Сеишин го одбележа денот на турнирот „Прилеп град херој 2020“

Вчера ЏК Сеишин во паркот на Могилата на непобедените во Прилеп одржа јавен настан по повод симболичното одбележување на  денот кога требаше да се одржи 12. Меѓународен турнир во џудо „Прилеп град херој-2020“. Раководството на клубот нагласи 11 години по...

Сеишин пригодно го одбележува денот на џудо турнирот „Прилеп град херој“

Џудо клубот Сеишин денеска во 12 часот ќе го одбележи денот кога се одржува Меѓунардониот турнир „Прилеп град херој“ кој заради пандемијата на коронавирусот годинава не се одржува. Одбележувањето ќе се случи во „Парк на Могилата“ (главен влез наспроти Кермес...

Почесен црн појас за амбасадорката на Јапонија Кеико Ханеда од Џудо федерацијата на Македонија...

Џудо федерацијата на Р.С. Македонија и додели почесен црн појас 1 дан на амбасадорката на Јапонија во Македoнија Кеико Ханеда. Церемонијта на предавањето на почесната награда се одржа вчера во службените простории на јапонската амбасада. Во име на федерацијата Плакетата и црниот појас...

АМС: 10 џудисти влегоа во категоријата спортист – Спортска надеж

Агенцијата за млади и спорт соопшти дека 10 џудисти се влезени во категоријата спортист – Спортска надеж. Во оваа категорија влегоа Резарт Хусеини, Јорданчо Ѓорѓиоски, Давор Велкоски, Андреј Чакароски, Еди Шерифовски, Абреша Реџепи, Ангела Боровичанин, Румејса Фејзула, Теодора Димеска и...

Одложен Меѓународниот џудо турнир „Прилеп град херој-2020“

Традиционалниот меѓународен џудо турнир „Прилеп град херој-2020“ е одложен. „Поради моменталната состојба со Ковид-19 и актуелните мерки кои се на сила во Македонија, управниот одбор на Џудо клубот Сеишин од Прилеп на седницата одржана на 01.10.2020 година донесе одлука, според...

Неуморниот џудист Киро Здравески предложен за најпрестижната општинска награда на Прилеп „3 Ноември“

Радио Пела го предлага џудистот Киро Здравески за најпрестижната награда на Општина Прилеп „3 Ноември“. Од радиото наведуваат повеќе аргументи заради кои Здравески треба да ја добие престижната општинска награда. Здравески е опишан како вљубеник во џудото – иницијатор на првото...

Џудо федерацијата на Македонија и Факултетот за физичко образование потпишаа Меморандум за соработка

Џудо федерацијата на Северна Македонија и Факултетот за физичко образование, спорт и здравје потпишаа Меморандум за соработка преку кој ќе се даде научна поддршка за реализација на развојната програма на федерација. Со научната и експертска поддршка од Факултетот ќе се...

Џудистите на Сеишин почнаа со тренинзи на отворено (ФОТО)

Џудо клубот Сеишин од Прилеп веднаш по одлуката на ЏФРСМ за отпочнување со тренинзи на отворено согласно критериумите издадени од Здравствената комисија  презеде мерки и активности за спроведување на ваков тип тренинзи. Сеишинт почна со тренинзи во три термини неделно...

Главни придобивки од вежбањето џудо

Џудо тренингот ги затегнува сите мускули и коски на телото Континуитет и контрола на силата, бидејќи  џудо тренингот го развива телото и го прави конзистентно и силно. Со џудо тренинзите се развива слобода на движење на целото тело ...

Измени и дополнувања на Правилникот за работа на Дан комисијата

Дан комисијата при Џудо федерацијата на Македонија (ЏФРСМ) по едномесечна стручна работа, дебата на денешниот состанок донесе одлука за измени и дополнувања на Правилникот за работа на Дан комисијата. Одлуката е донесена едногласно од страна на членовите на Дан комисијата:...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Вежбајте го Каратето како Карате До, како вистинска Будо вештина

Суштината на занимавањето со Карате До како духовна боречка вештина. Прво, основно и постојано-Карате До е исклучиво БУДО вештина а не спорт. Да, може да...

Последни објави

Чувствителен потег на Гејџи неколку момнети откако се разбуди

Фантастичниот американски борец Џастин Гејџи не можеше ништо против Хабиб Нурмагомедов и загуби во втората рунда од одличниот противник, кој потоа низ солзи рече...

Мек Грегор до Хабиб: Почит и сочувство

Поранешниот двоен шампион на УФЦ, Конор Мек Грегор му честиташе на непријателот Хабиб Нурмагомедов. Пред малку „Орелот“ успеа да го задуши Џастин Гејџи и...

Хабиб имал скршеница на ногата три недели пред борбата со Гејџи (ВИДЕО)

Претседателот на УФЦ Дана Вајт откри дека Хабиб Нурмагомедов имал скршеница на ногата три недели пред УФЦ 254. „Орелот“ успеа да го задуши Џастин...

Хабиб ја заврши кариерата со една молба: Ова беше сон на татко ми! Против...

Хабиб Нурмагомедов со одличен учинок го победи Џастин Гејџи и ја одбрани титулата во лесна категорија на УФЦ. Дагестанецот во втората рунда од грб со...

Хабиб го заслужи бонусот од 50.000 долари

Хабиб Нурмагомедов заработи 50.000 долари бонус за изведба на вечерта по победата над Џастин Гејџи. „Орелот“ го победи Гејџи во втората рунда и ја...