1 C
Skopje
03/03/2021 | 05:37

Преспа почнува со тренинзи и се надеваат на големи успеси

Џудо клубот Преспа од Ресен по едногодишна пауза од денеска почнуваат со тренинзи. Од клубот истакнуваат благодарност до Џудо федерацијата на Македонија за професионално изработените...

Сеишин чекајќи да ги отворат салите со маршеви ја одржуваат кондицијата (ФОТО)

Џудо клубот Сеишин направи еден поинаков тренинг, имајќи предвид 11 месечна пауза во џудо спортот, односно остуството од спортските сали и спортските натпревари, направија...

ЏФМ: Згрозени сме од информациите за злоставување на малолетнички, очекуваме брзо разрешување на случајот

Во врска со последните случувања поврзани со обвинувањата за злоставување малолетнички од тренер по џудо, згрозени сме од информациите во јавноста и очекуваме брзо...

Бобан Данов го враќа џудото на спорстката карта во Штип

Репрезентативецот во борење и самбо, како и првак во џудо во најтешката категорија, Бобан Данов, отвора џудо клуб во Штип. За тоа како дошла идејата...

Изберени новите селектори на џудо репрезентациите

По предлог на спортскиот директор на Џудо федерацијата на Македонија, Ѓорѓи Стојанов и позитивното мислење на Стручниот совет, Извршниот одбор по електронски пат гласаше...

Слободна Далмација за Катерина Николоска: Познатата Македонка ја „посвои“ клубот од Пујанки; Ма целата...

Кога станува збор за џудото, слободно би можеле да ја наречеме македонската царица Катерина. Таа е единствената од Македонија која се натпреваруваше во таа...

Ѓоргија Стојанов е избран за спортски директор на Џудо федерацијата на Македонија!

Џудо федерацијата на Македонија (ЏФМ) го избра Ѓоргија Стојанов за нов спортски директор на Федерацијата. Стојанов е избран за директор на ЏФМ по распишан конкурс. Стојанов...

Претседателот на ЏФМ, Владимир Трпаноски, и го честиташе пласманот на ЕП на фудбалската репрезентација.

Претседателот на Џудо федерацијата на Македонија, Владимир Трпаноски, и го честиташе пласманот на Европското првенство на фудбалската репрезентација. Во продолжение интегрално ви го пренесуваме обраќањето...

Киро Здравески награден за постигнувања во областа на џудо спортот со диплома „3 Ноември“

На Киро Здравески вчера му беше врачена диплома за постигнувања во областа на џудо спортот „3 Ноември“ на Општина Прилеп по повод Денот на...

Македонија со тројца репрезентативци на Европското џудо првенство во Пореч

Македонија на Европското џудо првенство за јуниори од 4 до 6 ноември во Пореч, Хрватска, ќе настапи со тројца репрезентативци. „Боите на Македонија ќе ги...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Хамзат Чимаев шокира со изјавата за повлекување од ММА

Една од sвездите во подем на УФЦ - Хамзат Чимаев, шокантно објави крај на својата кариера. Шведскиот борец со чеченско потекло тоа го стори...

Бобан Илиоски: Со Никола ќе имаме добар и квалитетен меч

Еден од нашите најдобри кикбоксери Бобан Илиоски на 5 март има нова профи пресметка, овој пат во Белград против Србинот Никола Тодоровиќ на Арена...

Садулаев и Воробева ќе бидат капитени на Русија во борење на Олимписките игри

Абдулрашид Садулаев и Наталија Воробева се избрани за капитени на руската машка и женска репрезентација во борење за Олимписките игри во Токио. Интересно, во моментов...

Џозеф Паркер: Подготвен сум да се борам со секого

Џозеф Паркер, поранешен шампион на ВБО во тешка категорија, изјави дека е подготвен да се бори против секој боксер. „Подготвен сум да се борам со...

Пејџ ван Зант наскоро ќе ја објави следната борба

Пејџ ван Зант најави дека за брзо време ќе објави вест за нова битка во боречките вештини. 26-годишната Американка го забележа во првиот настап...

ММА шеф: Александар Емилијаненко не престанува да пие

Камил Хаџиев, претседател на ММА организацијата ФНГ, вели дека Александар Емелијаненко е во лоша состојба и не престанува да пие. Пред неколку дена за прв...

Дастин Пориер: Пред да се повлечам ќе се борам со Нејт Дијаз

Поранешниот привремен шампион во лесна категорија Дастин Пориер, сепак сака да се бори со Нејт Дијаз. Пред неколку години требаше да ги видиме во...