4 C
Skopje
07/03/2021 | 01:02

За учениците на Сеишин десетка на Државното првенство (ФОТО)

На Државното првенство во џудо за ученици од основните училишта челновите на Сеишин претставувајќи ги своите училишта освоија 10 медали - 2 златни, 4...

Неуморниот џудист Киро Здравески предложен за најпрестижната општинска награда на Прилеп „3 Ноември“

Радио Пела го предлага џудистот Киро Здравески за најпрестижната награда на Општина Прилеп „3 Ноември“. Од радиото наведуваат повеќе аргументи заради кои Здравески треба да...

Џудо федерацијата на Македонија и Факултетот за физичко образование потпишаа Меморандум за соработка

Џудо федерацијата на Северна Македонија и Факултетот за физичко образование, спорт и здравје потпишаа Меморандум за соработка преку кој ќе се даде научна поддршка...

11 медали за ЏК Пролетер на „Струга опен 2015“!

Младите џудисти на ЏК Пролетер од Прилеп има забележителен успех на Меѓународниот турнир „Струга опен 2015“ освојувајќи 11 медали, од кои 5 златни, 5...

Одложен Меѓународниот џудо турнир „Прилеп град херој-2020“

Традиционалниот меѓународен џудо турнир „Прилеп град херој-2020“ е одложен. „Поради моменталната состојба со Ковид-19 и актуелните мерки кои се на сила во Македонија, управниот одбор...

Селфи на Катерина Николоска и Никола Карабатиќ – најдобриот ракометар на СП (ФОТО)

Џудо репрезентативката Катерина Николоска со најдобриот светски ракометар на штотуку завршеното Светско првенство во Франција. Карабатиќ е избран за МВП на шампионатот. Никлоска селфито го...

Миоки на турнири во Мостар, Краљево и Бечеј

  Џудо клубот „Миоки“ утре и во недела со два тим  ќе настапи на три меѓународни турнири, на Борса опен во Мостар-Босна и Херцеговина и...

Иппон на „Џудо за мир“ кај олимписката шампионка Мајлинда Келменди

Џудистите на Иппон од Скопје денеска настапуваат на Меѓународниот турнир „Џудо за мир“ во родниот град на олимписката шампионка Мајлинда Келменди, Пеќ во Косово. На...

ЏК Ипон ги покажа убавините на џудото пред скопјани (ФОТО)

Џудо клубот Ипон од Скопје одржа презентација на овој спорт пред многубројните граѓани на Скопје во Градскиот парк во склоп на Цветниот фестивал. Ова беше...

Пролетер најдобар во помлади и постари пионери на „Струга опен 2016“ (ФОТО)

ЏК Пролетер е прогласен за најдобар клуб во возрасната категорија помлади пионери и постари пионери на Меѓународниот турнир „Струга опен 2016“, а џудистите на...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Хабиб: Роналдо се соочува само со еден страв во својот живот

УФЦ-шампионот Хабиб Нурмагомедов е добар пријател со Кристијано Роналдо, а меѓусебната почит двајцата ја покажале веќе неколку пати пред јавноста. Хабиб и ѕвездата на...

Фросина Рајковска-херој на денот, златен медал на „Софија опен“

Фросина Рајковска блесна на Меѓународниот таеквонодо турнир „Софија опен“ од Г-1 серијата и освои златен медал во јуниорска конкренција -42кг. До златото Рајковска стигна...

Клариса Шилдс е недостижна уште во една категорија

Клариса Шилдс е неприкосновен светски шампион уште во една категорија. Доминаторката во женскиот бокс си ја додаде и титулата во полусредна категорија на онаа...

Зауреланд за пресметката Хрговиќ-Хантер: Борбата нема да е лесна

Нисе Залуерлaнд, кој е копромотор на Филип Херговиќ, изјави дека на неговиот боксер ќе му биде тешко во пресметката со Мајкл Хантер. „Хантер е борец....

Тони Јока го победи Џоел Тамбве Џеко со ТКО во последната рунда (ВИДЕО)

Олимпискиот шампион во бокс Тони Јока го победи Џоел Тамбве Џеко со технички нокаут во 12-тата рунда. Француската надеж во тешка категорија ја освои...

Блахович и Адесања го минаа мерењето (ВИДЕО)

Јан Блахович се покажа како потежок од Израел Адесања за нивниот судир, главната борба на УФЦ 259, што ќе се одржи вечерва во Лас...

Како Мухамед Али : 75-годишна баба се бори со болест со бокс (ВИДЕО)

75-годишната Ненси ван дер Стратен од Белгија го привлече вниманието на целиот свет со својот тренинг во боксерската сала. Поранешната дизајнерка на мебел живее во...