6 C
Skopje
17/04/2021 | 07:18

Џудо федерацијата обезбеди финансиска поддршка и ги ослободи клубовите од котизација

За неколку месеци Џудо федерацијата на Македонија озбезбеди втора финансиска помош за клубовите и ги ослободи од плаќање на годишната котизација, со цел да...

Преспа почнува со тренинзи и се надеваат на големи успеси

Џудо клубот Преспа од Ресен по едногодишна пауза од денеска почнуваат со тренинзи. Од клубот истакнуваат благодарност до Џудо федерацијата на Македонија за професионално изработените...

Сеишин чекајќи да ги отворат салите со маршеви ја одржуваат кондицијата (ФОТО)

Џудо клубот Сеишин направи еден поинаков тренинг, имајќи предвид 11 месечна пауза во џудо спортот, односно остуството од спортските сали и спортските натпревари, направија...

ЏФМ: Згрозени сме од информациите за злоставување на малолетнички, очекуваме брзо разрешување на случајот

Во врска со последните случувања поврзани со обвинувањата за злоставување малолетнички од тренер по џудо, згрозени сме од информациите во јавноста и очекуваме брзо...

Бобан Данов го враќа џудото на спорстката карта во Штип

Репрезентативецот во борење и самбо, како и првак во џудо во најтешката категорија, Бобан Данов, отвора џудо клуб во Штип. За тоа како дошла идејата...

Изберени новите селектори на џудо репрезентациите

По предлог на спортскиот директор на Џудо федерацијата на Македонија, Ѓорѓи Стојанов и позитивното мислење на Стручниот совет, Извршниот одбор по електронски пат гласаше...

Слободна Далмација за Катерина Николоска: Познатата Македонка ја „посвои“ клубот од Пујанки; Ма целата...

Кога станува збор за џудото, слободно би можеле да ја наречеме македонската царица Катерина. Таа е единствената од Македонија која се натпреваруваше во таа...

Ѓоргија Стојанов е избран за спортски директор на Џудо федерацијата на Македонија!

Џудо федерацијата на Македонија (ЏФМ) го избра Ѓоргија Стојанов за нов спортски директор на Федерацијата. Стојанов е избран за директор на ЏФМ по распишан конкурс. Стојанов...

Претседателот на ЏФМ, Владимир Трпаноски, и го честиташе пласманот на ЕП на фудбалската репрезентација.

Претседателот на Џудо федерацијата на Македонија, Владимир Трпаноски, и го честиташе пласманот на Европското првенство на фудбалската репрезентација. Во продолжение интегрално ви го пренесуваме обраќањето...

Киро Здравески награден за постигнувања во областа на џудо спортот со диплома „3 Ноември“

На Киро Здравески вчера му беше врачена диплома за постигнувања во областа на џудо спортот „3 Ноември“ на Општина Прилеп по повод Денот на...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Чекор поблиску со спектаклот! Џошуа и Фјури го одбраа местото за одржување на мечот...

Еди Херн, главниот организатор на боксерскиот спектакл помеѓу Ентони Џошуа и Тајсон Фјури, потврди дека обете страни го прифатиле предлогот за местото. Сопственикот на...

Нгану ќе биде во аголот на Камару Усман во борбата против Масвидал

Камару Усман беше дел од тимот на Нгану кога камерунскиот удирач ја освои титулата во тешка категорија на УФЦ минатиот месец во судир против...

Нунеш ќе брани една од титулите на УФЦ 265

Мега-судирот за титулата во перо категорија нè чека на лето. Шампионката Аманда Нунеш ќе се пресмета со Хулијана Пења на УФЦ 265 на 7...

Нгану демонстрира сила на стомачните мускули (ВИДЕО)

Френсис Нгану, кој е шампион на УФЦ во тешка категорија, ја демонстрира силата на неговите стомачни мускули. На тренинг, Камерунецот го принуди борецот Рајдер...

Ли ја одбрани титулата за 73 секунди на ОНЕ на ТНТ 2 (ВИДЕО)

Шампионот во лесна категорија на ОНЕ шампионатот, Кристијан Ли забележа уште една одбрана на титулата. 22-годишниот борец се соочи со Тимофеј Настјухин во главната...

Фјури се инспирира со цитат од Библијата пред борбата со Џошуа

Тајсон Фјури, шампионот во тешка категорија ВБЦ, се инспирира со цитат од Библијата. 32-годишниот боксер објави видео во кое напорно тренира за борбата со...

Немков и Дејвис поминаа на мерењето за Белатор 257 (ВИДЕО)

Помина мерењето за Белатор 257 што ќе се одржи за 24 часа во Конектикат. Во главната борба шампионот во тешка категорија Вадим Немков ќе...