилецот Деивсон Фигередо (20-1-1) и Мексиканецот Брендон Морено (18-5-2), кои се бореа пред нешто повеќе од два месеци. Двајца врвни...

Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на...