0 C
Skopje
03/03/2021 | 09:15

Бобан Данов го враќа џудото на спорстката карта во Штип

Репрезентативецот во борење и самбо, како и првак во џудо во најтешката категорија, Бобан Данов, отвора џудо клуб во Штип. За тоа како дошла идејата...

Ветераните на прилепското џудо се вратија на татамито (ФОТО)

  Ветераните, воедно, и едни првите џудисти во Прилеп, Маке Спиркоски и Киро Здравески, однеодмана се вратија на татамито.  Тие повторно почнаа да тренираат со...

Таеквондистот Дарко Костовски стана џудо првак за помалку од три минути

Таеквондо мајстоорт и тренер во репрезентацијата на Македонија, Дарко Костовски, и одржа лекција на џудистите на Државното првенство во џудо за сениори во Кавадарци. Имено,...

Џудистите на Сенсеи – Радовиш освоија 8 медали на „Струга опен“ (ФОТО)

Џудистите на Сенсеи од Радовиш освоија осум медали на Меѓународниот турнир „Струга опен“, од кои 2 златни, 2 сребрени и 4 бронзени. Џудо клубот Сенсеи...

Ѓуро Илиќ – 40 години тренер: Промоција на три ДВД-а и книга за боречките...

Битолскиот и македонски мајстор на боречките вештини наредниот месец слави посебен јубилеј - 40 години работа како тренер по џудо, аикидо и реален аикидо.  Ценатрот...

Мицкоски: Џудото не поттикнува агресија, детето учи да соработува, почитува и развива самоконтрола

Во периодот кога сите активности а посебно спортските се целокупно во застој согласно актуелната состојба како во нашата држава и странство, добро е да...

ЕКСКЛУЗИВНО – Хамза Јашари: Желбата за победа ме водеше до историскиот медал кој го...

Хамза Јашари минатата недела на Европското првенство во џудо за кадети го освои бронзениот медал со кој влезе во историјата на македонското џудо како...

Македонски џудо тренери на семинар кај Хироши Катаниши во Белград (ФОТО)

Околу 15 тренери од Македонија по покана на Српската џудо федерација викендов во Белград – Србија, учествуваа...

Џудо федерацијата со еднократна помош за клубовите

Во ова време на предизвици Џудо федерацијата на Северна Македонија планира да преземе соодветни мерки за да им помогне на клубовите. Претседателот Владимир Трпаноски...

ЏК Пролетер најуспешен на „Прилеп опен 2016“ (ФОТО)

Во генералниот пласман на Меѓународниот џудо турнир „Прилеп опен 2016“наjуспешна е екипата на Пролетер која воедно беше и најбројна со 54 натпреварувачи во сите...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Хамзат Чимаев шокира со изјавата за повлекување од ММА

Една од sвездите во подем на УФЦ - Хамзат Чимаев, шокантно објави крај на својата кариера. Шведскиот борец со чеченско потекло тоа го стори...

Бобан Илиоски: Со Никола ќе имаме добар и квалитетен меч

Еден од нашите најдобри кикбоксери Бобан Илиоски на 5 март има нова профи пресметка, овој пат во Белград против Србинот Никола Тодоровиќ на Арена...

Садулаев и Воробева ќе бидат капитени на Русија во борење на Олимписките игри

Абдулрашид Садулаев и Наталија Воробева се избрани за капитени на руската машка и женска репрезентација во борење за Олимписките игри во Токио. Интересно, во моментов...

Џозеф Паркер: Подготвен сум да се борам со секого

Џозеф Паркер, поранешен шампион на ВБО во тешка категорија, изјави дека е подготвен да се бори против секој боксер. „Подготвен сум да се борам со...

Пејџ ван Зант наскоро ќе ја објави следната борба

Пејџ ван Зант најави дека за брзо време ќе објави вест за нова битка во боречките вештини. 26-годишната Американка го забележа во првиот настап...

ММА шеф: Александар Емилијаненко не престанува да пие

Камил Хаџиев, претседател на ММА организацијата ФНГ, вели дека Александар Емелијаненко е во лоша состојба и не престанува да пие. Пред неколку дена за прв...

Дастин Пориер: Пред да се повлечам ќе се борам со Нејт Дијаз

Поранешниот привремен шампион во лесна категорија Дастин Пориер, сепак сака да се бори со Нејт Дијаз. Пред неколку години требаше да ги видиме во...