4 C
Skopje
06/03/2021 | 23:37

Преспа почнува со тренинзи и се надеваат на големи успеси

Џудо клубот Преспа од Ресен по едногодишна пауза од денеска почнуваат со тренинзи. Од клубот истакнуваат благодарност до Џудо федерацијата на Македонија за професионално изработените...

14 медали за Сеишин на Државното првенство во џудо (ФОТО)

На Државно првенство во џудо за помлади пионери и млади сениори до 23 години во Прилеп Џудо клубот Сеишин освои 14 медали - 4...

Македонски џудо тренери на семинар кај Хироши Катаниши во Белград (ФОТО)

Околу 15 тренери од Македонија по покана на Српската џудо федерација викендов во Белград – Србија, учествуваа...

Таеквондистот Дарко Костовски стана џудо првак за помалку од три минути

Таеквондо мајстоорт и тренер во репрезентацијата на Македонија, Дарко Костовски, и одржа лекција на џудистите на Државното првенство во џудо за сениори во Кавадарци. Имено,...

Сеишин чекајќи да ги отворат салите со маршеви ја одржуваат кондицијата (ФОТО)

Џудо клубот Сеишин направи еден поинаков тренинг, имајќи предвид 11 месечна пауза во џудо спортот, односно остуството од спортските сали и спортските натпревари, направија...

ЕКСКЛУЗИВНО – Хамза Јашари: Желбата за победа ме водеше до историскиот медал кој го...

Хамза Јашари минатата недела на Европското првенство во џудо за кадети го освои бронзениот медал со кој влезе во историјата на македонското џудо како...

Киро Здравески награден за постигнувања во областа на џудо спортот со диплома „3 Ноември“

На Киро Здравески вчера му беше врачена диплома за постигнувања во областа на џудо спортот „3 Ноември“ на Општина Прилеп по повод Денот на...

Резултати: Пролетер со 7 титули кај кадетите на Државното првенство за кадети и деца...

Денеска во Битола се одржа Државното првенство во џудо за кадети и деца во машка и женска конкуренција на кое кадетите на Пролетер освоија...

Ѓуро Илиќ: Комисијата едногласно ме промовираше во мајстор 6 дан, убав подарок за 50...

По промоцијата на Ѓуро Илиќ за џудо мајстор 6 дан, во просториите на Будо центарот во Битола...

ЏК Дрим за демонстрацијата во Дрслајца доби овации на отворена сцена (ФОТО

Џудо клубот Дрим од Струга им го приближува џудо спортот на сите каде и да живеат. Па така денес во Основното училиште „Kлимент Охридски“...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Хабиб: Роналдо се соочува само со еден страв во својот живот

УФЦ-шампионот Хабиб Нурмагомедов е добар пријател со Кристијано Роналдо, а меѓусебната почит двајцата ја покажале веќе неколку пати пред јавноста. Хабиб и ѕвездата на...

Фросина Рајковска-херој на денот, златен медал на „Софија опен“

Фросина Рајковска блесна на Меѓународниот таеквонодо турнир „Софија опен“ од Г-1 серијата и освои златен медал во јуниорска конкренција -42кг. До златото Рајковска стигна...

Клариса Шилдс е недостижна уште во една категорија

Клариса Шилдс е неприкосновен светски шампион уште во една категорија. Доминаторката во женскиот бокс си ја додаде и титулата во полусредна категорија на онаа...

Зауреланд за пресметката Хрговиќ-Хантер: Борбата нема да е лесна

Нисе Залуерлaнд, кој е копромотор на Филип Херговиќ, изјави дека на неговиот боксер ќе му биде тешко во пресметката со Мајкл Хантер. „Хантер е борец....

Тони Јока го победи Џоел Тамбве Џеко со ТКО во последната рунда (ВИДЕО)

Олимпискиот шампион во бокс Тони Јока го победи Џоел Тамбве Џеко со технички нокаут во 12-тата рунда. Француската надеж во тешка категорија ја освои...

Блахович и Адесања го минаа мерењето (ВИДЕО)

Јан Блахович се покажа како потежок од Израел Адесања за нивниот судир, главната борба на УФЦ 259, што ќе се одржи вечерва во Лас...

Како Мухамед Али : 75-годишна баба се бори со болест со бокс (ВИДЕО)

75-годишната Ненси ван дер Стратен од Белгија го привлече вниманието на целиот свет со својот тренинг во боксерската сала. Поранешната дизајнерка на мебел живее во...